İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’ndan Soylu’ya kayyım ve Atatürk portresi yanıtı

Example HTML page

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Diyarbakır ziyaretiyle ilgili suçlamalarına yanıt vererek ‘Türkiye Cumhuriyeti’nin bir belediye binasına gittim ben. Türkiye Cumhuriyeti hukukunun, adalet sisteminin seçime girmesinde hiçbir sorun yoktur dediği kişiyi ziyaret ettim’ dedi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Belgrad Ormanları’ndan sonra kentin ikinci orman içi yürüyüş parkuru olması planlanan Kemerburgaz Kent Ormanı’nda incelemelerde bulundu. İmamoğlu, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını da yeşillikler içinde yanıtladı.

Ekrem İmamoğlu’nun açıklamalarından satır başları şöyle;

Süleyman Soylu’ya Pejmürde yanıtı

-Devlet adamlığı diye bir tanımızız var bizim. Çok düşünüp az konuşmayı gerektiriyor. Sizi dünya dinliyor. Ülke içinde söylenen her cümle bizi ilgilendiriyor. Siyaset alanı dikkatli konuşmayı gerektiriyor.

-Soylu’nun sözlerini önemsememiştim. Polemikten beslenmiyorum, hala o noktadayım. Söylenen sözler üzücüydü. Bir insanı karalamak hoş bir durum değil.

Diyarbakır ziyareti

-Bu da bir polemik, çok acı. Türkiye Cumhuriyeti’nin bir belediye binasına gittim ben. Türkiye Cumhuriyeti hukukunun, adalet sisteminin “Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak seçime girmesinde hiçbir sorun yoktur” dediği, ve seçilen kişiyi ziyaret ettim.

-Artı ben Türkiye Cumhuriyet sınırlarında hangi metrekaresinde kim yaşıyorsa ben ona Atatürk posteride hediye ederim, Türk Bayrağı da hediye ederim. Milli duygularımı işaret eden herşeyi heyi ederim. Hediye edemeyen utansın. Siyaset mecrası olarak gidep orada farklı dil kullanarak oy isteyenler utansın. Benim öyle bir dilim yok ki ben burada nasıl konuşuyorsam, Diyarbakır’da da aynı konuşuyorum. Çünkü herkes benim vatandaşım. 82 milyon insan benim yurdunu seven vatandaşım.

-Devlet büyükleri, devletinde yaşayan milletine öyle bakmazsa, hiçbir sorunu çözemez. Biz Türkiye’de hukuku uygun her kurumun, demokrasinin her parametresinde bulunan siyasi partilerin kuruluşların güçlenmesini sağlamalıyız. Terör örgütleri bu ülkede hakim olamasınlar. Benim yaptığım tümüyle hukuka uygundur.

Yenikapı’ya gidecek mi?

-Benim araçlarla bir fotoğraf çektirme diye bir çabam olmaz. Benim amacım, bu şehrin israfını engellemek. Bu şehrin tasarruf gücünü arttırmak. Orada araçlar var. Arkadaşlarım teknik raporlarını basınla paylaşacaklar. Benim oraya gidip arabaları göstermem… Niye? Ben, utanıyorum. Onları mı göstereceğim. Utanıyorum yani. O kadar hizmet fazlası aracın bu kurumda varlığının anlamı neydi?

-Niye bazı kurum, kuruluşlara, kişilere, hatta bazı ailelere niye araç tahsis edilsin. O bakımdan açıklayacaklar. Niye araçların uydu takip sistemi belli bir dönemde kayıt altından çıkarılsın? Niye bunlar yapılıyor. Yapılmamalı. Memleketin malı bu. Şehrin 16 milyon insanının malına, biz, gözümüz gibi bakacağız. Bu park niye hizmete açılmamış? Niye? Ne olabilir?

-Şu an ben kendimi üzgün hissettim onun için. 1,5 ayda, burada çalışma arkadaşlarım diyor, ben demiyorum: ‘29 Ekim’e yetiştirelim.’ Çalışanlar dert ediyor; ama yönetenler dert etmemiş. Böyle bir nimeti, 16 milyon insanla ben niye paylaşmayacağım?

-Benim işim, iş üretmek. Çok üretilecek iş var İstanbul’da. Korunacak alanlar var. Bu şehrin israftan kurtarılacak çok nimetleri var, gelirleri var. Bu şehir, gerçekten güzel şeylere aday. O, her şey çok güzel olacak felsefesi çok değerli. Sabah uyandığında 16 milyon hemşehrim, her sabah aynaya baktığında, ‘Her şey çok güzel olacak’ desin. Daha iyisini hedeflesin. Ben, öyle yapıyorum. Her sabah kalktığımda, ‘Her şey çok güzel olacak’ deyip, önüme bakıyorum.

-İstanbul’da, güzel şeyler yapmak için de çalışıyoruz. İstanbul’un da buna uygun çok nimetleri var. 16 milyon insanla paylaşacağım bütün bunları.

-Şahıslardan belediyeye araç kiralayamaz…

‘Gelip araçlarını alsınlar’

Yarından itibaren gelip araçlarını alabilirler. Bugün bile başlanabilir. Ben zaten söyledim: Derhal, hemen! En hızlı şekilde alsınlar arabalarını. Çekecek parkları var mıdır, bilmiyorum. raç kira bedeli ve yakıt masrafları açıklanacak.

-Yakıt masraflarını takip ediyoruz, soruşturuyoruz. O, özel bir durum ama bu araçların yakıt sistemleri de var. Onun için, bir israfı açıklarken, tümüyle açıklanacak. Hem araç yakım bedeli hem de onun yıllık bedeli şeklinde açıklanacak. Bütün bu araçların, belediyemizin anlaşmalı istasyonlarından yakıt alma hakkı var. Böyle de bir acı durum var. Tümüyle bunların hepsi sorgulanacak. İsrafın bedeli, bütüncül olarak sizinle paylaşılacak arkadaşlarımca.

-İsrafın bedeli herkesle paylaşılacak.

Example HTML page

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir