Son anket sonuçları: AKP oy kaybediyor, MHP tabanı tepkili

Example HTML page

PİAR Kamuoyu Araştırma tarafından yapılan son anket sonuçlarına göre AKP oy kaybederken MHP tabanı ise ittifaka tepki gösteriyor.

PİAR Kamuoyu Araştırma Merkezi Müdürü Kadir Atalay, katıldığı televizyon programında 13-19 Ocak tarihleri arasında 26 ilde 9 bin kişi ile yapılan anketin sonuçlarını açıkladı. Atalay’ın açıkladığı son anket sonuçlarında dikkat çeken sonuçlar yer aldı. Yaptıkları araştırmada Türkiye’nin en önemli sorununun ekonomi olduğunun görüldüğünü açıklayan Atalay, ikinci sırada ise işsizliğin öne çıktığını belirtti.

AKP’DE YÜZDE 10’LUK OY KAYBI

Atalay, iktidarın ekonomik duruma ve işsizlik problemine yakın zaman içerisinde çare bulamadığı takdirde seçmenlerin gözünde iyice zayıflayacağını belirterek “Şu anda bile 24 Haziran seçimlerine oranla AKP’de 8-10 puanlık bir düşüş var.” dedi.

İMAMOĞLU’NUN CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’I ZİYARETİ

PİAR Araştırma tarafından yapılan ankete katılanlara CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu’nun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ziyareti de soruldu. Ankete katılanların cevabı da dikkat çekti.

Ekrem İmamoğlu’nun Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ziyaret etmesi için “Evet doğru buluyorum” diyenler yüzde 45,9 olurken, “Fikrim yok” diyenler yüzde 25,8 oldu. Yüzde 28,3 oranındaki kesim ise “Hayır doğru bulmuyorum” dedi.

MHP TABANI İTTİFAKA TEPKİLİ

MHP’nin birçok il ve ilçe belediye başkan adayı göstermeyerek AKP adayını destekleyeceğini açıklaması tabanda tepki çekti. 24 Haziran seçimlerinde MHP’ye oy veren seçmenlere sorulan “Bu seçimde AKP adayına oy verecek misiniz?” sorusunun cevabı ise ittifakın MHP tabanında karşılık bulmadığı şeklinde yorumlandı.

PİAR Araştırma Müdürü Atalay, AKP tabanından yüzde 81,4’ünün MHP adayına oy vereceğini belirtirken, MHP tabanının ise ittifaka tepkili olduğunu ve AKP adaylarına oy vermeyeceğini belirtti.

Ankete katılan MHP’lilerin “AKP adayına oy verecek misiniz?” sorusuna yüzde 43,6’sı “Hayır” derken yüzde 41,1’i “Evet” dedi.

Example HTML page

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir