Hukukçu Turgut Kazan’dan kayyum çıkışı: Erdoğan yargılanırken yerine kayyum atanmamıştı

Erdoğan’ın 1998’de okuduğu şiir nedeniyle 4 ay hapis yattığı süreçle ilgili önemli hatırlatmalar yapan duayen hukukçu Turgut Kazan, Erdoğan’ın yargılanırken görevden alınmadığını, kesin hükümden sonra da yerine kayyum atanmadığını vurguladı. Kazan, geçmişle bugün arasında yargılama süreci bakımından 3 temel fark olduğunu belirtti.

Deneyimli hukukçu Turgut Kazan, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı’yken okuduğu bir şiir nedeniyle hapse girmesi olayıyla ilgili Twitter hesabından değerlendirmelerde bulundu.

Bugünden bakınca konuyla ilgili anlatımların eksik olduğunun altını çizen Kazan, bugünkü durumla geçmişte yapılanlar arasında 3 temel fark olduğunu kaydetti.

Kazan, yargılama boyunca Erdoğan’ın görevden alınmadığını, karar kesinleşince de yerine kayyum atanmadığını belirtti ve “Belediye Meclisi oylarıyla (Ali Müfit) Gürtuna başkan vekili seçildi. Bugün yaşadıklarımıza bakınca, bu birinci farktır” dedi.

Erdoğan’ın hapis süreciyle ilgili olarak, “Savcı destekli, garsonlu/şefli, balıklı/etli ziyafetlerle geçtiği yazıldı, anlatıldı” hatırlatmasını yapan Kazan, “Oysa şimdi, bir tweet, haber, makale, gösteri, her türlü eleştiri için önce tutuklanıyorsunuz” dedi.

Ardından iş insanı Osman Kavala davasından örnek veren Kazan, şu ifadeleri kullandı:

“Kavala örneğindeki gibi, bırakın ziyafeti, eşiniz / çocuklarınızla yüz yüze görüşmesiz, üstelik yıllarca süren bir işkenceyi yaşıyorsunuz. Bu ikinci farktır.”

‘HEMEN VEKİL OLMASI SAĞLANDI’

Kazan, ‘siyasi yasak’ konusuna da değindi. Duayen hukukçu, Erdoğan için kanunun değiştirildiğini kaydederek şu bilgileri verdi:

“Siyasi yasağa gelince, CHP’nin önerisi ve desteği ile Evren anayasasının 76. maddesi, 27.12.2002’de sayın Erdoğan için değiştirildi. Ve dahası, 78. maddeye bir fıkra eklenerek hemen milletvekili olması sağlandı.

Oysa bugün tam tersi yapılıyor. Başta CHP, bütün muhalefeti engelleyebilme yolları aranıyor. Bu da üçüncü farktır. Elbet 28 Şubat eleştirilmelidir. Ama bu farkları görmemiz ve yaşadığımız günlerin çok daha baskıcı olduğu kabul etmemiz gerekir.”

4 AY HAPİS YATMIŞTI

Erdoğan, İBB Başkanı olduğu 1998 yılında, Diyarbakır DGM Savcılığı’nın “Siirt’teki konuşmasında, halkı sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge farklılığı gözeterek kin ve düşmanlığa tahrik ettiği” gerekçesiyle açtığı davada 10 ay hapse mahkûm edilmiş, Kırklareli’nde bulunan Pınarhisar Cezaevi’nde 4 ay hapis yatıp tahliye olmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir