Bosna Hersek’te Erdoğan’a tepki: Seçim için gelmesin

Example HTML page

Bosna Hersek’te Erdoğan’a tepki: Seçim için gelmesin

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın seçim kampanyası çerçevesinde Avrupa’da yaşayan Türklere hitaben 20 Mayıs’ta Saraybosna’da bir konuşma yapma planları Bosna Hersek’te şaşkınlık ve tepkiyle karşılandı. Bosna Hersek basını, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın seçim kampanyası için 20 Mayıs’ta Saraybosna’da konuşma yapma planlarının tepki çektiğini yazdı.

Bosna Hersek basınına yansıyan haberlerde, Bosna Hersek Dışişleri Bakanlığı’nın da, Cumhurbaşkanlığı’nın da Erdoğan’ın yapmayı planladığı konuşma hakkında bilgisi olmadığı belirtildi. Öte yandan, Erdoğan’ın Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi’nin Boşnak Üyesi Bakir İzzetbegoviç’in özel davetlisi olabileceği ihtimaline dikkat çekildi.

Deutsche Welle Türkçe’nin aktardığına göre, siyaset sahnesinden de tepki var. Daha İyi Gelecek için İşbirliği (SBB) partisi Genel Başkan Yardımcısı Adisa Arapoviç, Erdoğan’ın Saraybosna’daki seçim etkinliği planlarını eleştirerek, “Bu kötü bir mesaj. Biz hiç haber vermeden ziyarete gelinecek tebaa değiliz” dedi.

Boşnak milletvekili Sadık Ahmetoviç, haber portalı klix’e yaptığı açıklamada, “Eğer isteyen herkes, siyasi toplantılar düzenlemek için ülkemize gelirse, egemenliğimizi kaybederiz” dedi. Bosna Hersek’e bağlı Sırp Cumhuriyeti’nin lideri Milorad Dodik de Boşnak lider İzzetbegoviç’i Erdoğan’ı tek taraflı olarak desteklemekle suçlayarak, Erdoğan’ın Saraybosna’daki seçim etkinliği planlarını eleştirmişti.

Bosna Hersek basınında yer alan haberlere göre, Erdoğan’ın Saraybosna’da 1984 Kış Olimpiyatları için yapılan spor salonunda konuşma yapması planlanıyor.

Example HTML page

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir