Akşener: Hayaller doğalgazla zenginleşen Türkiye, gerçekler askıda ekmek

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, grup toplantısında konuşuyor…

İYİ Parti lideri Meral Akşener, partisinin Meclis’teki grup toplantısında konuşuyor. Akşener’in sözlerinden satır başları şöyle:

Kurulacak masalarda Türkiye’nin Azerbaycan’ın yanında yer almak zorundadır. Türkiye, güçlü ve sağlam durmak zorundadır. Ancak bu iktidarda bunu gerçekleştirecek bir vizyonu yok. Şahsi ikballerini korumak için her şeyi mübah görmek için, oynamadıkları hiçbir değer kalmadı. Anayasayı korumakla görevli Anayasa Mahkemesi sistemli bir şekilde tartışmaya açıldı. İçişleri Bakanı sataştı, küçük ortak koroya katıldı, Erdoğan’da her zaman yapığı gibi Meclis adım atarsa biz de gereğini yaparız dedi.

AYM’YE İLİŞKİN TARTIŞMALAR

Anayasa Mahkemeleri medeni dünyada demokrasilerin vazgeçilmez kurumlarıdır. Burdan bir kez daha sesleniyorum. Türkiye’nin temel taşlarıyla oynamaktan vazgeçin. Biliyoruz çekilmeyecekler ama biz iktidar olunca o eller çekilecek.

-AYM’yi tartışacağımıza gelin halktan gizlenen Covid-19 vakalarını tartışalım.

-AYM’yi tartışacağımıza gelin tableti olmayan öğrencileri tartışalım.

-AYM’yi tartışacağımıza gelin Türkiye’nin dış politikasını tartışalım.

-AYM’yi tartışacağımıza gelin kadın cinayetlerini tartışalım.

-AYM’yi tartışacağımıza gelin 8 liraya dayanan doları tartışalım

-AYM’yi tartışacağımıza gelin kurumları nasıl güçlendireceğimizi tartışalım

‘DÜRÜST OLUN, BEN TEK ADAM DÜZENİ İSTİYORUM DEYİN’

-Yiğit olun, dürüst olun deyin ki ben tek adam düzeni istiyorum hukuk yok adalet yok. Çadır düzenini tartışalım. Arkadan dolanmayı birilerini kullanmayı bırakın. Bir yandan burası kabile düzeni yok diyeceksiniz, diğer yandan küçük ortağınıza Anayasa Mahkemesi’ni istemezük dedirteceksiniz. Devlet yönetenler siyasette, yargıda, ekonomide adil olmalıdır. Aksi halde milletin hakkını çiğnetirsiniz. TMSF, 1 milyon bile ödeyemeyen şirkete 1 milyar 324 milyon liralık işi ihalesiz veriyor.

-Ama siz bunları tartışmayı istemezsiniz, çünkü bunları tartışmak işinize gelmek. Çünkü sizin derdiniz memleketin dertlerini çözmek değil. Sizin derdiniz AYM ile değil, bizzat hukukun kendisiyle. Yoksa kendi atadığınız üyelerden oluşan AYM’den rahatsız olmanızı nasıl açıklayacağız?

-Ey sayın Erdoğan, bu cumhuriyet olmasaydı sen de o sarayda sefa süremezdin.

-Hitler bugünkü Türkiye’yi görse yerinde ters döner, ben bunları nasıl akıl edemedim diye…

-Sonra ne oluyor? Çapının çok üzerindeki firma işi yapamıyor. Bu firmanın ceza ödemesini beklersiniz ama çok beklersiniz. Bu firma devletin hazinesinden 45 milyon lira tazminat alıyor. Ekmek bulamayan vatandaşa askıda ekmeği bile düzgün yapamıyorlar. Hem ekonomi uçuyor deyip hem aksıda ekmek kampanyası başlatıyorsanız birileri yalan söylüyor demektir.

‘ARTIK YALANLAR DİKİŞ TUTMUYOR’

-Artık yalanlar dikiş tutmuyor. Biliyorsunuz sayın Erdoğan hep sıkıştığında yalanlarını saklar. Geminin güvertesine çıkıp 85 milyar metreküplük yeni doğalgazı açıkladı. Biz 1 metreküplük gazı bile sevinçle karşılarız ama sıktı be kardeşim. Bir yandan gaz bulduk diye caka satıyorsunuz, diğer yandan vatandaşın kullandığı gaza zam yapıyorsunuz.

-Ya “uçuyoruz” diyen yalan söylüyor, ya da “sabır” diyen yalan söylüyor. Ya “Bu Damat Bakan çok iyi, onunla gurur duyuyoruz.” diyen yalan söylüyor, ya da “Askıda ekmek kampanyası başlatıyoruz.” diyen yalan söylüyor.

-Değerli milletvekilleri; Biliyorsunuz Sayın Erdoğan, müjdelerini hep sıkıştığı anlara saklar…Nitekim Cumartesi günü, geminin güvertesine çıktı, Ve 85 miyar metreküplük yeni bir doğal gaz keşfinin müjdesini verdi…

‘SIKTI BE KARDEŞİM’

-Biz, Türkiye’nin bir metreküp kaynak bulmasından bile mutlu oluruz. Milletimizin yararına olan her keşfi, sevinçle karşılarız.Ama artık sıktı be kardeşim… Sıkıştıkça “Gaz bulup”, zor durumdaki vatandaşın, kendinizce “gazını almaya çalışmanız”, artık sıktı.

-Havalar soğuyor. Millet daha fazla doğalgaz yakmaya başlayacak.Bir yandan doğalgaz bulduk diye caka satıyorsunuz, diğer yandan faturalara zammı bindiriyorsunuz.

-Milletin umutlarıyla oynamayın artık. Millet sizden doğalgaz faturasına çözüm istiyor, siz anca gemi üzerinde poz veriyorsunuz.

-Hayaller doğalgazla zenginleşen Türkiye, gerçekler askıda ekmek kampanyası…

‘BÜTÇE MİLLETTEN KOPUK’

-Türkiye’nin gençler için plan ve programa ihtiyacı var. Ama bunları umursamayan iktidar kaynaklarını eşe dosta saçmaya devam ediyorum. Geçtiğimiz cumartesi 2021 yılı bütçesi Meclis’e sunuldu. Bu bütçe milletten en kopuk bütçe. Bu bütçede işsizin, emeklinin feryadına çare yok.

-Bu, Ak Parti hükümetlerinin 19. bütçesi. Bu bütçe, bugüne kadarkiler içinde en iddiasız olanı, milletten en kopuk olanı. Bu bütçede, toplumun ekonomik sorunlarını çözecek tedbirler yok.

-Bu bütçede, esnafın, işsizin, çalışanın, emeklinin feryadına cevap yok. Bu bütçede, çiftçilerimiz için rutinin dışında bir destek yok. Bu bütçede, kira, vergi, sigorta pirimi ve borç altında inim inim inleyen, siftah yapmadan evine giden esnaf için hiçbir destek yok.

-Devlet böyle zor günlerde milletinin yanında olmalı ama; Nu bütçede millet yok.Peki bu bütçede ne var?Mesela bu bütçede, 14 yıl öncesinin kişi başı gelirine dönüş var. Mesela bu bütçede, sarayın ve devlet dairelerinin şatafatı ziyadesiyle varken, işçi emeklisi için makyajlı enflasyon kadar, memurlar ve emeklileri için yüzde 3+3 zam var…

-Görünen o ki; yeni yılda da millet sabretmeye devam ederken, millete “sabır” tavsiye edenler, lüküs hayatlarını devam ettirecekler. Mesela bu bütçede faiz var, yandaş müteahhitlere ödemeler var.2020 yılında 137 milyar lira olan faiz ödemeleri, yeni bütçede, yüzde 31 artışla 180 milyar lira olarak öngörülüyor.

‘UZAK EĞİTİM, DAR GELİRLİLERİ VURDU’

-Uzaktan eğitim en çok dar gelirli ailelerimizin evlatlarını vurdu. Bir yanda her türlü teknolojik imkanları olan ailelerin çocukları, diğer yanda hiçbir imkanı olmayan ailelerin çocukları.

-Öğrenme uçurumu daha da derinleşti. Bir zamanlar meşhur Fatih projesi vardı. Milyarlarca lira çöpe atıldı. Fatih projesinden geriye çekmecelerde çürüyen tabletler ve ceplerini dolduran yandaşlar kaldı. Varlık içinde yaşayıp yokluğu görmeyenler unutmayın ki bu vurdumduymazlıkla bir neslin geleceğini karartıyorsunuz. Olan yine dar gelirli vatandaşa, aziz öğretmenlere oldu.

-İyi bir eğitimin anahtarı işini iyi yapmış kutsal öğretmenlerdir. AKP, öğretmenlere 3600 ek gösterge sözü verdi ama yerine getirmedi. El üstünde tutmaları gerekirken inatla mağdur edilen öğretmenler var.

-Özel sektör, dini vakıflar ve cemaatlerle yapılan ve eğitimi ticarileştirmeyi hedefleyen, her türlü, ortak proje ve protokolleri iptal edeceğiz

Güncelleniyor…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir