Temelli: Tanzim satışıyla büyük bir algı operasyonu yürütülüyor

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, “31 Mart seçimlerinde hep birlikte sandığımıza, geleceğimize, irademize sahip çıkaracağız. Tüm kayyumları, kırıntısını bırakmayacak şekilde süpürüp atacağız.” dedi

Temelli, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, toplantıya katılmak için farklı illerden Ankara’ya gelmek isteyen partililerinin, Ankara girişinde durdurularak engellendiğini söyledi.

HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in 97 gündür açlık grevinde olduğunu anımsatan Temelli, cezaevlerinde de açlık grevlerinin yapıldığını söyledi. 

Temelli, “Tanzim satışıyla, büyük bir algı operasyonu yürütülüyor. Üreticiyi kendisi bitirmemiş gibi halciyi, esnafı düşman ilan ediyor. Pazarcı esnafını, halk esnafını hedef haline getirip, kendisinin yarattığı tarım terörünü örtbas etmeye çalışıyor. Bugün neoliberal politikalar tüm ekonomiyi esir almıştır. Şimdi sırada temizlik malzemeleri varmış. Eğer siz bu bütçeyi yıllardır savaşa değil de ülkenin gerçek ihtiyaçlarına ayırsaydınız, bu yaşadıklarınızın hiçbiri yaşanmamış olacaktı” dedi.

Türkiye’de tarım politikasının iflas ettiğini, hayvancılığın yok edildiğini ve ekilebilir arazilerin çok büyük bir kısmının betonlaştırıldığını vurgulayan Temelli, “Domatesin, biberin fiyatı bile asgari ücretle değil kurşun fiyatıyla açıklanabilir hale geldi.” dedi. 

Seçim stratejilerini açıkladıklarını anımsatan Temelli, şöyle devam etti:

“Türkiye’nin her yerinde AKP-MHP ittifakını geriletmek için verilen her oy Türkiye’de barışa verilen oydur. İstanbul, Adana’daki oyumuz ile Cizre, Sur, Silopi halkına selam edeceğimizi asla unutmayalım. Emin olun ki HDP’ye Muş’ta vurulan mührün sesi İstanbul’da duyulacaktır. 1 Nisan sabahı itibarıyla ya topluma büyük bir savaş açmış olan AKP-MHP bloğu güçlenecek ya da bu faşist ittifak büyük bir darbe yiyecek. Hiç kimse 31 Mart’ı sadece bir belediye seçimi olarak görme yanılgısına düşmemelidir. Partimiz bu süreçte cesaretle güçlü, önemli bir karar almıştır. 

Bu şimdi bir demokrasi referandumudur. 24 Haziran’ın ikinci turudur. Kimsenin seçim hesabına tutsak olmadan, halklarımızın tercihine siyaset zemini yarattık. Bunu anlamaktan uzak olanlar, demokrasi kültüründen nasibini almamış olanlar, HDP’yi sabah akşam suçlamaya devam ediyor. Bu suçlayanlar, yanıtını dün Taksim Meydanı’nda, İstiklal’de aldılar. Bu yanıtı vermeye her yerde devam edeceğiz.” 

“İmar barışı” düzenlemesini eleştiren Temelli, “İmar barışı ile belirli bir gelir elde edecekler, ekonomiyi toparlayacaklardı. Beklediklerinin çok altında bir rakama ulaştılar ama kimsenin beklemeyeceği bir felakete yol açıyorlar. İşte bu felaketin belki de bir sahnesini Kartal’da yaşadık. Bina çöktü, 22 yurttaşımız yaşamını yitirdi. Buna benzer birçok tehlike bizi bekliyor.” dedi. 

Yerel seçimlerin önemine işaret eden Sezai Temelli, “31 Mart seçimlerinde hep birlikte sandığımıza, geleceğimize, irademize sahip çıkaracağız. Tüm kayyumları, kırıntısını bırakmayacak şekilde süpürüp atacağız.” ifadesini kullandı.  

Öte yandan, grup toplantısı öncesinde HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in gönderdiği video mesaj izletildi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir