Flormar işçilerine kadın dayanışması: Birlikte güçlüyüz!

Example HTML page

Flormar işçilerine kadın dayanışması: Birlikte güçlüyüz!


Bir Gün Gazetesinden ZEYNEP KURAY’ın haberi ;

Kadınlar Birlikte Güçlü üyeleri, 61 gündür direnen Flormar işçileriyle Khalkedon Meydanı’nda forum düzenledi. Flormar ve Yves Rocher ürünlere boykot çağrısı yapıldığı forumda, hak gasplarını kadının örgütlü gücüyle yenme sözü verildi

Kadınlar Birlikte Güçlü üyeleri, sendikalı oldukları için işten çıkartılan ve 15 Mayıs’tan bu yana Gebze’deki fabrika önünde direnen Flormar işçileriyle Khalkedon Meydanı’nda forum düzenledi.

“Yves Rocher ve Flormar’a boykot” pankartının açılıp, “Flormar işçisi yalnız değildir”, “Flormar’da direniş kazanacak” “Sendika haktır engellenemez” dövizlerinin taşındığı eyleme, Tekel, Metal kadın işçileri ile Bilim Sanat Kültür Vakfı’nın (BEKSAV) emekçileri ve çok sayıda kadın kurumu katıldı. Sık sık, “Yaşasın kadın dayanışması”, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz”, “Kadınlar birlikte güçlü”, “Flormar değil direniş güzelleştirir”, “Bedenimizi, emeğimizi, kimliğimizi, hayatımız bizim” sloganlarını atıldığı forumda, Flormar işçileri teker teker söz aldı.

DİRENİYORUZ VE GÜN GEÇTİKÇE ÇOĞALIYORUZ

İlk konuşan Flormar işçisi Feryat Gökçen, iki aydır çalıştığı Flormar’da sendikalı olmasıyla işten çıkartıldığını belirtti. Flormar fabrikasındaki sömürü düzenini anlatan Gökçe, “Flormar’da çalışma koşulları çok ağır. Aldığımız para çok düşük. O yüzden örgütlenmeye karar verdik ve 61 gündür direnişteyiz. Biz daha iyi koşularda çalışmak için yola çıktık ve şu an fabrika önünde 132 kişi direniyoruz ve sayımız gün geçtikçe çoğalıyor. Yağmur çamur demeden direniyoruz sesimizi duyurmaya devam ediyoruz. Sendikalaşmak haktır. Biz hakkımızı arıyoruz ve arayacağız” dedi.

KADINLARI EK GELİR OLARAK GÖRÜYORLAR

Türkiye şartlarında kadın işçi olarak çalışmanın da zorluğuna değinen Gökçek, kadın işçilerin her zaman ek gelir olarak görüldüğünü o yüzden de maaşlarının düşük olduğunu söyledi. Erkeklere zam yaparken kadınlara yapılmadığına dikkat çeken Gökçek, “ Biz neden düşük zam alıyoruz dediğimiz de ‘sizin eşiniz zaten çalışıyor’ ‘Sizin maaşınıza zam yapmaya gerek’ yok diyorlar” diyerek tepki gösterdi.

SIRTIMIZDAN PARA KAZANAN PATRONLAR GÜNÜNÜ GÜN EDİYOR

Flormar işçisi Gülperi Güldalı, Flormar’da 8 yıldır çalıştığını ve 8 yıllık emeğinin karşılığının işten atılmak olduğunu söyledi. Patronları tarafından baskı gördükleri için sendikalaşmaya karar verdiklerini vurgulayan Güldalı, “Sendikaya üye olmayalım diye bize para teklif ettiler. İçeride çok farklı şeyler dönüyor. Biz kadınların sırtından asgari ücretlerle para kazanan patronlar gününü gün ediyor” dedi. Cumhurbaşkanın “ En az iki sendikaya üye olun’ sözünü hatırlatan Güldalı, “Biz bir sendikaya üye olduk diye başımıza neler geldi. Ben buradan Cumhurbaşkanına sesleniyorum. Acaba iki sendikaya üye olsak başımıza neler gelir. Bir tane sendikayı bırak yasal hakkımızı kullanıyoruz diye kapının önüne konulduk. Patronların bize yaptıklarını görmezden geliyorlar, onların sırtını sıvazlıyorlar” diye konuştu.

BİZ KAZANACAĞIZ!

Flormar işçisi Sultan Kılıç da, 9 yıldır çalıştığın dile getirerek, “Flormar’da çok baskı gördüm. Üretim şefi beni defalarca tehdit etti. Bizi tazminatsız işten çıkarttılar. Hiçbir şeyden yararlanamadık. Anayasal hakkımızı kullanamadık. 61 gündür direniyoruz ve biliyorum ki kazanacağız” dedi.

Flormar işçisi Ayşe Güley ise, 5 yıldır Flormar’da çalıştığını aktararak, “Her sene maaşlara zam gelecek diye söz verildi; ama bu söz tutulmadı. Sadece bizi kandırmakla kaldılar, patronları büyüttük zengin ettik. Biz anayasal hakkımızı kullanıp savaşıyoruz ve sonuna kadar da savaşacağız” diye konuştu.


BOYKOT ÇAĞRISI

Tekel ve metal işçi kadıların söz alıp direnişteki Flormar işçilerine destek mesajları verdiği forumu ardında sloganlar eşliğinde Flormar mağazasının önüne yürüyen kadınlar adına yapılan açıklamada Yves Rocher ve Flormar ürünleri boykot çağrısı yapıldı. Eylem “Jin Jiyan Azadî” ve “Direne direne kazanacağız” sloganları eşliğinde son buldu.


Example HTML page

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir