İstanbul Valiliği’nden DARİ O FO’ya terör suçlaması!

İstanbul Valiliği: Oyunu Kürtçe olduğu için yasaklamadık, devlet-terör ilişkilerini irdeliyordu

İstanbul Valiliği, Gaziosmanpaşa Kaymakamlığı’nın terör propagandası yapıldığı gerekçesiyle yasakladığı Kürtçe tiyatro oyunuyla ilgili soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Gaziosmanpaşa Kaymakamlığı tarafından “kamu düzenini bozabileceği” gerekçesiyle yasaklan İtalyan yazar Dario Fo’nun eserinden uyarlanan Bêrû ile ilgili İstanbul Valiliği’nden yeni açıklama geldi.

Valilik oyunla ilgili soruşturma başlatıldığını duyurarak “Türkçe, Kürtçe veya hangi dilde olursa olsun, terör propagandası yapmak kanunlarımızda yasaktır ve bu tür girişimlere kesinlikle müsaade edilemez,” açıklamasında bulundu.

Valiliğin açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“Teatra Jiyana Nü” özel tiyatro ekibi tarafından 13 Ekim 2020 tarihinde sergilenmesi planlanan “Beru: Klakson Borizan Birt” isimli tiyatro oyunu, Gaziosmanpaşa Kaymakamlığımızca Kürtçe olduğu için yasaklanmamıştır.

Türkçe, Kürtçe veya hangi dilde olursa olsun, terör propagandası yapmak kanunlarımızda yasaktır ve bu tür girişimlere kesinlikle müsaade edilemez. PKK/KCK terör örgütü faaliyetlerinin deşifre edilmesi ve engellenmesine yönelik olarak yapılan çalışmalarda; Teatra Jiyana Nü (Yeni Yaşam Tiyatrosu) isimli tiyatro grubunun -sözde- Devlet ve Terör ilişkilerini irdeleyen “Beru; Klakson Borizan Birt” isimli tiyatronun var olan oyununun tüm kurgusu PKK Terör örgütünün ülkemize karşı yürüttüğü terör propagandasına dönüştürülmek suretiyle oluşturulduğu yönünde güvenlik güçlerimizin tespiti söz konusudur. Bir tiyatro oyununun PKK terör örgütünün propagandasına dönüştürülmesi asla kabul edilemez. Konuyla ilgili olarak soruşturmalar başlatılmıştır.”

OYUN DAHA ÖNCE 100 KEZ SAHNELENDİ

İtalyan yazar Dario Fo’nun eserinden uyarlanan Bêrû, 2017’den itibaren Kürtçe olarak 100’den fazla kez sahnelendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir