Süleyman Soylu’dan Kürşat Ayvatoğlu açıklaması: Meselenin içinde şantaj var

Uyuşturucu kullandığı ortaya çıkan AKP’li Kürşat Ayvatoğlu’yla ilgili açıklamalarda bulunan Soylu, görüntülerin kamuoyuna sızdırıldığına ilişkin soruyu, “Birlikte kullandığı arkadaşlarıyla alacak verecek meseleleri var. Meselenin içerisine şantaj girince kamuoyuna veriliyor” sözleriyle yanıtladı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, AKP’de ‘büro çalışanı’ olarak görev yaptığı söylenen Kürşat Ayvatoğlu’nun kokain kullanmaktan gözaltına alınmasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Sözcü’den İsmail Saymaz’a konuşan Soylu, uyuşturucu madde kullandığı için gözaltına alınan, ifadesi alındıktan sonra dün serbest bırakılan ve bugün bir kez daha gözaltına alınan Kürşat Ayvatoğlu’nun dönem dönem kokain kullandığı, arkadaşlarına satın alıp temin ettiği yönünde bulgulara eriştiklerini söyledi.

Soylu, “Kürşat Ayvatoğlu hakkındaki bulgular nelerdir?” sorusuna, “Satıcılığı ile ilgili henüz bir bulgumuz yok. Dönem dönem kullanıyormuş. Arkadaşlarının ifadelerine göre bu bir yerden satın almış ve temin etmiş. Bu ifade yüzde yüz doğru olmayabilir. Arkadaşları da pudra şekeri gibi kendilerini aklamak istiyor” şeklinde yanıt verdi.

Görüntülerin nasıl ortaya çıktığına yönelik soruya karşılık Soylu, şu ifadeleri kullandı:

“Şöyle bir boyutu var: Birlikte kullandığı arkadaşlarıyla alacak verecek meseleleri var. Meselenin içerisine şantaj girince kamuoyuna veriliyor. Dört mesele var burada: Bir, kullanıcılık var. İki, özendirme mi yapılıyor? Üç, yoksa şantaj olarak mı piyasaya sürdüler? Dördüncüsü de temin. Dördünden biri veya birkaçı.”

‘HİÇBİR ŞEY GİZLİ KALMAZ’

Soylu, İsmail Saymaz’ın “Kumar oynuyor. Araba alıp satıyor. Kokain kullanıyor. Büro çalışanı maaşıyla bunları yapamaz. Bu paranın suyu nereden geliyor? Bir tespitiniz oldu mu?” şeklindeki sorusu için de, “Eğer haksız bir kazanç varsa mahkeme orada, hukuk orada. Burada başka bir iş mi yapıyor? Ya da daha önce yaptı mı? Derinlemesine değerlendirmenin yapılmadığı bir yerde hüküm ortaya koymak çok yanlış olur. Hiçbir şey gizli kalmaz” dedi. Soylu sözlerine şöyle devam etti:

“Ama bunun partiyle ne ilgisi var? Netice itibarıyla partinin çalışanları var. Bu yapılarla karşılaştığımız zaman kendi kurumlarımızda da gereğini yerine getiriyoruz. Anladığım kadarıyla bu mesele siyasallaştırılmak isteniyor. ‘Buradan siyasal sonuç elde edebilir miyim?’ deniliyor. Özellikle bazı milletvekilleri yapıyor. Onlara acıyorum. Ben kamuoyunda çok şey bilen bir adamım. Ama dikkat edersiniz bu tip meselelerde hiç konuşmam. Bugün sadece bir partinin çalışanı üzerinden ve hiç birimizin tahammül ve müsaade etmeyeceği, gereğini yapmaktan çekinmeyeceğimiz bir mesele ile ilgili tepiniyorlar.”

‘FOTOĞRAFTAN ÖNCE GBT Mİ ALACAĞIZ?’

“Bu kişinin sizinle fotoğrafı çıktı. Ne diyorsunuz?” sorusuna ise Soylu şu yanıtı verdi:

“Ben dün dayımı ziyarete gittim Samsun’da. Sabahleyin Çakallı’da kahvaltı yaptım. Tanımadığım, bilmediğim onlarca insanla fotoğraf çektirdim. Allah’ınızı severseniz kaçıncı yüzyılda yaşıyoruz? Partiye gitmişim, genel merkeze, genel merkezde benimle fotoğraf çektirmiş. Ben bu işlerin hiçbir karşılığının olduğunu düşünmüyorum. Herkes çektirebilir. Siz çektirmiyor musunuz? Kimle çektirdiğinizi biliyor musunuz? Adam bugün sizinle fotoğraf çektirir, yarın cinnet geçirir, adam öldürür, sorumlusu siz misiniz? Veya adam geçmişte bir iş yapmıştır, GBT (Genişletilmiş Bilgi Taraması) mi alacağız fotoğraf çektirmeden önce?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.