Kılıçdaroğlu; Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamalarına yanıt verdi

Kılıçdaroğlu: Sen ve damadınız el ele verdiniz 128 milyar doları Londra’daki bir avuç tefeciye teslim ettiniz!

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Sinovac’ın 1 milyon dozluk ücretsiz aşı göndermesi hakkında açıklamalarına bu hafta da devam etti. Kılıçdaroğlu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamalarına yanıt verdi. CHP Lideri ayrıca, 128 milyar doların ne olduğunu da bir kez daha sorarak Erdoğan’a, “Sen ve damadınız el ele verdiniz 128 milyar doları Londra’daki bir avuç tefeciye teslim ettiniz” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Meclis Grup toplantısında açıklamalarda bulundu.

Sinovac’ın Türkiye’ye gönderdiği belirtilen 1 milyon doz ücretsiz aşı hakkında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamasına karşılık veren Kılıçdaroğlu, “Devlet Malzeme Ofisi’yle Sinovac’ın yaptığı anlaşma benim elimde var, senin bulamadığın o anlaşmayı ben sana gönderebilirim” dedi.

Konuşmasında Merkez Bankası’nın eriyen 128 milyar dolarlık rezervinin ne olduğuna dair Erdoğan’a 5 soru yönelten CHP Lideri, “Sen ve damadınız el ele verdiniz 128 milyar doları Londra’daki bir avuç tefeciye teslim ettiniz. Sorumlusu sensin” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, fezlekeleri Meclis’e gönderilen milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması tartışması hakkında da, “Yasama dokunulmazlığını kaldırırsanız siyaset alanını daraltırsınız. Demokrasiden vazgeçmiş olursunuz” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından satır başları şöyle:

Birileri gibi kendi cebimizi doldurmuyoruz. Birileri gibi İstanbul’da arsa varsa bana sormadan satmayın demiyoruz. Tek arzumuz bu ülkede herkes huzur içinde yaşasın. Sonuçta bir parti gelecek bir partiyi yönetecek. Demokrasi içerisinde yönetecek. 19 yıl geçmiş hala insan haklarını düşünüyorlar. 19 yıl geçmiş. Allah bunlara akıl fikir versin. Yeniden toplantı yapacağınıza Birleşmiş Milletler’e bakın, Peygamberimizin Veda hutbesine bakın görürsünüz insan haklarını.

Şubat ayında Aksaray’da kanaat önderleri ile görüştüm. Kırsalda küçük bir köyümüz varsa orda da bir kanaat önderi vardır. Onlarla bir araya gelip varsa sıkıntımız dinlemek görevimizdir. Niğde-Ulukışla-Aksaray demir yolundan şikayet ettiler. Kanal İstanbul ile uğraşacağına yapsana bu demir yolunu. Yıllar yılı söz verdin neden yapmıyorsun? Herkese para var da Aksaray’a neden yok? Ben onlara söz verdim, CHP iktidarında Aksaray’da ürettiğiniz ürünleri demiryolu ile Mersin’e taşıyacaksınız asla para ödemeyeceksiniz.

Ankara-Niğde otoyolu yapmışlar esnaf perişan. İşsizlik kol geziyor. 1994 yılından bu yana söyledikleri hiçbir şeyi yapmadılar. İstanbul’da olan rant Anadolu’da olmadığı için Anadolu’yu gözden çıkarttılar. Aksaraylılara da sitemim var. Artık yönünüzü haktan ve halktan yana çevirin yani bize çevirin.

Herkes dertli. Hayvancılıkla geçinen biri, “14 tane hayvanım vardır elimde şu kadar kaldı, yem alamıyorum. Her bankadan kredi çektim şimdi ödeyemiyorum” dedi. Sandık gelecek seni bu hale düşürene oy vermeyeceksin. Bir emekliye rastladım. “Benim maaşa iki senedir zam gelmiyor. Bin 500 lirayı geçtikten sonra zam alacakmışım. Nasıl bir düzen yaptı bilmiyorum, şeytanın aklına gelmez” dedi. Şeytanın aklına gelmez ama bunların aklına gelir.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nda ek kadroda çalışan personelin ciddi sorunlar var. Bunun grup toplantısı boyutlarını aştığını gördüm. Metni vereceğim bunu mutlaka gündeme getirin. Sözleşme imzalanmazsa kapı dışarı olacaklar. Özlük hakları yetersiz. Bunları Meclis araştırmasında dile getirin.

71 ilde patates üreticimiz var. Ekim, Kasım ayında hasatlar yapıldı, patatesler toplandı. Tüccarlar maliyeti bir lira olan patatesi 60 kuruşa bile almadılar. Dolayısıyla bu hasatlar depolandı. 4 aydır patates üreticisi depolarda tutuyor. 400-500 bin ton civarında sadece Nevşehir ve Kırşehir’de patates üreticisinin beklentisi var. Bu kadar ürünü acaba birisi gelip satın alacak mı diye. Toprak Mahsülleri Ofisi diye bir kurumumuz var. Sözde çiftçinin kara gün dostudur diye yazar. Sorunlarına eğilsinler. Eğileceklerini sanmıyorum. Patatesler alınmaz ve o depolarda çürürse, sandığa gittiğiniz zaman ders vermek zorundasınız.

Çocuğunu okula gönderen hiçbir anne ve baba eğitim sisteminden memnun değil. Eğitim sistemini bir deneme tahtasına dönüştüren, çocukları kobay olarak kullanan iktidara ders verme zamanı gelmiştir. Önümüzdeki seçimlerde çocuklarınız için bu iktidara ders verin.

Eğitim konusu üzerinde hemen hemen çok sayıda grup toplantısında konuştum. Şu bir gerçek, çocuğunu okula gönderen hiçbir anne ve baba eğitim sisteminden memnun değil. Eğitim sistemini bir deneme tahtasına dönüştüren, çocuklarımızı kobay olarak kullanan bu iktidara bütün anne ve babaların ders verme zamanı gelmiştir, geçiyor bile. Sandık gelince çocuklarınız için bu iktidara ders verin. Çocuklarınız çok değerli. 20 bin öğretmen ataması yapacaklar. Bakan, Plan ve Bütçe Komisyonu’nda “Geçen yıl 40 bin yaptık bu sene de 40 bin yapacağız” diye. Geçenlerde Erdoğan açıklama yaptı, “20 bin öğretmen ataması yapacağız” diye. Eğitimde tasarruf olmaz, bizim çocuklarımız gidiyor. İyi eğitilen bir çocuk gerçekten devletimize büyük katkılar yapar. Eğitim sınıf atlatıyor. Kanal İstanbul için inat edeceğine eğitim için inat et.

“Her evde, okulda internet alt yapısı olacak” de. Bakanlığın yaptığı açıklamaya göre 107 bin öğretmen açığı var. Sayıştay Raporu’na göre ise 138 bin 393 öğretmen açığı var. 2 milyon öğrenci EBA’ya erişemedi. Hiçbir okulda kadrolu tek bir temizlik görevlisi yok. Çocuklara verilen değere bak. Biz Öğretmenler Meslek Kanunu çıkaracağız. Öğretmenler için de özel kanun olacak. Toplumun en nitelikli sınıfı haline getireceğiz.

Çinden 1 milyon doz aşı bedava alındı mı? Bedava alınan aşı 12 dolardan 12 milyon dolara fatura edildi mi?

Cevap veriyor: Bu kesinlikle doğru değil. Biz anlaşmamızı doğrudan Sinovac ile yaptık. Aracı olan firmanın adını açıkladım. Koca’dan yanıtı şunun için istedim: Size aracı yok diyen kişiyi iyi tanıyın. Doğru bilgi vermiyor. Sana doğru bilgiyi bu kardeşin veriyor. Erdoğan sana doğru bilgi vermiyor. Aldatıyor.

Devlet Malzeme Ofisi’yle Sinovac’ın yaptığı anlaşma benim elimde var, senin bulamadığın o anlaşmayı ben sana gönderebilirim. Sayın bakanın unutmaması gereken bir şey var. Rantın olduğu yerde akbabalar vardır.

Keynmen İlaç Devlet Malzeme Ofisi’ne gerekli teminat veremiyor. Çin’deki firma bunu teyit edemiyor. Sayın bakanın bunlardan haberi var mı?

DMO kime bağlı? Hazine ve Maliye Bakanı. Cevap vermesi gereken kim? Hazine ve Maliye Bakanı. Kimin sırtına yüklüyorlar?

1 milyon doz aşı CHP iktidarında gelseydi 1 milyon doz aşıyı Filistin’e gönderirdim.

Bunların da gazeteleri var, sözde araştıyorlar konuyu. Birisi yazmış, “Kılıçdaroğlu asılsız iddialarla Sağlık Bakanlığının ticari sırlarını açıklamaya zorladı” diye. Hangi ticari sır? Bütün belgelerde var. Çin ile aramız bozulacakmış. Çin’in Uygur Türklerine yaptığı zulüm dolayısıyla aranız bozulmuyor da benim aşı sorumdan dolayı mı aranız bozuluyor?

‘KAYIP’ 128 MİLYAR DOLAR

128 milyar dolar. Küçük bir rakam olsa üzerinde durmayacağım. Tüyü bitmemiş yetimin hakkı var. Soru şu: 128 milyar doları kime sattın? Kimlere sattın? MB’nin internet sitesinde var. Her yıl para ve kur politikası ile ilgili açıklama yapıyorlar.

Merkez Bankası yetiliyse MB böyle bir karar aldı mı almadı mı?

Erdoğan’a 5 tane soru soruyorum. Tüyü bitmemiş yetim, aylardır iş yapamayan esnaf, çiftçi adına soruyorum.

– Bu satış hangi yöntemle yapıldı? Merkez Bankası yaptığı bütün satışları kamuoyuna duyuruyor. 128 milyar dolarla ilgili hiçbir duyuru yok

– Bu satış hangi tarihlerde yapıldı?

– Hangi kurdan, ne kadar döviz satıldı?

– Bu ticaretin alıcıları kimler?

– Bu satış işleminin altında kimlerin imzası var?

SEN VE DAMADIN EL ELE VERDİNİZ

Sen ve damadınız el ele verdiniz 128 milyar doları Londra’daki bir avuç tefeciye teslim ettiniz. Sorumlusu sensin.

Bahçeli’ye sesleniyorum. Milliyetçilik bu mu? Vatanseverlik bu mu?

Asıl soru şu: Bu 128 milyar dolarla ne yapılabilirdi? MB’nin kasasında siz bunu gözden çıkardınız. Bir avuç tefeciye mi 80 milyon’a mı?

128 milyar dolar yurt dışına gitmek isteyen yabancılara verilere verilen paradır.

Çiftçi kardeşlerime soruyorum. Kalkınmadan pay aldınız mı? Esnafa, işsizlere soruyorum. Tam tersi oldu. Esnaf, çiftçi, emekli perişan. Soru şu: Kim büyüdü? Onu da söyleyeyim. Saray ve beslemelerinin tamamı büyüdü. 1 maaş yetmiyor onlara. Yeri geldiğinde 5 ayrı yerden maaş alıyorlar. 5’li çete büyüdü. Bankada dövizi olanların durumu iyi. Devlete dolarla altınla borç verenler var. Onların da durumu iyi.

Yine sayın Bahçeli’ye sormak istiyorum. Bu tablonun neresi yerli neresi milli? Gayri millileri destekliyorsunuz. Gayri millilerin arkasından gidiyorsunuz.

Trabzon’da esnaf yazmış: Namuslu bir şekilde battık.

İşin peşini bırakmayacağız. Esnafın fakirin fukaranın hakkını savunacağız.

Yasama dokunulmazlığını kaldırırsanız siyaset alanını daraltırsınız. Demokrasiden vazgeçmiş olursunuz. Dokunulmazlıklar konusunda sağlıklı bir karar alabilmek için yargı bağımsızlığı olması lazım.

DOKUNULMAZLIK ÇIKIŞI: SİYASET ALANINI DARALTIRSINIZ

Yasama dokunulmazlığını kaldırırsanız siyaset alanını daraltırsınız. Demokrasiden vazgeçmiş olursunuz. Dokunulmazlıklar konusunda sağlıklı bir karar alabilmek için yargı bağımsızlığı olması lazım.

AK Parti Genel Başkanı’nın önünde yüksek hakim düğme arıyordu nasıl iliklerim diye. Dokunulmazlığı kaldıracaksa bağımsız ve tarafsız bir yargı olması lazım.

Cumhuriyet Halk Partisi haksızlıklar karşısında susmaz. Biz bildiğimiz yoldan yürürüz. Anayasa’ya göre. 83. madde. Siyasi parti gruplarınca yasama dokunulmazlığı konusunda grup kararı alınamaz. Her bir milletvekili dosyaya bakar ona göre oturur oyunu kullanır. Milletvekillerine sağlanmış önemli bir güvencedir. Bunu da almak istiyorlar. Milletvekilinin dokunulmazlığı bir kişinin iradesine bırakılamaz. Milli iradeye ihanettir. Hakarettir milli iradeye.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.