Uğur Yücel ‘Azınlıkta Kaldık’ ile sahnede

Uğur Yücel, kendi kişisel tarihinden ülke tarihine yayılan hikayeler anlattığı ‘Azınlıkta Kaldık’ ile Ayvalık Amfi Tiyatro’dan yola çıktı. Yücel, uzun zamandır duymadığımız lezzetli hicivler, hikayeler ile bizi yalnız bırakmamaya karar vermiş.

Oyuncu, yazar ve yönetmen Uğur Yücel dizilerde oyunculuğu ile etkisi alan sanatçılardan. Sinema kariyerindeki performansları ise çoktan unutulmazlar arasındaki yerini aldı. Verdiği röportajlarda artık sahnelerde olacağını söyleyen sanatçı, tek kişilik gösterisi ‘Azınlıkta Kaldık’ın prömiyerini bir süredir yaşadığı kasabaya teşekkür niteliğinde, Ayvalık’ta yaptı. Sanatçı, yaklaşık 20 yıl önce oynadığı gösterisini güncelleyerek ‘30. Yıl Gösterileri’ adı altında Kerki Solfej yapımı ile sahneye taşıdı.

Su, sabun ve sandalye

Yücel’in yazıp yönettiği ve ‘sit down’ yapacağım dediği gösterisi suya sabuna dokunarak mizah ve kara mizah arasında salınıyor. İki bölümden oluşan gösteride sanatçı, kendi hayatından ülke gündemine uzanan çoğu neşeli, birazı hüzünlü olayları anlatıyor. Kuzguncuk, New York, ailesi, Ara Güler, Neyzen Tevfik, Süleyman Demirel, İlber Ortaylı ve Köşk Emin oyunda Yücel’in taklitleri, nefis anlatımı ile yer alıyor.

Oyunun tek kadını Bergen

Nezaketinden söylemese de Bergen’in platonik aşkını tüm çarpıcılığı ile anladığınız bölümde kendinizi İstanbul’da bir gece kulübünde buluyorsunuz. Tencere, tava ve boş su bidonundan oluşan enstrümanlarıyla müzik yapan sanatçının gösterisi izlenmeye değer.

Uğur Yücel, şifacı olduğunu bilmeyen bir şifacı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir