İBB Başkanı İmamoğlu: Bir ailenin çıkarını değil, bütün ailelerin çıkarını korumakla yükümlüyüz

Example HTML page

İBB Başkanı İmamoğlu: Bir ailenin çıkarını değil, bütün ailelerin çıkarını korumakla yükümlü olduklarını belirtti.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Ekrem İmamoğlu, Üsküdar Meydanı ve sahilinde yaşanan su baskınlarını sona erdirecek, ‘Bülbüldere Yağmur Suyu Tüneli’nin son delme işlemini gerçekleştiren TBM cihazının yeryüzüne çıkarılması nedeniyle düzenlenen törende konuştu.

ANKA’nın aktardığına göre projenin, Üsküdar sahili ve Çavuşdere arasındaki 822 metrelik bölümünün kazı çalışmasını gerçekleştiren TBM (Tunel Boring Machine – Tünel Açma Makinesi), 21 Mart’ta Ekrem İmamoğlu’nun katılımıyla yer üstüne çıkarılmıştı. Projenin ikinci ve son kademesi kapsamında yer alan 3 bin 200 milimetre çapında, 906 metre uzunluğundaki Bülbüldere Yağmursuyu Tüneli’nin delme işlemini gerçekleştiren TBM de görevini tamamladı. TBM’in görevini tamamlaması nedeniyle, Üsküdar Meydanı’nda bir tören düzenlendi. Törende İmamoğlu’na, CHP Ankara milletvekili Ali Haydar Hakverdi ile birlikte İBB üst yönetimi eşlik etti.

‘DEPREMİ ÖNCELEYEN BİR ANLAYIŞLA DEVAM EDİYORUZ’

Törende, İSKİ Genel Müdürü Raif Mermutlu, yaklaşık 5 ayda tamamladıkları proje ve çalışmalarla ilgili detaylı bilgiler paylaştı. Mermutlu’nun ardından konuşan İmamoğlu, İstanbul’un ve İstanbullunun hakkını koruyan bir yönetim anlayışına sahip olduklarını belirtti. Önceliklerinin ‘iş yapmak’ olduğunu vurgulayan İmamoğlu, “Altyapıdan üst yapıya ya da şehrin tüm yeşil alanları ve de en önemli konusu olan depremi önceleyen bir anlayışla süreci yönetmeye devam ediyoruz. Bu anlamda İSKİ de bizim gurur duyduğumuz; önceliğini iyi planlamış, yatırımlarını ona göre yapan kıymetli kurumlarımızın başında geliyor. Bu anlamda İSKİ Genel Müdürü’ne, genel müdür yardımcılarına, yönetim kuruluna ve bütün çalışanlarına yürekten teşekkür ediyorum. Her birinin emeğine sağlık” dedi.

‘ŞEHİRDE YAŞAYANLARIN ÇIKARLARINI KORUMAKLA YÜKÜMLÜYÜZ’

Yönetim anlayışlarının temelini, katılımcılık ve şeffaflık kavramlarının oluşturduğuna dikkat çeken İmamoğlu, “Ne yapılmak istendiğini halkıyla paylaşan; bütçesini anlatan; bireysel ya da bir grubun ya da bir ferdin, bir ailenin çıkarı üzerinden değil, bu şehirde yaşayan bütün ailelerin çıkarlarını korumakla yükümlü olduğunu hisseden; siyasi anlamda hiçbir hükmün iradesiyle yönetilen değil, tam anlamıyla kamu hassasiyetiyle, tümüyle halka ait olan her kuruşun hesabının verilmesiyle alakalı yükümlülüğü olduğunu bilen bir yönetim anlayışıyla İBB’yi, o büyük çatıyı yönetiyoruz; yönetmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

‘LİYAKAT ESASLI SÜREÇ YÖNETİMLERİ…’

Ana prensiplerinin, toplumun, “Evet; bu kurum, benim kurumum. Bu iş, benim işim. Bu belediye, benim belediyem” demesini sağlamak olduğunun altını çizen İmamoğlu, şunları söyledi:

“Bizim, başından beri en önemsediğimiz durum budur. İştiraklerimiz belki de hiç bu kadar duyulmamıştı. Yatırımlarımız hiç bu kadar anlatılmamıştı. Anlatacağız, eksik bir şey varsa, gideceğiz onu tamamlayacağız. Yanlış bir şey varsa, düzelteceğiz. Bir yanlış yapılmışsa, topluma bunu anlatıp, özür dileyeceğiz. Geri çekeceğiz. Tam tersine; doğru bir biçimi varsa, ona yönleneceğiz. Kamu ahlakı dediğimiz şey, kamu yönetimindeki prensiplerin, ahlaklı bir şekilde devreye konulma biçimi, gerçekten çok, ama çok önemli. Toplum, bu ortamları gördüğünde, liyakat esaslı süreç yönetimlerini hissettiğinde, kapsayıcı bir modelle, herkesi içine katan bir anlayışla, çalışanlarıyla iş ürettiğinde, sadece tek tip ya da tek görüşe sahip insanların değil; karma bir biçimde, toplumun her bireyinin kendi kabiliyetinin, marifetinin vasıtasıyla bir işi elde ettiğini gördüğünde, gerçekten bu şehre, bu memlekete olan inancı da o ölçüde büyüyecektir.”

ÜSKÜDAR’I YAĞMUR ÇİLESİNDEN KURTARDIK

Üsküdar ile geçmişe dayalı manevi ve ticari bağları bulunduğunu aktaran Ekrem İmamoğlu, semtin tarihi önemine dikkat çekti.

“Kuzguncuk’tan Salacak’a, Üsküdar’ın her noktasında farklı kavramlarıyla buraya değer katacak işleri yaptık ve yapmaya devam ediyoruz” diyen İmamoğlu, Salacak’tan Harem’e kadar olan hatta yapacakları çalışmalarla ilgili bilgi verdi.

İSKİ’nin yaptığı çalışmayla Üsküdar’ı yağmur çilesinden kurtardıklarını belirten İmamoğlu, şunları kaydetti:

“Bugün de gerçekten önemli olan Bülbül Deresi’nin, yağmur suyu tüneli ile ilgili TBM çıkışını hep birlikte alkışlayacağız. Yapılmak istene şey, gerçekten bu güzel kentin, güzel ilçesinin, bu tarihi bölümünün yakışan bir şekilde, hiçbir yağmurda, hiçbir ortamda insanların kullanımını engelleyici bir fiziksel sorun yaşamamasını sağlamak olacak. Eminönü’ndeki altgeçitten tutun Beşiktaş Meydanı’na, Ortaköy’den Kartal’a, Tuzla’ya, Pendik’e, Beylikdüzü’nden Esenyurt’ta insanların canını alan dereye varıncaya kadar, İstanbul’un her köşesinde yapılmamış hangi iş varsa, şu kısacık 1 yıla, hatta 7-8 aydaki yoğun çalışmalarla hayatın önceliklerini -gereksiz işlere değil- çözüme kavuşturan bir kurum oldu İSKİ; tebrik ediyorum. Bu kıymetli bakış açısı bizim her kurum ve birimimizin bakış açısıdır.”

2021’DE TAMAMLANACAK

Çalışmaların 2021’in başında tamamlanacağı bilgisini paylaşan İmamoğlu, “İşlerimizi tamamladığımızda, hem Üsküdar Meydanı hem de Selmani Pak Caddesi, inşallah hiçbir zaman bir daha bu sorunları yaşamıyor olacak” dedi.

Konuşmaların ardından, sahneye konulan ekrandan, TBM cihazının yeryüzüne çıkması canlı olarak izlendi. İmamoğlu, beraberindeki heyet ve çevrede bulunan yurttaşlar, TBM cihazının son delme işlemini alkışlarla karşıladı. Yaklaşık 80 milyon TL’ye mal olacağı tahmin edilen proje kapsamında, Üsküdar ilçesinde 6 bin 415 metre atıksu toplama hattı ile 5 bin 309 metre uzunluğunda yağmur suyu toplama hattı inşa edildi. İstanbul’un uzun yıllardır çözülemeyen Üsküdar Sahili ve Meydanı’nda yaşanan yağmur suyu taşkınlarına son verecek proje sayesinde, Üsküdar ilçesinin Aziz Mahmut Hüdai, Ahmediye, Zeynep Kamil, Mimar Sinan, Valide-i Atik, Murat Reis, Hakimiyeti Milliye, Selmani Pak, Çavuşdere, Dr. Fahri Atabey ve Selami Ali Mahallelerinde zaman zaman yaşanan su baskınlarının da önleneceği ifade ediliyor.

Example HTML page

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir