Metrobüsün Beyni Edirnekapı’ya Taşınıyor

Example HTML page

Her gün ortalama 750 bin yolcuya hizmet veren metrobüs hattı, Kağıthane’deki İETT komuta kontrol merkezinden yönetiliyor. Metrobüsün beyni diye nitelendirilen bu merkezde 40 durak, 180 kamera ile gözetleniyor. Hatta yaşanan aksaklıkların kontrolünün sağlanabilmesi için metrobüs komuta merkezinin İETT’den ayrılarak, önümüzdeki günlerde Edirnekapı’ya taşınması planlanıyor.

İstanbul’da sıkışan trafiğe adeta can simidi olan metrobüs hattında taşınan yolcu sayısı günde ortalama 750 bine ulaştı. Yolcu talebinin fazla olması, metrobüs arızaları ve kazaları söz konusu hatta krize sebep olabiliyor. Muhtemel bir kaza durumunda hattaki otobüsler geç kalınca duraklarda adım atılamaz hale geliyor.

Yolcuların metrobüsten inerek yürüdüğü bile oluyor. İETT Genel Müdürlüğü de krizi daha iyi yönetebilmek için diğer İETT otobüslerinin de koordine edildiği Kağıthane’deki Akyolbil Yönetim Merkezi’ne metrobüs için de bir komuta merkezi kurmuştu. Söz konusu komuta merkezinde metrobüs hattı elektronik ortamda yönetilebiliyor.

Araç konumları GPS üzerinden izlenebiliyor. Araçların ilerledikleri yön ve birbirlerine yakınlıkları gözetilerek ihtiyaç duyulan noktalara proaktif araç sevki yapılabiliyor. Aşırı hızlı giden araçlar gerek GPS’ten tespit edilerek, gerekse Sefaköy ve Acıbadem rampalarına kurulan sabit radarlarla tespit edilerek sürücüler uyarılıyor. Söz konusu komuta merkezinde tüm istasyonlara aksaklıklar konusunda bilgilendirici anons yapılabiliyor ve kameralarla tüm istasyonlar izlenerek araç ihtiyacı hemen gideriliyor.

METROBÜSÜN ANA KUMANDASI ONUN ELİNDE

Komuta merkezinde ana kumandayı metrobüs işletmesinin Amir Vekili Doğan Uçar yönetiyor. Uçar, bilgisayardan sistemi canlı olarak izleyebiliyor. 40 durak, 180 kamera ile bu bilgisayardan kontrol ediliyor ve gerektiğinde ana ekrana yansıtılıyor. Kaza durumlarında kamera ile tespit edilen olay yerine ambulans, çekici yönlendiriliyor. Bu sayede kısa sürede metrobüs trafiğinin açılması sağlanıyor. Araçların içinde acil durum butonu olduğunu söyleyen Uçar, o butona basıldığında aracın nerede olduğunu merkezden görebildiklerini belirtiyor.

İETT Genel Müdürü Hayri Baraçlı, metrobüs hattının Söğütlüçeşme’den Beylikdüzü’ne kadar ulaştığını, söz konusu hatta 24 saat 465 otobüs ile hizmet verdiklerini ifade ediyor. 180 kamera ile komuta merkezinden hattın takip edildiğini anlatan Baraçlı, “En önemlisi vatandaşımızın memnun olmasını sağlamak. Bu noktada oluşabilecek arıza kaza durumlarında veya sıkışıklık durumunda duraklar içindeki anons sistemi ile acil müdahale yaparak, istasyonlardaki tedbiri alabilmek. Hatta bazen atlatma istasyonlarında yapıyoruz. Çünkü o arada o istasyonda bir problem varsa arkadaşlar durmadan o istasyonu pas geçiyorlar. Bizim için hedef sürekliliği artırabilmek. Günde 750 bini aşkın insanı bu hatta taşıyoruz.” ifadelerini kullanıyor.

Metrobüs komuta merkezinin, yaşanan aksaklıklara kısa sürede cevap verebilmek için Edirnekapı’ya taşınacağını kaydeden Baraçlı, “Oraya kurulacak sistem ile direk olarak metrobüs hattına yoğunlaşmış olacağız. Artık Sögütlüçeşme’den Beylikdüzü’ne kadar olan hatta garajın içinde hem bakım onarım hem de işletme modeli ile aktif bir şekilde işin içinde olmamız gerekiyor. Edirnekapı garajında bu işleme devam edeceğiz.” diyor.

Example HTML page

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir