İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ‘kayyumdan hediye siparişi’ne yanıt veremedi

Example HTML page

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hürriyet’ten Ahmet Hakan’a kayyum tarafından kendisine verilen hediyeler hakkında konuştu. Soylu, belediyeden hediye aldığını reddetti ve konunun araştırılması için denetleme talimatı verdiğini söyledi.

Ahmet Hakan’ın bugün Hürriyet’te yayımlanan yazısının ilgili bölümü şöyle:

AHMET HAKAN: Mardin’de bir gümüşçü, sizin adınıza bir fatura kesmiş… Mardin’deki kayyım da bu faturayı belediye bütçesinden ödemiş… Yaklaşık 40 bin liralık bir fatura… Kayyım belediyesi, size böyle pahalı bir hediye verdi mi?

SÜLEYMAN SOYLU: Ben böyle bir hediye almadım. Belediyeden aldığım hiçbir hediye falan yok… Mardin Belediyesi’nin tek bir etkinliğine katıldım, o da bir iftar davetiydi…

AHMET HAKAN: İyi ama fatura var…

SÜLEYMAN SOYLU: Bir bakan, bir şehre gittiğinde masraflar onun adına yazılır. Sadece benim için değil bütün devlet büyükleri için geçerlidir bu kural… Ama bu masraflar öyle abartılı olmaz. Araba kiralama, konaklama türü masraflar… Biz mütevazı insanlarız. Bizim öyle abartılı masrafımız olmaz.

*

AHMET HAKAN: Ama Sayın Bakan, benim sözünü ettiğim fatura öyle bir fatura değil… Mardin’deki bir gümüşçünün faturası… Yaklaşık 40 bin liralık bir fatura…

SÜLEYMAN SOYLU: Benim böyle bir hediye almam asla söz konusu değil… O konunun araştırılması için denetleme talimatı verdim… Neymiş bakalım o fatura! Benim bildiğim tek bir şey var: Ben hediye falan almadım. Almam… Allah muhafaza asla böyle bir şey söz konusu değil…

AHMET HAKAN: Sizin adınıza fatura kestiren kayyım mıdır?

SÜLEYMAN SOYLU: Onun araştırılması için talimat verdim. Özellikle Mardin Belediyesi’yle ilgili… Özel bir teftiş çıkardım. Adımlarımızı ölçülü atmak zorundayız. Eksikliğimiz devleti ve milleti incitir. Görevimiz hata kabul etmez. Kimsenin ağzını sulandıramayız.

AHMET HAKAN: Bir de şu var: Bir fotoğraf dolaşıyor ortalıkta… Adınıza fatura kesen gümüşçüye gitmişsiniz… O fotoğrafı, “İşte Süleyman Soylu’nun hediye seçerken görüntüsü” diye yayanlar var. Buna ne diyeceksiniz?

SÜLEYMAN SOYLU: Bu tam bir ahlaksızlık, alçaklık… Biz orada esnaf ziyaretleri yapıyoruz… Esnaf bize tespih gösteriyor. “Bakın bizim böyle tespihlerimiz var” diye… Almışlar bu fotoğrafı, kullanıyorlar. Bu şu demek: Demek fena acıtmışız. Kaşıyıp duruyorlar. Kaşısınlar bakalım.

Example HTML page

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir