Joe Biden yemin ederek ABD’nin 46. başkanı oldu

ABD’de 3 Kasım seçimlerini kazanan Joe Biden, ABD Kongresi’ndeki törende yemin ederek ülkenin 46. başkanı oldu. Bideni ilk açıklamasında, “Tüm Amerikalıların başkanı olacağım” dedi.

ABD’de 3 Kasım 2020’de yapılan seçimleri kazanan Joe Biden, ABD Kongresi’ndeki törende yemin ederek ülkenin 46’ncı başkanı oldu.

Biden, olağanüstü güvenlik önlemlerinin alındığı ABD Kongresi’nde, Yüksek Mahkeme Başyargıcı John Roberts’ın huzurunda 1893 yılından beri ailesinde olan İncil’e el basarak yemin etti.

50 yıllık siyasi kariyeri boyunca senatör ve başkan yardımcılığında yemin etmek için de aynı İncil’i kullanan Biden, eski başkan John F. Kennedy’den sonra ABD’nin ikinci Katolik başkanı oldu.

Yemin törenine görev süresi dolan Donald Trump katılmazken, başkan yardımcılığını Kamala Harris’e devreden Mike Pence katıldı.

Törene ayrıca eski başkanlar Barack Obama, George W. Bush ve Bill Clinton da katıldı.

joe-biden-yemin-ederek-abd-nin-46-baskani-oldu-831689-1.

BİDEN: TÜM AMERİKALILARIN BAŞKANI OLACAĞIM

ABD Başkanı Biden, hem kendisini destekleyenler hem de desteklemeyenler için çalışacağını belirterek, “Tüm Amerikalıların başkanı olacağım” dedi.

Biden, ülkedeki siyasi ayrışmaya ilişkin, “Uygarlığımıza yakışmayan bu savaşa bir son vermeliyiz” değerlendirmesini yaptı.

Biden ayrıca, “İttifak ilişkilerimizi tamir edeceğiz ve dünya ile bir kez daha yakın ilişkiler kuracağız” ifadelerini kullandı.

joe-biden-yemin-ederek-abd-nin-46-baskani-oldu-831702-1.

KAMALA HARRİS YEMİN EDEREK GÖREVİNE BAŞLADI

ABD’nin ilk kadın başkan yardımcısı seçilen Kamala Harris, Washington’da düzenlenen törende yemin ederek görevine başladı.

3 Kasım 2020’de yapılan başkanlık seçiminde Biden’ın adaylığı altında başkan yardımcılığına seçilen Harris, ABD’nin ilk kadın başkan yardımcısı oldu.

56 yaşındaki Harris, ülkede bu makama seçilen ilk siyah, Hindistan ve Karayip kökenli kadın oldu.

joe-biden-yemin-ederek-abd-nin-46-baskani-oldu-831680-1.

LADY GAGA, ABD ULUSAL MARŞINI OKUDU

ABD Kongresi’ndeki yemin törenine Lady Gaga ve Jennifer Lopez katıldı.

Lady Gaga, törende ABD Ulusal Marşını okudu.

joe-biden-yemin-ederek-abd-nin-46-baskani-oldu-831700-1.
joe-biden-yemin-ederek-abd-nin-46-baskani-oldu-831701-1.

BİDEN, KİLİSE ZİYARETİ GERÇEKLEŞTİRDİ

ABD Başkanı seçilen Joe Biden, yemin töreni öncesinde kilise ziyareti gerçekleştirdi.

Biden, tören öncesi bir gelenek olan kilise ziyaretine eşi Jill Biden ile gitti.

ABD tarihinin ikinci Katolik başkanı olacak Biden, dua etmek için “St. Matthew the Apostle” Kilisesini tercih etti.

Biden’a başkan yardımcılığına seçilen Kamala Harris ve eşi Douglas Emhoff, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Senato’daki Cumhuriyetçilerin Lideri Mitch McConnell ve Demokratların Lideri Chuck Schumer da eşlik etti.

joe-biden-yemin-ederek-abd-nin-46-baskani-oldu-831681-1.

SOSYAL MEDYADAN İLK MESAJ

ABD Başkanı Joe Biden, ABD başkanlık makamına ait “POTUS” kullanıcı isimli Twitter hesabından yaptığı ilk paylaşımda, “Karşı karşıya kaldığımız krizleri çözmek için boşa harcayacak zamanımız yok” mesajını verdi.

Bugün yemin ederek ABD’nin 46’ncı Başkanı olan Biden, sosyal medyadan da ilk resmi paylaşımını yaptı.

ABD Başkanlarına ayrılan “POTUS” kullanıcı adlı Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Biden,”Karşı karşıya kaldığımız krizleri çözmek için boşa harcayacak zamanımız yok. Bu nedenle de bugün buradayım. Oval Ofis’e cesur adımlar atmak ve Amerikalı ailelerin ihtiyaç duyduğu yardımı sağlamak için gideceğim” ifadesine yer verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir