Ay’a dev meteor çarptı

Example HTML page

İspanyol bilim insanları, yaklaşık yarım tonluk bir kütleye sahip meteorun, geçen eylül ayında Ay’ın yüzeyine çarpmasına tanıklık etti. Çarpmanın etkisiyle ortaya çıkan parlak ışığın, Dünya’dan görülebildiğini söyledi. 

”Monthly Notices of the Royal Astronomical Society” dergisinde yayımlanan bulguyla ilgili konuşan, İspanya’nın güneybatısındaki Huelva Üniversitesinden Prof. Dr. Jose Madiedo, ‘’Bu, şimdiye kadar Ay’da gözlemlediğimiz en büyük çarpmaydı’’ dedi.  

Çarpmanın, 11 Eylül’de İspanya’nın güneyindeki teleskoplar tarafından fark edildiği belirtildi. Profesör Madiedo, ‘’Ay’a meteor çarpmaları genellikle çok kısa bir sürede meydana gelir, ancak bu çarpma, 8 saniyenin üzerinde sürdü ve neredeyse Kutup Yıldızı kadar parlaktı, Dünya’dan şimdiye kadar kayıt altına aldığımız en parlağıydı’’ diye konuştu. 

Araştırmacılar, 400 kilogram ağırlığındaki, saatte 61 bin kilometre hızla seyreden meteorun, Ay’a çarptığında ortaya çıkan enerjinin 15 ton TNT ile eşdeğer olduğuna ve ardında 40 metre genişliğinde bir krater bıraktığına inanıyorlar.  

Ay, Dünya’nınki gibi meteor çarpmalarına karşı kalkan işlevi görecek bir atmosfere sahip değil.
 

Example HTML page

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir