CHP heyeti Hatay’da

CHP, Suriye’de resmi rakamlara göre 33 askerin öldüğü saldırıdan sonra milletvekillerinden oluşan bir heyeti Hatay’a gönderdi. CHP’li Topal, “Herkes çok üzgün. Halk, kan ihtiyacı olur diye hastane önlerinde bekliyor. Sekiz asker yoğun bakımda” dedi. CHP’li Güzelmansur ise “Bu bölgeyi karıştırmak isteyenler olabilir. Sukunet için buradayız” dedi

CHP yönetimi, Suriye’de meydana gelen hava saldırının duyulmasından kısa bir süre sonra milletvekillerinin bölgeye gitmesi talimatını verdi. Bu talimatın ardından CHP Hatay Milletvekilleri İsmet Tokdemir, Mehmet Güzelmansur, Serkan Topal ve Suzan Şahin Hatay’a gitti.

Kentte oluşturulan Kriz Masası’na dahil olan CHP’li milletvekilleri, burada yaşanan gelişmeleri değerlendirdi. Reyhanlı Devlet Hastanesi ve Antakya Devlet Hastanesi’ne giderek yaşamını yitirenler ve yaralıların durumlarını yakından takip eden CHP heyeti, oluşan ihtiyaçları da Genel Merkez’e bildirdi.

BirGün Gazetesinden Hüseyin Şimşek’in haberine göre Bölgede ki gelişmeler şöyle;

CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, bölgede yaşananları BirGün’e anlattı. Kentte bir yas havasının hakim olduğunu bildiren CHP’li Topal, “Şu anda burada bulunan herkes adına söyleyebilirim ki çok üzgünüz. Sözün bittiği yerdeyiz. Şehitlerimizin yanı sıra yaralanan askerlerimizin sekizi yoğun bakımda. Onlara bir şey olmamasını umuyoruz” dedi.

HALK KAMP KURDU

Askerlerin getirilmesinin ardından bölge halkının hastane önlerine kamp kurduğunu bildiren Topal, “Herkes, üzüntülerini bir yana bırakarak ‘Acaba ne yapabiliriz’ düşüncesiyle hastanelere akın etti. Kan ihtiyacı olur, diye sabaha kadar beklediler. Doktorlar ellerinden geleni yapıyor. Kan ihtiyacının şu an için olmadığı açıklandı. Yine de halk, acıları paylaşıyor. Şehit olanlar arasında Hatay nüfusuna kayıtlı üç askerimiz de bulunuyor. Bugün itibarıyla sadece yaralarımızı sarmak istiyoruz” diye konuştu.

HALK OLGUNLUKLA YAKLAŞIYOR

CHP’li Suzan Şahin ise kentte “sessizliğin” hakim olduğunu vurguladı. Hatay’da farklı etnik grupların birarada yaşadığını, temel anlayışlarının ise “yardımseverlik” olduğunu dile getiren Şahin, “İnsanlar, hastanelerin bahçelerini doldurdular. Yaralılarımıza yardım etmek isteyenlerin üstün bir gayreti var. Herhangi bir eksik yok. Gereken tüm ihtiyaçlar ilk anda sağlanmıştı. Halk, olaylara olgunlukla yaklaşıyor. Temel isteğimiz bölgede huzurun ve barışın sağlanmasıdır” dedi.

KARIŞIKLIK ÇIKARMAK İSTEYENLER VAR

CHP’li Mehmet Güzelmansur da bölge illerinde karışıklık çıkarmak isteyenlerin olduğuna dikkati çekti. Sukuneti bozmak ve huzursuzluk çıkarmak isteyenlerin bulunduğunu söyleyen Güzelmansur, “Bu bölge hassas bir bölge. Gece yarısı geldik, hastaneleri dolaştık. İnsanlar hastanelerinin önündeler. Birlik ve beraberlik var. Sukunet çok önemli. Bölgeyi karıştırmak isteyenler var ancak kimse onları dikkate almıyor. Sınırın diğer tarafından da binlerce insan var ve Türkiye’ye giriş yapmak istiyorlar. Gelişmeleri yakından takip ediyoruz” şeklinde konuştu.

NE OLMUŞTU?

Dün (27 Şubat) akşam saatlerinde İdlib’de Türkiye askerlerinin hava saldırısı ile vurulduğu iddiaları sosyal medyada dolaşıma girdi. İlk anlarda bağımsız kaynaklarca doğrulanamayan iddiaların ardından gece yarısına doğru açıklama yapan Hatay Valisi, İdlib’in güneyinde Suriye’ye ait jetlerin saldırısı sonucu 9 askerin yaşamını yitirdiğini açıkladı. Valilik tarafından yapılan ikinci açıklamada 22, üçüncü açıklamada 29, dördüncü ve son açıklamada ise 33 askerin yaşamını yitirdiği bildirildi. Gelişmenin gündeme düşmesi ardından Saray’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katıldığı güvenlik zirvesi düzenlenirken CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da partisinin genel merkezinde kurmaylarıyla bir araya geldi. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de genel merkezde kurmaylarıyla birlikte gelişmeleri takip etti. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ise Balıkesir programını iptal ederek Ankara’ya döndü. Saray’daki güvenlik zirvesinden Türkiye’nin sınırlarının mülteci göçüne açılması kararı çıktı. İdlib’deki gelişmelerin ortaya çıkması ardından sosyal medya ve internete erişimde engelleme kaynaklı güçlükler yaşanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir