İttifak oyları nasıl hesaplanacak?

Example HTML page

İttifak oyları nasıl hesaplanacak?

24 Haziran’da yapılacak seçimlerde yüzde 10’luk barajın hesaplanmasında ittifak yapan siyasi partilerin aldıkları geçerli oyların toplamı esas alınacak ve bu siyasi partiler için ayrıca baraj hesaplaması yapılmayacak.

24 Haziran 2018 Pazar günü cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi birlikte yapılacak.

SEÇİMLERDE EN ÇOK MİLLETVEKİLİNİ 98 İLE İSTANBUL ÇIKARACAK

24 Haziran’da yapılacak seçimde 36 milletvekili çıkaracağı tespit edilen Ankara 3.20 milletvekili çıkaracağı tespit edilen Bursa 2.98 milletvekili çıkaracağı tespit edilen İstanbul 3.28 milletvekili çıkaracağı tespit edilen İzmir ise 2 seçim çevresine bölündü.

Seçimlerde en çok milletvekilini 98 ile İstanbul çıkaracak. En az milletvekilini çıkaran il ise 1 ile Bayburt olacak.

TBMM, 24 Haziran 2018 Pazar günü yapılacak olan milletvekili genel seçimine ilişkin kesin sonuçların Yüksek Seçim Kurulunca ilanını takip eden üçüncü gün saat 14.00’te toplanacak.

İTTİFAK OYLARI NASIL HESAPLANACAK

24 Haziran’da yapılacak seçimde AKP ve MHP “Cumhur İttifakı”, CHP, Saadet Partisi, İyi Parti “Millet İttifakı” adı altında girecek.

Aynı ittifak içerisindeki siyasi partilerin her birinin geçerli oyu, ittifakı oluşturan siyasi partilerin o seçim çevresinde tek başına aldıkları oy sayısına, ittifakın ortak oylarından gelen payın ilave edilmesiyle elde edilecek. İttifak yapan her bir partiye ortak oylardan gelen pay; ittifak yapan siyasi partilerin tek başına aldıkları oyun bu partilerin toplam oyuna bölünmesi ile elde edilen katsayının ittifakın ortak oyu ile çarpımı sonucu elde edilecek.

BARAJ HESAPLAMASI YAPILMAYACAK

Türkiye Büyük Millet Meclisi genel oyla seçilen 600 milletvekilinden oluşacak. Yüzde 10’luk barajın hesaplanmasında ittifak yapan siyasi partilerin aldıkları geçerli oyların toplamı esas alınacak ve bu siyasi partiler için ayrıca baraj hesaplaması yapılmayacak.

MİLLETVEKİLİ SAYISINDA, İTTİFAK YAPAN SİYASİ PARTİLERİN TOPLAM OYU ESAS ALINACAK

İttifakın elde edeceği milletvekili sayısının hesaplanmasında, ittifak yapan siyasi partilerin toplam oyu esas alınacak. İttifakın elde ettiği toplam milletvekili sayısı, ittifak yapan siyasi partiler arasında her birinin aldığı geçerli oy sayısı esas alınarak usule göre paylaştırılacak.

Example HTML page

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir