İşte Varlık Fonu gerçeği: 1 milyar dolar dış borç aranıyor!

Example HTML page

İşte Varlık Fonu gerçeği: 1 milyar dolar dış borç aranıyor!

Bu sabah PTT hisselerinin devredilmesiyle gündeme gelen Türkiye Varlık Fonu için Bloomberg yeni bir iddaya ortaya attı. Bloomberg’in konuya yakın üç farklı kişiye dayandırdığı haberine göre Türkiye Varlık Fonu 1 milyar dolar borçlanmak için arayışta.


Türkiye Varlık Fonu, uluslararası bankalardan 1 milyar dolar borçlanmayı planlıyor. Bloomberg’in konuya yakın üç farklı kişiden aktardığına göre, borçlanma 2019’ın başında yapılacak ve vadesinin iki yıl olacak. Alınan borçla, fon bünyesindeki şirketlerin nakit ihtiyacı karşılanacak.

Varlık fonunun 2016 yılında kurulması ile birlikte Türkiye Cumhuriyet Ziraat Bankası AŞ, Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ), Türkiye Petrolleri AO (TPAO), Posta ve Telgraf Teşkilatı AŞ (PTT), Borsa İstanbul AŞ, Türksat Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme AŞ’nin (TÜRKSAT) sermayelerinde bulunan Hazineye ait hisselerin tamamı, Türk Telekomünikasyon AŞ’nin yüzde 6,68 oranındaki Hazineye ait hissesi ile Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü ve Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğünün (Çaykur), THY’nin yüzde 49,12, Halkbank’ın yüzde 51,11 hissesinin Varlık Fonu’na devredildi.

Example HTML page

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir