Zülfü Livaneli: 20 yıl önce yazdığım ‘başkanlık’la her yetkiyi tek kişiye veren model aynı mı; elbette #HAYIR

Example HTML page

zulfu-livaneli

 

Zülfü Livaneli: 20 yıl önce yazdığım ‘başkanlık’la her yetkiyi tek kişiye veren model aynı mı; elbette #HAYIR
“Yazımı, sanki gizli saklı bir şeymiş gibi ‘ortaya çıktı’ diyerek tedavüle sokmuşlar.

 

Türkiye’de müziğe damga vuran, kitapları dünya dillerine çevrilen Zülfü Livaneli, 20 yıl önce Milliyet gazetesinde yayımlanan başkanlık sistemiyle ilgili yazısının sosyal medyada dolaşıma girmesi üzerine açıklamada bulundu. Milliyet’teki yazısında başkanlık sistemini tarif ettikten sonra “Böyle bir sistem bana bugünkünden çok daha doğru görünüyor, ne dersiniz?” diye soran Livaneli, bugün yayımladığı açıklamasında “Güçler ayrılığına, yargı bağımsızlığına, denge ve denetimin tam uygulandığı bir demokratik sisteme dayanan başkanlık ile bugün önerilen her yetkiyi tek kişinin eline verme modelinin aynı olması mümkün mü? Elbette HAYIR” diye yazdı.

Livaneli’nin Facebook sayfasından yaptığı açıklama şöyle:

20 yıl önce Milliyet’te yayınladığım bir yazımı, sanki gizli saklı bir şeymiş gibi “ortaya çıktı” diyerek tedavüle sokmuşlar. O yazıda gerekçelerini sayarak tartışmaya açmak istediğim sistem ile bugünkü anayasa değişikliği ile önümüze gelen anti demokratik sistemin hiç ilgisi yok. Güçler ayrılığına, yargı bağımsızlığına, denge ve denetimin tam uygulandığı bir demokratik sisteme dayanan başkanlık ile bugün önerilen her yetkiyi tek kişinin eline verme modelinin aynı olması mümkün mü?

Elbette HAYIR.

Abdulmecit Sivasi’nin dediği gibi “devlet zulm ile degil adl (adalet) ile ayakta durur.” Bunun dışındaki bir anlayışa evet demem mümkün değil.

Livaneli’nin 20 yıl önce yayımlanan yazısı ve açıklaması şöyle:

20170126134447_c3b7_4gwgamysed     elbette-hayir

 

Example HTML page

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir