Peru seçimlerinde sandıktan sendika lideri solcu aday birinci çıktı

Peru’da dün düzenlenen devlet başkanlığı seçimlerinin ilk turunda kesin olmayan sonuçlara göre, öğretmen sendikası lideri solcu aday Pedro Castillo, özellikle yoksul ve kırsal bölgelerden aldığı oylarla sandıktan birinci çıktı.

Peru seçimlerinde sandıktan sendika lideri solcu aday birinci çıktı

Peru’da düzenlenen devlet başkanlığı seçimlerinin ilk turunda kesin olmayan sonuçlara göre, öğretmen sendikasi lideri solcu aday Pedro Castillo, sürpriz bir oy alarak sandıktan birinci çıktı.

Özellikle ülkenin yoksul kırsal bölgelerinde popüler bir aday olarak öne çıkan Castillo, bu bölgelerden çok yüksek oy aldı.

18 adayın yarıştığı Peru devlet başkanlığı seçimlerinde de, yüzde 16’sı sayılan oylara göre Castillo tahminlerin çok ötesine geçerek oyların 15.7’sini, sağcı ekonomist Hernando de Soto ise oyların 14.4’ünü aldı.

Resmi olmayan sonuçlara göre ultra-muhafazakar Katolik aday Rafael Lopez Aliaga üçüncü, hapisteki eski Devlet Başkanı Alberto Fujimori’nin kızı Keiko Fujimori ise 4’üncü sıraya yerleşti.

İKİNCİ TURDA CASTİLLO VE DE SATO’NUN YARIŞMASI BEKLENİYOR

Hiçbir adayın zafer için gerekli yüzde 51’lik çoğunluğu sağlayamadığı seçimin haziranda yapılması planlanan ikinci turunda, Castillo ve De Soto’nun yarışması bekleniyor.

Peru seçimlerinde yeni devlet başkanı ve iki başkan yardımcısının yanı sıra Kongre’deki 130 milletvekili de oylanıyor.

Latin Amerika ülkesi Peru, üç yıl içinde 5’inci kez devlet başkanlığı seçimleri için sandık başına gitti. Eski Devlet Başkanı Martin Vizcarra’nın yolsuzluk suçlamasıyla 11 Kasım’da görevden alınmasından sonra, geçici devlet başkanlığı görevine gelen Manuel Merino da protestoların ardından istifa etmek zorunda kalmıştı.

KARARSIZ SEÇMENİN SANDIKTAN BİRİNCİ ÇIKMASI BEKLENİYOR

Oy kullanmanın zorunlu olduğu ve yaklaşık 25 milyon kayıtlı seçmenin bulunduğu ülkede, salgın sonucu vaka sayılarının artması nedeniyle birçok seçmen sandığa gitmeye korktuğunu ifade ediyordu. Castillo dahil 6 devlet başkanı adayının Covid-19 virüsüne yakalandığı açıklanmıştı.

Anketler de seçmenlerin büyük bölümünün kararsız olduğunu ortaya koymuştu. IPSOS Peru Başkanı Alfredo Torres, anketlere göre seçmenlerin yaklaşık üçte birinin kime oy vereceklerini bilmediklerini söylediğini aktarmıştı.

Peru Çalışmaları Enstitüsü, seçmenlerin yüzde 28’inin boş oy vermesinin beklendiğini bildirmişti. Birçok ankette boş oyların sandıktan birinci çıktığı gösterilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir