İBB’nin Kreş planını AKP engelledi

Example HTML page

İBB’nin Florya’da yapmak istediği kreşe, AKP İBB Meclis grubu ısrarla karşı çıktı. AKP grubu, hazırlanan planda lise alanı olarak ayrılan yerin, “Mesleki ve Teknik Öğretim Tesis Alanı” olmasında da ısrar etti.

İBB’nin kreş planını AKP engelledi

İSTANBUL Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, kreş projesini ortadan kaldırdığı için veto ettiği meclis kararı, bir kez daha görüşülmek üzere İBB Meclisi’ne geldi. Florya’da bulunan İBB mülkiyetindeki arazi için hazırlanan imar planı, geçen ay İBB Meclisi’nde AKP grubunun oylarıyla değiştirilerek kabul edilmişti. Söz konusu arazi, içerisine kreşin de yapılabileceği Sosyal Tesis Alanı olarak planlanmıştı. Meclis çoğunluğunu elinde bulunduran AKP grubu, sosyal tesisi planlamasını iptal etmişti.

İBB Başkanı İmamoğlu’nun vetosu üzerine yeniden Meclis gündemine alınan imar dosyası ile ilgili AKP grubu, ilk kararında ısrar etti. CHP ve İyi Partili Meclis üyelerinin ‘ret’ oyu vermesine karşın, AKP ve MHP’li üyelerin oylarıyla, kreş yapımını ortadan kaldıran plan değişikliği, oy çokluğuyla kabul edildi.

PLANLAMANIN EVVELİYATI

“Koru Florya” konutlarının yakınında bulunan ve toplam 7 parselden oluşan alanla ilgili olarak, önceki yönetim zamanında hazırlanan planlar, Bakırköy Belediyesi’nin itirazı üzerin Mahkeme tarafından iptal edilmişti. Plansız kalan parsellerle ilgili olarak yeni plan çalışmaları 2019 yılı başında gündeme gelmiş, 31 Ocak 2019 tarihinde “Başkanlık Oluru” alınmıştı. Başkan Ekrem İmamoğlu’nun mazbatasının, YSK tarafından iptal edilmesinden bir gün sonra, 7 Mayıs 2019 tarihinde söz konusu plan çalışması için yeniden “Başkanlık Oluru” alındı.

Söz konusu 7 parsel 3 farklı ada içinde yer alıyor. İBB’nin hazırladığı plana göre birinci grupta yer alan parseller lise, ikinci parsel sağlık tesisi, üçüncü parsel ise sosyal tesis alanı olarak planlandı. Onay için ekim ayında İBB Meclis gündemine gelen planlar, çoğunluğu elinde bulunduran AKP grubu tarafından, değiştirilerek kabul edildi. AKP’nin yaptığı değişiklik ile lise alanı “Mesleki ve Teknik Öğretim Tesis Alanına”(Bu lejanttaki alanlara genellikle İmam Hatip Lisesi yapılıyor), sosyal tesis alanı ise “Lise Alanına” alındı. Sağlık tesis alanı ise yerinde kaldı. Bu değişiklik ile, İBB’nin içerisinde kreşinde olacağı “sosyal tesis alanı” ortadan kaldırılmış oldu. AKP tarafından değiştirilen plan kararı Başkan İmamoğlu tarafından veto edildi ve bir kez daha görüşülmek üzere Meclis’e geri gönderildi. Ancak ikinci oylamada da AKP grubu kararında ısrar etti.

Meclis’in kararında ısrar ettiği durumlarda, Başkan’ın kararı ikinci kez veto etme hakkı bulunmuyor. Yasa gereği “ısrar kararını” onaylamak zorunda olan Başkanın, meclis kararının iptali için yargıya başvurma hakkı bulunuyor.

ibb-nin-kres-planini-akp-engelledi-805188-1.
Example HTML page

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir