KIBRISIM

Example HTML page
Behman MENTEŞOĞLU

Behman MENTEŞOĞLU

Bir kaç günlük Kıbrıs gezisinden mutlu ve güzel bağlantılar yapmama karşılık çok üzgün döndüm. Kıbrıs gençlik yıllarımda benim için gizemli ve nedenini hala bilemediğim bir sevgiye bağlı bir yerdi. Bu ikinci gidişimdi ve en son sanırım 24 yıl önce gitmiştim.

 

Akşam saatlerinde Lefkoşa’dan geçip Girne’ye girerken kendimi Bodrum’a giren biri olarak hissettim. Bomboş sokaklardan geçerek otelimize vardık. Boşluk haz almadığım ve evrenin kendisinin de kabul edemediği bir durumdur.  Bana birileri Kıbrıs ile Nice arasındaki farkı anlatsın lütfen!

 

20 yıl boyunca bu küçük adanın neden hala geri olduğunu boş sözlerle ve kıyaslamalarla anlatmak olasıdır. Hiç biri ile ilgilenmiyorum. Kimse bol keseden anlatmasın. Adanın durumunu anlatacak sadece iki kelime var; Kumar mafyası ve saçma sapan iktidarlar.

 

Adanın iki önemli unsuru var. Birincisi turizm ikincisi ise eğitim. Ada bu iki temel unsur üzerinde gelişebilir. Ancak ve ancak her şey dahil kumar turizmi adaya bir şey katmayacağı gibi adadan çok şeyi de götürmeye devam eder.

 

Kumar turizmine destek veren iktidarlar bana gerçekten de ada ekonomisi için çok önemli olduğunu kanıtlayacak bir kaç ip ucu versinler. Veremezler. Peki o halde bu turizmi neden desteklediklerini anlatsınlar. Anlatamazlar. O zaman geriye kumar mafyası ile olan ilişkileri kalır.

 

Kumar dediğinizde ne anlıyorsunuz? Her gece sabahlara kadar dolup taşan kumarhaneler ve oteller mi olduğunu sanıyorsunuz? Tabii ki hayır. Yok böyle bir şey. Kumarhane patronları adaya kumarbazları getirmek için tabiri caizse kıçlarını yırtıyor.

 

50 T.L. den başlayan yurt içi uçak fiyatları 250 T.L. lerde. Oteller ve tatil köyleri saçma sapan fiyatlarda. Neden mi? Kumarhane mafyası uçak biletlerini ve otel fiyatlarını ucuza satın alıp kumar müşterilerine ucuza satarak işi cazip hale getirmeye çalışıyor. Diğer yanda Girne limanında lokantalar 3- 5 masaya hizmet vererek ayakta kalmak için mücadele veriyor.

 

Problem çözerken problemin ana sorununu bulmaya çalışırım hep. Ölümsüzlüğün bile günü geldiğinde çözüme ulaşacağına inananlardanım.  Burada Kıbrıs’ın neden gelişemediği sorununu çözmeye çalışırken fazla zorlanmadım. Yanlış politikalar. Hatta yanlış değil özellikle seçilmiş politikalar. Nedir bu? Kumar mafyası ayak takımı ile işbirliği. Peki umut yok mu? Var.

 

Tam 11 üniversite var adada. Yani ada çoktan eğitim merkezi olmuş. Sadece Yakın Doğu Üniversitesine ada dışından gelen yabancı öğrenci sayısı nerdeyse 50 bine ulaşıyor. Üniversite yönetimi deli gibi koşturuyor. Kazandığı her bir kuruşu adaya yatırmaya devam ediyor. Yeni kampüsler yeni yatırımlar, uluslararası ödüller peşinde koşuyor.

 

Şimdi bir baktığınızda adanın eğitim ve turizm yatırımlarıyla bir numara olması gerektiğini görüyorsunuz. Ama gördüğünüz şey ise adanın kumar mafyası ile iç içe geçmiş yönetimi ve siyasetin kötü yüzünden başkası değil.

 

‘Ne yapalım yani’ diyenlere hemen söyleyeyim:

Kumarhanelerin hepsini hemen kapat.

Eğitim yatırımlarına destek ver.

Yerel turistik yatırımları destekle pansiyon ve küçük işletmeleri çoğalt.

Uçak fiyatlarını ucuzlat ve turistleri çağır.

 

 

Başka bir şey yapmana gerek yok. Cebinden bir kuruş çıkmadan büyük ve güçlü bir ada yaratırsın.

 

Behman Menteşoğlu

Example HTML page

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir