İYİ Parti İstanbul 417-254 Mehmet Satuk Buğra Kavuncu dedi

İYİ Parti İstanbul 417-254 Mehmet Satuk Buğra Kavuncu dedi

İki adaylı geçen İYİ Parti İstanbul İl Başkanlığı’nın 2. Olağan Kongresi’nde Satuk Buğra Kavuncu 417 oyla yeniden il başkanı seçilirken, İyi Parti İdare Kurulu Üyesi Ersin Beyaz ise 254 oy aldı. Seçimlerin ardından teşekkür konuşması yapan Kavuncu, “İYİ Parti İstanbul İl Teşkilatı Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener’i, İstanbul’dan Ankara’ya gönderen teşkilat olma şerefine erişecek” dedi.

İYİ Parti İstanbul İl Başkanlığı’nın 2. Olağan Kongresi Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. Mevcut İl Başkanı Satuk Buğra Kavuncu ile Genel İdare Kurulu Üyesi Ersin Beyaz arasında geçen mücadelede Kavuncu 417 oy, Beyaz ise 254 oy aldı. Divan Başkanlığı’nı Bursa Milletvekili Prof.Dr. İsmail Uğur Tatlıoğlu’nun yaptığı ve seyircisiz gerçekleşen  kongreye İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Berna Sukas,  İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ olmak üzere çok sayıda milletvekili Genel İdare Kurulu Üyeleri ve delegeler katıldı. Salon giriş ve çıkışlarında termal kamera ile ateş ölçümü yapılırken katılımcılara maske ve dezenfektan dağıtımı da yapıldı. Kavuncu, 688 delegenin 417’sinin oyunu alarak güven tazeledi.

İYİ Parti İstanbul 2.Olağan Kongresine İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun da aralarında olduğu çok sayıda Millet İttifakı Belediye başkanı İYİ Parti Milletvekili GİK Üyesi mesaj göndererek kongreye başarılar dilediler.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in mesajı okundu.

Akşener’in mesajı özetle şu şekilde: 

“Türkiye’nin iyi ve cesur insanları Türk demokrasisine nefes aldıran kararlı yürüyüşünüz, bugün parti için demokrasinin toyu olan kongrenizle devam ediyor.
Millet iradesinin mutlaklığına inanan insanlar olarak, parti içi demokrasi konusunda da aynı inanç ve kararlılığa sahibiz.
Bu nedenle, her birinizin irade ve tercihini saygıyla selamlıyorum.
Değerli yol arkadaşlarım, Ülkemizin içine düşürüldüğü tüm zorluklarla mücadele azmiyle çıktığımız bu yolda artık Türk demokrasisinin anahtarıyız.
Bizler bu anahtarı yolları kilitlemek için değil, açmak için kullanacağız.
İlke ve değerlerimiz ışığında Türk siyasetine katkı dolayısıyla milletimize hizmet etmek gibi bir amacımız var. Kendimizi değil, milletimizi düşünüyoruz.
Şahsi hesapların değil, ülke ve millet menfaatlerinin hesabındayız.

Bu yolda, varlığınız başlı başına çok kıymetli.
Mücadeleniz, azminiz, dar günlerdeki milletimiz için umut ışığıdır.

Hep söylediğim gibi, Türkiye’de herkesin kendisine şu soruyu sorması lazım: ‘İYİ Parti olmasaydı ne olurdu’ ‘Ben bilirim, ben yaparım, ben karar veririm’ nobranlığı bugün telaş içindeyse türlü hesaplarla ayakta kalma çabasındaysa, bunda her zaman birinizin katkısı var.
Kendinizle gurur duyun çünkü ben sizlerle gurur duyuyorum.

Önümüzde çetin bir yol var. İmkansız görülen onca işi başardık ve emin olun ki cumhuriyetin kurucu iradesinin vasiyeti gereği bundan sonra daha büyük işler başaracağız.
İlk günden bu yana söylediklerimize gülüp geçenler her geçen gün ne kadar ciddi
olduğumuzu anlayacaklar. Ciddiyiz, çünkü ciddi işler bizleri bekliyor.
Ülkemizi bu sarmaldan, milletimizi bu sıkıntıdan kurtaracağımız iyi ve cesur iktidar yakındır. Kongreniz, bu kutlu yürüyüşün en önemli merhalelerinden biridir, kıymetlidir ve kutludur.
Her birinizi ayrı ayrı selamlıyorum. Kongrenizin hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.”

Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın ardından her aday yirmi dakikalık bir konuşma gerçekleşti.

‘Kurultayda neler oldu’

İlk olarak İl Başkan adayı Ersin Beyaz konuşmasını gerçekleştirdi;

Ersin Beyazın Konuşmasından öne çıkanlar:

Bu kutlu toyumuz gerçekleştirmemize vesile olan partimizin başarısı için gecesini gündüzüne katan Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener’e saygılarımı sunuyorum. Edirne’den Kars’a bütün partililerimize selamlarımı sunuyorum.

Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü saygıyla anıyorum. Anadolu’yu Türk vatanı yapmak adına canlarını feda eden atalarımızı da rahmetle anıyorum. Bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor gazilerimize teşekkürlerimi sunuyorum.

“AKŞENER’İ CUMHURBAŞKANI YAPACAĞIZ”

Biz dünyanın en gözde ve zorlu coğrafyasında yaşan bir milletiz. Atatürk ve Cumhuriyet Türk milleti ve Türk sevgisi ortak paydamızdır. İşte bu sebeple karşımıza çıkarılan bütün engelleri birlikte aşacağız.

Milletimizin birliği dirliği ve geleceği için milli ilkeli ve kararlı bir duruşu sahip olarak doğru insanlarla hedefe yürüyeceğiz. Cumhuriyetimizi ilelebet koruyacak ve yaşatacağız.

Bu salonu dolduran bizler mesuliyetimizin farkındayız. Kararmakta olan ufku iyilik güneşi ile aydınlatacak, sayın Genel Başkanımız Meral Akşener’i cumhurbaşkanı yapacağız.

“ENGELLEDİLER, VAZGEÇMEDİK”

Partimizin 39 ilçesini yapılandırmak üzere önemli bir görev üstlendik. Bütün ilçelerimizde İYİ Parti’yi var eden teşkilatlarımızı kurduk. Salonları engellediler vazgeçmedik. Omuz omuza verdik, her engel karşısında birbirimize kenetlendik. 100 bin imza dediler 6 saatte topladık.

Boş binaları yönetmek için değil, İstanbul’u yönetmek için öne atıldık. Yağmur altında sokaklarda üyelik çalışmaları yaptık, arkadaşlarımıza saldırdılar ama yılmadık. Tüm zorlukların üstesinde birlikte geldik.

Bugün bunlar unutulmuş olabilir. Güçlü temsilden bahsedenler, temsilin mahalleden geldiğini bilmeyebilir.

Bu zorluklar yaşanırken ortada olmayanlar bunları hatırlamayabilir.

Ama biz unutmadık. Herkesin korktuğu sindiği zor bir dönemde bizimle yola çıkan sizler yılmadan usanmadan bir gayret ortaya koydunuz. Bu gayret bizim hafızamızda tazedir. Bu sizlerin eseridir.

İYİ Parti’nin cesur insanları, partide görev aldığımdan bu yana kimseyi ötekileştirmedim. Sadece kapılarımızı değil gönüllerimizi de açtık. Yine aynı anlayışla karşınızdayım. Hesaplaşmak için değil, gönülleri kazanmak için buradayım.

“İBB KAZANILMIŞSA BU ZAFER İYİ PARTİ SAYESİNDEDİR, MERAL AKŞENER SAYESİNDEDİR”

Bölünmüş bir yapı değil, el ele sevgi dolu bir İstanbul teşkilatı kuracağız. Liyakatli insanlara daha çok yer vereceğiz. Bize yapılanları başkasına asla yapmayacağız. Adalet ve Demokrasi sloganıyla yola çıkan partimizde antidemokratik davranışlara müsaade etmeyeceğiz.

Kişisel bir karar yüzünden burada değilim. İlçe teşkilatlarımız yeterli destek görememiştir. Ciddi iletişim sorunları ortaya çıkmıştır. Yerel seçimlerdeki teslimiyetçi anlayış nedeniyle İYİ Partililer Millet İttifakı listelerinde hak ettiği değeri görememiştir.

Aynı teslimiyetçi yaklaşım İBB seçimleri sonucunda da görülmüştür. Seçimlerde büyük pay sahibi olan İYİ Parti gerekli değeri ve temsiliyeti görememiştir. İBB seçimleri kazanılmışsa bu zafer İYİ Parti sayesindedir, Meral Akşener sayesindedir.

“İYİ PARTİ’YE YAPILAN BU MUAMELEYE SON VERMEK İÇİN BURADAYIM”

İBB’de 7 genel sekreter yardımcılığı var birini alabildik mi hayır, daire başkanlığı alabildik mi hayır. Bırakın güçlü temsili, temsil edildiğimizin bile sözü edilemez.

Ben bu adaletsizliği gidermek, İYİ Parti’ye yapılan bu muameleye son vermek için buradayım.

Ben burada teslimiyetçilerin değil, İYİ Parti’yi kuran İBB seçimlerinin kazanılmasının yolunu açan İYİ Partilileri temsilen buradayım.

Gençlik kollarımızı daha aktif hale getirecek İstanbul’da söz sahibi yapacağız.

Ben İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’i Cumhurbaşkanı yapmak için buradayım.

Buradan hareketle inşallah bugün bu kongreyi kazanacak ve projelerimizi hayata geçireceğiz. İl teşkilat başkanlığımızı yeniden kuracağız.

39 ilçemizin tamamında sosyal desteğe ihtiyacı olan hemşerilerimizin yanında olacağız. Siyaset akademisinde yetişmiş kadrolarımızı parti organlarında değerlendireceğiz.

İYİ istihdam projemizi hayata geçireceğiz. Önümüzdeki hafta Kurban Bayramı’nı eda edeceğiz. Türkiye’de kurulmuş en büyük bayram sofrasını kuracağız.

Genel Başkanımızın baş köşeye oturacağı bu sofra iktidara yürüyüşün mihenk taşı olacak. Benimle bu cesur yürüyüşe var mısınız?

Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti Ne Mutlu Türk’üm Diyene,diyerek sözlerini bitirdi.

Konuşmasına tutuklu gazeteci Barış Terkoğlu olmak üzere tüm tutuklu gazetecilere selam göndererek başlayan Buğra Kavuncu konuşmasının göreve geldikten sonra yaptığı çalışmaları anlattı.

Kavuncu’nun konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde:

Hepiniz toyumuza hoş geldiniz. Kurulduğu günden bu yana duruşuyla mücadelesiyle Türkiye’ye demokrasi dersi veren İYİ Partimiz bugün önemli bir günün daha yaşıyor.

“CESUR BİR KADININ İŞARET FİŞEĞİ ÜLKEYİ AYDINLATTI”

Türk siyaseti, ülkemiz ve milletimizin çok zor günlerden geçtiği bir dönemdeyiz. Adı belli olmayan bir sitemle yönetiliyoruz. Ülkenin tüm kurumları siyasallaştı.

Murat Ağırel gibi cesurca yazan gazeteciler bugün hapis tutuluyor. Murat dostumu buradan anıyorum. Bugün cezaevinde inşallah Allah bir an önce bizleri kendisine kavuşturur. Buradan kendisine selam gönderiyorum. Atsız’ın dediği gibi “Ümit en sonra terk edilen şeydir.”

Kendisine yönelik her türlü saldırıya göğüs gerdi. Salonumuzun elektriğini kesmişlerdi de cesur bir kadının işaret fişeği ülkeyi aydınlatmıştı. Nasıl günlerden geldiğimizi hatırlayın.

Başarının azmi ve kararlılığını Sayın Meral Akşener’den alıyoruz. Omuzlarındaki yüke destek verebilmek için buradayız. İlk günkü heyecanla hep beraber mücadele veriyoruz.

Bugün burada karşınızda olma sebebim, bu kutlu yolda yerimi alabilme amacımdır.

Göreve geldiğimden bu yana birbirimizi tanıma imkânımız oldu. Bu yüzden kendimi yeniden tanıtmakla vakit geçirmek istemiyorum.

“MİLLETİMİZİ DİNLEDİK, VATANDAŞA KENDİMİZİ ANLATTIK”

İlk defa yerel seçim yaşayacak partimizi en güçlü şekilde temsil ettik. Seçim ittifakında bir araya geldik ve kolları sıvadık. Göreve geliş tarihimin seçimlerin hemen öncesine geldiğine dikkat çekmek isterim. İttifakın olmadığı ilçelerde adaylarımızı tanıttık.

Belediye Meclis üyeliğine aday olan arkadaşlarımız da çok güzel işlere imza attı. Milletimizi dinledik, vatandaşa kendimizi anlattık.

Biz bütün bunlarla boğuşurken 14 ilçede yapılan başvurular neticesinde kayyum riski ortaya çıktı. Biz bir taraftan sandık güvenliği ile uğraşırken bir yandan bunlarla uğraştık. Nihayetinde siz kıymetli yol arkadaşlarımız ile bugünkü tabloya geldik.

“BİZ DEVLETİ YÖNETMEYE TALİBİZ”

Bugün birtakım imkanlardan bahsediliyorsa önce 31 Mart ardından da 23 Haziran seçim zaferlerinden dolayı bunları konuşabildiğimizi herkes hatırlasın. Bütün dava arkadaşlarım ne sandıkları ne de ilçe seçim kurumlarını terk etti.

Birlik ve beraberlik olunca neler başarabileceğimizi herkese gösterdik. Bu sürecin kahramanları hepinizsiniz.

Bundan sonrası 3-4 yılın planlamasıyla gerçekleştirilecek. Bizler devleti yönetmeye talibiz. Vizyoner bakış açısına Genel Başkanımızı İstanbul’dan Ankara’ya Cumhurbaşkanı olarak götürecek adımlar atmalıyız.

Popülist vaatler, sadece maddi çıkar ilişkileri için söylenen sözler. 18 yıldır AKP’nin bize yaptığı bu değil mi? Biz daha farklı bir yol izlemek için buradayız. Türkiye’nin eski alışkanlıklarını değiştirmenin ve cesur yenilikçi adımların zamanı geldi.

Bu yüzden İYİ Parti var. Bundan sonra da bu mücadele sonuna kadar devam edecek. Buna devam edecek cesur kadroyu da dışarıda aramayın, o kadro burada.

Eskinin kötü alışkanlıklarını liyakatsizliğin hala devam edebildiğini görüyoruz. Hala başımıza musallat olan siyasi partiler kanunu var. Türkiye’de siyasi partiler kanunu değişmeden olgunlaşma her anlamda eksik kalacaktır. İYİ Parti’nin iktidarı kişilere ve güce değil, ülkeye ve millete sadakati sağlayacaktır.

Çocukları ve gençleri yakalamak mecburyetindeyiz. Yapmacık tavırlara bürünmek bunun için yeterli değil.

Ben bugün inşallah buradan hep beraber el birliği ile mutluluk içerisinde çıkarız. İktidara giden adımları atarız. Ben buradan sonra ilk toplantımızda diğer adayımızın yönetim kurulunda yer alacak arkadaşlarımızı da çağırmak istiyorum. Kavga etmiyoruz. Birlikte yürüyeceğiz.

 “Popülist vaatlerle değil gerçek hedeflerle yürüyeceğiz”

“Ben İstanbul’da gerçekleştirdiğimiz bütün faaliyetlerden son derece memnunum ve hepsinin de arkasındayım” diyen Kavuncu, şöyle konuştu: Bundan sonrası, bu süreç gibi; zorlamalara maruz kalarak, zorunlulukları gözeterek, son dakikada alınan reaksiyonlara değil; doğrudan ve aktif aksiyonlarla, 3-4 yıl sonrasının planlamasıyla gerçekleştirilecek. Biz, günü kurtaran, gündeme göre değişen faaliyetlerden, politikalardan ve söylemlerden artık kurtulmalıyız. Popülist vaatler, yalnızca maddi çıkar üzerinden kurulmaya çalışılan ilişkiler ve yaklaşımlara, AKP üzerinden zaten 18 yıl boyunca yoğun bir şekilde maruz bırakıldık. Artık, Türkiye’nin eski alışkanlıklarını değiştirmenin, cesur ve yeni olmanın vakti geldi. Türkiye’de kurulu düzeni, değişmez denileni, statükoyu değiştirmek için yenilikçi, cesur ve genç bir hareket tarzı geliştirmemizin vaktidir. İşte bu yüzden İYİ Parti var. Kuruluşundan bu yana her türlü statükoyla mücadele eden, var oluşunu bir mücadeleyle anlamlandıran İYİ Partimiz, bundan sonra da bu mücadeleye sonuna kadar devam edecek.

‘Hedefimiz 2024 yerel seçimleri olacak’

Kavuncu, İYİ Parti’nin hedeflerini şöyle anlattı: 2024 yerel seçimlerine şimdiden hazırlanmamız lazım. Türk siyasetinde yarının ne olacağı belirsiz; karşımıza, bizden kaynaklanmayan hangi faktörlerin çıkacağını bilemiyoruz. Buna rağmen, yerel seçimlere en iyi şekilde damgamızı vurmamız lazım. Bunun için de ilçe başkanlıklarımızın yardımı ve koordinasyonuyla, 39 ilçemizde bir çalışma başlatacağız. Bu çalışmayla, 2024’e kadar her ilçede bir belediye başkan adayı belirleyip, o ismi bir marka haline getireceğiz. Seçim zamanı geldiğinde, ilgili ilçede yaşayan halk, “Haydi” diyecek, “Artık adayınızı çıkarma vakti geldi.” Dava arkadaşlarımızı belediye meclis üyelikleri için teşvik edeceğiz.

‘Çalışmalarımızla İstanbul gündemini belirleyeceğiz

Partililerimize, belediye meclis üyeliğinin ne kadar kritik ve önemli olduğunu anlatacağız. Fakat önceliğimiz, 2024 yerel seçimlerine kadar tam kadro çalışmak, ilgili ilçede İYİ Parti markasını yaratmak ve yerel yönetimlerde, İstanbul’da İYİ Parti belediyeciliğini oluşturmak ve İstanbulluyu da İYİ Parti belediyeciliğiyle tanıştırmak olacak. Bizim somut ve net politikalar üretmemiz lazım. Gündelik değişimlere göre değil; aktif ve somut adımlarla hareket etmemiz gerekiyor. Bunun için, il başkanlığımızda mevcut bulunan komisyonları güçlendireceğiz ve ilçe başkanlıklarımızda oluşturduğumuz komisyonlarla il başkanlığımızı koordine ederek, politika üreteceğiz. Kısa, orta ve uzun vadeli olarak sınıflandıracağımız bu politikalarla İstanbul’un gündemini belirlemek istiyoruz. En az iki haftada bir, bu komisyonların sağladığı verilerle, basına yönelik kapsamlı açıklama ve raporlar sunarak, İstanbul’da İYİ Partimizin varlığını güçlü bir temsil yapısıyla, en güçlü şekilde hissettireceğiz.

Konuşmasında gençlere seslenen Kavuncu, ‘Gençlerimizle kaynaşacak onlara sahip çıkacağız. Samimiyetle ve anlayışla onlarında görüşlerinden faydalanacağız’ dedi.

 ‘Genel Başkanımızı Cumhurbaşkanı yapacağız

Kavuncu son olarak, ‘Ve tabii ki en büyük hedefimiz, inşallah İYİ Parti İstanbul İl Teşkilatı, Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener’i, İstanbul’dan Ankara’ya gönderen teşkilat olma şerefine erişecek. Beni tekrar bu göreve layık gören tüm yol arkadaşlarıma teşekkür ediyorum’ diyerek sözlerini bitirdi.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir