Deniz Feneri e.V. Davası başladı.

Example HTML page

Deniz Feneri e.V. Davası başladı. Zahit Akman ve Zekeriya Karaman’ın da aralarında bulunduğu 20 tutuksuz sanıklı davanın ilk duruşması bugün görülmeye başlandı.

İSTANBUL- Aralarında RTÜK eski Başkanı Zahit Akman ve Zekeriya Karaman’ın da bulunduğu 20 şüpheli hakkında iddianame düzenlenmiş, iddianamenin gönderildiği Ankara 3. Ağır Ceza Mahkemesi, iddia edilen suçun işlendiği yerin İstanbul olduğunu belirterek yetkisizlik kararı vermişti.

İstanbul’a gelen iddianameyi inceleyen İstanbul 6. Ağır Ceza Mahkemesi Ankara 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği yetkisizlik kararına kabul ederek davanın kendi mahkemelerinde görülmesini karara bağlamıştı.

İstanbul 6. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından davanın ilk duruşması adliyedeki büyük salonda görülmeye başlandı. Duruşmaya aralarında Zahit Akman ve Zekeriya Karaman’ın da bulunduğu 14 tutuksuz sanık katıldı. Duruşma sanık yoklamasıyla devam ediyor. Duruşmayı CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan ve İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı’nın da bulunduğu bazı CHP’liler de izliyor.

CHP’DEN AÇIKLAMA

Duruşma öncesinde CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan ve İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı’nın da bulunduğu yüzlerce CHP’li adliye önünde eylem yaptı. “Deniz Feneri davasını söndürmeyeceğiz” yazılı pankart açan CHP’liler adına Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan bir açıklama yaptı. Tezcan, “Yüzyılın vurgunu denilen bir dava ve biz bu davanın peşini bırakmayacağız. Vatandaşın iyi niyetini çarçur eden ve yolsuzluk batağına batıranların hesabını soracağız. Olması gereken sanıklar burada bulunmamaktadır” diye konuştu.

Bu sırada davayı izlemeye gelenler tarafından “Hırsızlar halka hesap verecek” sloganlarının yükselmesi üzerine CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, “Hiç şüpheniz olmasın. Bir gün hırsızlar mutlaka hesap verecek” dedi.

CHP’li Tezcan, Deniz Feneri olayının inançların örgüt eliyle istismar edilmesi olduğunu savunarak, “Deniz Feneri olayı yüzyılın yolsuzluğudur. Ama aynı zamanda ‘bir yolsuzluğun üzeri nasıl örtülür’ diye bir soru sorduğunuzda bu konuda yüzyılın maharetinin sergilendiği bir başka olaydır. İnsanların inançları kullanılarak örgüt eliyle insanların bağış yapma istekleri istismar edilmiştir” diye konuştu.

BU DAVAYI YOLSUZLUĞUN ÜZERİNİN ÖRTÜLMESİ DAVASI HALİNE GETİRMEYECEĞİZ

Olması gereken sanıkların hepsinin bu davada bulunmadığını belirten Tezcan, “Bu davanın sanıkları sadece bugün mahkemeye çıkarılanlar değildir. Alman mahkemesi işin gidebildiği noktaya kadar götürürken yargılamayı bir şey söyledi, ‘Bu işin asli failleri burada değil, Türkiye’dedir dedi’ Bu davayı namusuyla soruşturan hukukçular savcılar olmadık baskılarla karşı karşıya kalıp sanık durumuna düşürülerek görevden el çektirildiler. Bu davayı yolsuzluğun üzerinin örtülmesi davası haline getirmeyeceğiz” şeklinde konuştu

Partililer açıklamanın ardından duruşmayı izlemek üzere adliyeye girdi.

DAVANIN GEÇMİŞİ

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, Zahit Akman ve Zekeriya Karaman’ın da aralarında bulunduğu 20 şüpheli hakkında hazırladığı iddianame, Ankara 3. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilmiş, mahkeme heyeti iddianamenin kabulünün ardından dosyayı esastan değerlendirmeye almıştı. Suçlama konusu eylemlere ilişkin yargılama yerinin İstanbul olduğuna kanaat getiren mahkeme, “yetkisizlik” kararı ile dava dosyasının görevli ve yetkili İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine hükmetmişti. Ankara 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nin “yetkisizlik” kararını yerinde gören İstanbul 6. Ağır Ceza Mahkemesi davanın kendi mahkemelerinde görülmesini karara bağlamıştı. 20 sanığın, “hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanma, özel belgede sahtecilik ve kamu görevlisinin sahtecilik suçuna iştirak etmek” suçlarından cezalandırılması isteniyor.

Example HTML page

One Comment

  • tevfikhasancebi dedi ki:

    evet dost bu haber bilhassa önemli idi günlük gazeteler ilgilenmiyor hırsızlık habaerleri ile ANCAK DEVASI OLURSA kerhen yazıyorlar deniz feneri ULUSARASI DOLANDIRICLIK ŞEBEKESİ BAŞI DA İKTİDARIN BAŞIDIR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir