Yurt Hatay muhabiri tutuklandı

Example HTML page

Dün gözaltına alınan Yurt gazetesi Hatay muhabiri aynı zamanda Hatay Asi gazetesi çalışanı Hasan Kabakulak “Suriye’ye bilgi taşıdığı” gerekçesiyle bugün çıkarıldığı mahkemede tutuklandı.

Dün geceyi Terörle Mücadele Şubesinde gözaltında geçiren Kabakulak’ın bölgeyi iyi bilen, sınırdaki güvenlik mensupları tarafından dahi tanınan bir isim olduğu belirtiliyor.

Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz Yurt gazetesi muhabiri Ömer Ödemiş bu olayın Hatay bölgesinde artan baskı ile ilgili olduğunu, bu hamlenin Türkiye’den saklanan gerçekleri kamuoyuna duyurmak için mücadele eden gazetecilerin gözünü korkutmak amacını taşıdığını düşündüğünü belirtti.

Ödemiş kendilerinin dahi kısa süre önce olaydan haberdar olduklarını belirterek, tutuklama işleminin hızlı bir şekilde gözden kaçırılarak yapılma gayreti taşıdığına dikkat çekti. “Bilgi taşıma” gibi bir gerekçenin çok tehlikeli ve ucu açık olduğunu belirten Ödemiş, istenildiği takdirde suçlamanın “vatan hainliğine” kadar vardırılabileceğini, bunun da gazeteciler üzerinde bir basınç oluşturacağını ifade etti.

Ödemiş tutuklama gerekçesi olarak hiçbir delil sunulmadığını, ortada yalnızca bir ihbar olduğunu da ekledi.

Ödemiş bölgede artan baskıya bir örnek olarak geçtiğimiz günlerde yaşanan bir olayı aktardı. Kısa süre önce eli silahlı çetelerin baskısı ve eylemleri yüzünden zor günler geçiren Suriye halkına yardım amacıyla toplanan para ile birlikte Suriye’ye geçmek için sınıra giden 3 kişiye polisler tarafından engel olunduğunu aktaran Ödemiş, bu üç kişinin pasaportlarına el konularak yurt dışına çıkış yasağı getirildiğini belirtti. Ödemiş, üç kişiden birinin Alman vatandaşı olduğu için Almanya’ya da dönemediğini söyledi. Bölgede sınır güvenliği adına zaten bir şey kalmadığını belirten Ödemiş, iş çetelere değil, Suriye halkına yardıma geldiğinde güvenlik gerekçesi adına baskılar ile karşılaşıldığını kaydetti.

(soL -Haber Merkezi)

Example HTML page

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir