İstanbul’a Su Baskınlarına Karşı Beş Yeni Tünel

Example HTML page

İstanbul’da su baskınlarını ve erezyonu önleyerek bina yıkımlarının önüne geçmeyi planlayan 5 su tüneli projesi hayata geçiriliyor. İstanbul’un değişik ilçelerinde inşa edilen tünellerin 2017 yılının Haziran ayından tamamlanması planlanıyor.
İstanbul'a Su Baskınlarına Karşı Beş Yeni Tünel
Alt yapı çalışmalarına destek olmak amacıyla 2013 yılının Haziran ayında atık su tünelleri inşa edilmeye başlandı. Bu tünellerin Eyüp İslambey’de, Çayırbaşı’nda, Ortaköy’de, Rumelikavağı’nda ve Beykoz’da yapımı devam ediyor.

İslambey’de yağmursuyu tonozunu Eyüp mezarlık altından Haliç’e ulaştırmayı amaçlayan tünel, Eyüp Sultan ve çevresinin atık su ve yağmursuyu problemlerini çözerek su baskınlarını önlemek için yapılıyor. Ayrıca İslambey Deresi de bu iş kapsamında ıslah ediliyor.

Çayırbaşı Mahallesi içinden geçen Kozdere Tünel’i ise mevcut dere kesitini koruyarak bina yıkımını önlemeyi amaçlıyor.

Ortaköy Deresi’nin tünel vasıtasıyla deplase ederek Boğaz’a aktarmanın amaçlandığı belirtilirken, Rumelikavağı’ndaki tünel, meydana gelen sel baskınlarını tünel vasıtasıyla önlemek ve yağmur suyunu Boğaz’a aktarmayı amaçlıyor.

Beykoz Tüneli’nde ise, Mehmet Yavuz Caddesi ve bağlantılı sokakların dar olması ve altyapı yoğunluğu nedeniyle yağmursuyu hatlarının tünel vasıtasıyla toplanarak Boğaz’a aktarılması planlandı.

5 tünel 4 Haziran 2017 tarihinde bitirilecek.

Example HTML page

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir