İddia: AKP, muhalefetin itirazı üzerine sosyal medya düzenlemesinden bazı maddeleri çıkardı

Yandaş Türkiye gazetesinin iddiasına göre AKP, muhalefetin itirazı üzerine sosyal medya düzenlemesinden bazı maddeleri çıkardı. Eğer yine uzlaşı sağlanamazsa yasa Ekim ayına kalacak.

İddia: AKP, muhalefetin itirazı üzerine sosyal medya düzenlemesinden bazı maddeleri çıkardı

Bu hafta Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) görüşülmesi beklenen sosyal medya düzenlemesiyle ilgili olarak yeni bir gelişme yaşandığı iddia edildi. Türkiye gazetesinde yer alan habere göre AKP, muhalefetin itiraz ettiği bazı hükümleri metinden çıkardı. Yeni metin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a iletildi.

AKP yönetimi, muhalefet partileri ile bir ön görüşme yaparak sosyal medya düzenlemesinin yanı sıra, sahte gıdalara yönelik cezaların artırılması ve hobi bahçelerine yönelik yeni kurallar getiren teklifin yasalaştırılmasından sonra Meclis çalışmalarına ara verilmesini önerdi. Meclis’in Temmuz ayı sonunda tatile girmesi ve 1 Ekim’de yeniden açılması planlanıyor.

MUHALEFET GÖRMEK İSTEDİ

Muhalefet partilerinin yöneticileri ise, hazırlanan sosyal medya teklifini görmek istediklerini, buna göre karar vereceklerini dile getirdi. Bunun üzerine, AKP daha önce gündeme getirdikleri ve muhalefetin itiraz ettiği bazı hükümleri metinden çıkarılarak, kapsamın daraltılmasına karar verdi. Yasanın uzlaşma ile çıkarılması için muhalefetin eleştirilerini dikkate alarak hazırlanan yeni metin AKP yönetimi tarafından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a iletildi.

UZLAŞI SAĞLANMAZSA

AKP kaynakları, muhalefetle bugün yapılması planlanan görüşmede uzlaşma sağlanması durumunda, perşembe gününe kadar yasanın çıkarılmasının hedeflendiğini dile getirdi. Uzlaşma sağlanmaması durumunda ise, düzenlemenin ekim ayına kalabileceği de konuşuluyor. AKP’nin Almanya’daki uygulamadan yola çıkarak, dar kapsamlı olarak hazırladığı ve muhalefetin desteğini aradığı sosyal medya düzenlemesine ilişkin taslakta, bir milyondan fazla kullanıcısı olan sosyal medya kuruluşlarının Türkiye’de temsilcilik açmaları ve elde ettikleri reklam gelirleri üzerinden vergi ödemeleri öngörülüyor.

Taslakta ayrıca yasalara göre suç sayılan eylemlerin sosyal medya aracılığı işlenmesi durumunda da suç sayılması, suç işleyenler ile ilgili bilgelerin mahkemelerin talebi hâlinde verilmesi ve suç teşkil eden içeriklerin 24 saatte kaldırılmasına yönelik düzenleme yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir