Bakan Selçuk’tan karma eğitim açıklaması

Example HTML page

Bakan Selçuk’tan karma eğitim açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, karma eğitim tartışmalarıyla ilgili açıklama yaptı.

Canlı yayında karma eğitim tartışmasıyla ilgili görüşü sorulan Selçuk, mahkeme kararı gereği karma eğitim ibaresinin yönetmelikten çıkarıldığını anlatarak “Böyle bir ifade mahkeme tarafından istendiği için kaldırıldığında bu kaldırılmış olmuyor” dedi.

Selçuk, yeni eğitim ve öğretim yılının başlaması dolayısıyla TRT Haber’de katıldığı canlı yayında soruları yanıtladı. Selçuk’un karma eğitimle ilgili açıklamaları şu şekilde:

“Bu buradan çıkınca Türkiye birden bire alevleniyor. Muhalefet ihtiyacı olan insanlar da burada müthiş bir araç bulup bunun üzerinden konuyu köpürtüyorlar. Yasada var olan bir şey ve bizim de şu an uymakla mükellef olduğumuz ve desteklediğimiz bir metin var ortada. Bu metin orada dururken bir alt metin olan yönetmelikte böyle bir ifade mahkeme tarafından istendiği için kaldırıldığında bu kaldırılmış olmuyor. Zaten önemli olan yasadır, yönetmelik değildir. Bizim ne böyle bir derdimiz var, ne bir programımız var, ne bir hedefimiz var. Lütfen insanlar dedikoduyla hareket etmesinler, çok net olarak bunu ifade etmiş olalım.”

“2020 SONUNDA KALKACAK”

“İkili eğitim, sabahçı öğlenci eğitim tamamen kalkacak mı?” sorusu üzerine Selçuk, “3 yıllık vizyonun temel parametrelerinden bir tanesi bu. Biz bunu kaldırmak zorundayız. 2020 yılının sonu bizim bunun için hedefimiz. 3 yıllık vizyonun içerisinde, ‘Türkiye artık ikili eğitimi konuşmasın’ şeklinde net bir hedefimiz var. Bunu bir temenni olarak yapmayacağız, net bir hedef olarak koyacağız. Dolayısıyla ikili eğitimin kalkması zaten geçen sene de o dönemki Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım tarafından telaffuz edildi, 2020’nin sonunda bunun kalkacağı, biz de ikili eğitimin kalkmasının ötesine geçmeyi hedefleyen bir vizyon içeriğine sahip olacağız.” diye konuştu.

Eğitimde yapılacak değişiklerle ilgili de konuşan Selçuk şu ifadeleri kullandı:

“15 EKİM’E KADAR SABRETSİNLER”

İki ay bir haftadır, birçok kişi icraat bekliyor. ‘Artık bir şey yapması lazım Ziya hocanın’ diyorlar. Sosyal medyada özellikle bunu fark ediyorum. Ben bir bilim insanıyım, veriyi görmeden bir planlama yapmam. Sahayı görmem lazım ve bütün sistemi kabaca analiz etmemiz lazım. Bunu yapmadan ‘akşam düşündüm, sabah şunu yapayım’ meselesi değil bu. Onun için 15 Ekim’e kadar biraz sabretsin insanlar.”

Bakan Selçuk, bilerek hemen acil icraatlara geçmemeyi tercih ettiğini belirterek, “Çünkü eğitim gerçekten çok uzun soluklu bir iş. 1970’lerden beri yaşadığımız sorunlar var. Bu sorunları bir ayın içinde bir icraatla yeniden tanzim etmek doğru değil. Bu, uzun soluklu bir iş. Biz, bir maraton koşuyoruz.” dedi.

Selçuk, öğretmen atamalarıyla ilgili olarak şöyle konuştu:

“MECLİS’İN AÇILMASINI BEKLİYORUZ”

“Bütçede bir tasarruf dönemindeyiz ve bu sene aslında 2018 için planlanan öğretmen sayısı 20 bin ile sınırlıydı, sonradan 5 bin atama daha gerçekleşti, ücretli öğretmenlerin kadroya alınmasıyla ilgili ve benim göreve geldikten sonra Sayın Cumhurbaşkanımızdan, ‘Öğretmen arkadaşlarımın beklentilerinin farkındayım, onlar benim için hayattan bir şey bekleyen insanlar. Onlar bir istatistik değiller, onlar insan ve umutları, beklentileri var. Biliyorum ekonomik olarak da tasarruf dönemindeyiz ama bir 20 bin kadro daha.’ şeklinde istirhamım oldu ve inanın ikinci cümleyi kurmadan bu 20 bin kadro daha alındı, aralık sonunda da bu yapılacak. Meclis’in açılmasını bekliyoruz. Şu an yapamamamızın nedeni bu kanuni bir düzenleme gerektirdiği için Meclis’in açılmasını bekliyoruz. Aralık sonunda 20 bin öğretmen daha atanacak.”

Sözleşmeli öğretmenlerin bazılarının güvenlik soruşturması nedeniyle bugün göreve başlayamaması ile ilgili olarak da Selçuk, “En geç bu hafta içinde çözülür, Sayın İçişleri Bakanımızla cuma günü tekrar görüşme fırsatımız oldu ve orada kendisinin talimatı doğrultusunda hemen 2-3 gün içerisinde bunun halledileceğiyle ilgili bilgi aldım. Yani muhtemelen yarın itibarıyla bu sorun tümüyle çözülmüş olacak.” diye konuştu.

Example HTML page

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir