‘Volkswagen Türkiye yatırımını erteledi’ iddiası

Example HTML page

Suriye’nin kuzeyindeki ‘Barış Pınarı Harekatı’ gerekçesiyle silah satışını durduran Almanya’dan bir hamle daha geldi. Alman otomotiv devi Volkswagen’in Türkiye’de planladığı fabrika yatırımı ertelediği iddia ediliyor.

Alman Handelsblatt Volkswagen’in Türkiye’nin Suriye’de devam eden ‘Barış Pınarı Harekatı’ nedeniyle Manisa yatırımını ertelediğini iddia etti.

Dünya’dan Aysel Yücel’in haberi‘ne göre Alman basınında giderek yayılmaya başlayan iddialara ilişkin henüz başka bir kaynak ya da Volkswagen’den bir açıklama gelmedi.

Almanlar silah satışını da durdurmuştu

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine yönelik başlattığı askeri harekâtın ardından Alman hükümeti Türkiye’ye silah ihracatını durdurma kararı aldı.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas Bild am Sonntag gazetesine verdiği demeçte, Almanya’dan satın alınan silahların Suriye’deki harekâtta kullanılma olasılığına karşı Türkiye’ye silah ihracatına onay verilmeyeceğini söyledi.

Volkswagen Manisa’da şirketi Ekim başında kurdu

Alman otomotiv devi Volkswagen’in (VW), eylül ayında yaşanan gelişmeler neticesinde uzun zamandır gündemde olan yeni fabrika yatırımı ile ilgili somut adımlar atmıştı. Volkswagen, 943 milyon 500 bin Türk Lirası sermaye ile ‘Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’ unvanlı şirketi Manisa’da kurmuştu.

Birçok marka için üretim faaliyetleri gerçekleştirecek olan tesisin yaklaşık 1.4 milyar euroya mal olacağını belirtiyordu. Kurulacak tesisin Doğu Avrupa pazarı için VW Passat ve Skoda Superb benzeri modellerden yılda 300 bin kadar üretmesi bekleniyordu. Fabrika inşasının 2020 sonu, üretimin ise 2022 yılında başlayacağı konuşuluyor. Tesisin Manisa ve çevresinden 4 bin kişiye istihdam yaratacağı öngörülüyor.

Example HTML page

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir