CHP’li Öztrak’tan; AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ‘Erzincan depremi’ yanıtı

Example HTML page

CHP’li Öztrak’tan; AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ‘Erzincan depremi’ yanıtı

Erdoğan’ın Erzincan depremini hatırlatarak “Dedesi içişleri bakanıydı” dediği CHP’li Faik Öztrak açıklama yaptı. Öztrak, “Erzincan depremi kendisi doğmadan 15 yıl önce yaşandı. İyi ki Nuh Tufanı’na kadar gitmedi. Her zamanki gibi Atatürk’e laf edemeyince silah arkadaşlarına laf söylemeye kalkıyor,” dedi.

CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak, basın açıklaması düzenledi.

Öztrak, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 1939 yılında yaşanan Erzincan depremi üzerinden CHP’yi hedef göstermesine yanıt verdi.

Öztrak, “Her zamanki gibi Atatürk’e laf edemeyince silah arkadaşlarına laf söylemeye kalkıyor. O insanlar cephelerde milleti için savaştı. Hiçbiri koluna 500 bin avroluk saat takamadı, hiçbirinin yakınları 50 bin dolarlık çanta taşımadı. Buradan size ekmek çıkmaz sayın Erdoğan” diye konuştu.

Erdoğan, “CHP sözcüsünün dedesi de o zaman İçişleri Bakanı’ydı. Kalkıp da geriye bakıp neler olmuş bunu sorgulama hassasiyetini göstermeyen bu zihniyet, kalkıyor bu yalan yanlış ifadeleri kullanabiliyor” demişti.

Öztrak’ın konuşmasından satır başları:

* 2013’ten bu yana ekonomiyi borçla şişiren model artık çalışmıyor. Paramız pul oldu. 2018’deki hayata geçen tek adam vesayet rejimi ülkeyi devlet krizine soktu. Tek adamın atadığı bakanlar milletin seçtiği vekillerin önünde oturtuldu. Hukuk devleti, demokrasi her gün yara alıyor. Her alanda savruluyoruz. 70’lerin popüler dizisi Yalan Rüzgarı sarayın kibirlisinin hikayeleri yanında solda sıfır kalıyor.

* Yaralarımız ağır. Hasarlı, yorgun binaların tespitinden sonra İzmir’de radikal bir kentsel dönüşüme ihtiyaç var. Ankara’nın İzmir Büyükşehir Belediyesi ile el ele bu yaraları sarması gerekiyor. Bu yıl depremlerde 202 kişi hayatını kaybetti, bunun 156’sı Türkiye’de. Toplanan deprem vergileri nereye gitti diye sordukça ülkeyi yönetenlerin psikolojileri bozuluyor. Türkiye’nin laf kavgalarıyla kaybedecek zamanı yok.

Yalan 1: Saray genel başkanımızın İzmir’e depremin üzerinden 5 gün geçtikten sonra gittiğini söyledi. Genel başkanımızın depremin ertesi günü İzmir’deydi. Hastanelerdeki yaralıları ziyaret etti, dertleri dinledi, talimatlarını verdi.

Yalan 2: Saraya göre genel başkanımız Kızılay’a vermiş veriştirmiş. Bu kadarına artık pes bile denmez. Sadece Kızılay’a da değil, AFAD’a, belediyelerimizin kurtarma ekiplerine genel başkanımız tek tek teşekkür etti.

Yalan 3: Saray, genel başkanımızın enkaz 5 gündür kaldırılamadığını ve bunu eleştirdiğini söylüyor. Genel başkanımız her fırsatta arama kurtarma ekiplerine teşekkür etti. Bu sözlerden eleştiri çıkarmak olsa olsa siyasi ahlak noksanlığıdır. Saray bu yalanları üst üste sıralıyor? Neyin üstünü örtmeye çalışıyor? 19 yıldır iktidardayım diyorsunuz, peki bu can kayıplarıyla ilgili önlemleri neden almadınız? Paranız mı yoktu? Hayır vardı. İmar affından toplanan para 25 milyar TL. Özel İletişim Vergisi’nden toplanılan para 35 milyar dolar. Nereye gitti bu paralar? İnsanlar enkaz altında canlarıyla uğraşırken, arama kurtarma ekipleri savaşırken, devletin başında olduğunu söyleyen kişi partisinin il kongrelerinde geziyor. Bebekler enkaz altındayken şarkılı türkülü sloganları neden susturmuyor da gülümseyerek seyrediyor?

ERZİNCAN DEPREMİ YANITI

* Hızını alamayıp 1939 Erzincan depremine kadar gitmiş. Erzincan depremi kendisi doğmadan 15 yıl önce yaşandı. İyi ki Nuh Tufanı’na kadar gitmedi. Her zamanki gibi Atatürk’e laf edemeyince silah arkadaşlarına laf söylemeye kalkıyor. O insanlar cephelerde milleti için savaştı. Hiçbiri koluna 500 bin avroluk saat takamadı, hiçbirinin yakınları 50 bin dolarlık çanta taşımadı. Buradan size ekmek çıkmaz sayın Erdoğan. Erzincan depreminde neler yapıldığını siz bilmiyorsanız bakan yaptığınız damadınıza soracaksınız. Rahmetli büyükdedesi Erzincan depreminden sonra imar faaliyetlerinde çalışan bir müteahhit. Belki ailesine rahmetli dedemin depremde neler yaptığını anlatmıştır.

* Bu sadece kamunun imkanlarıyla olacak bir iş değilmiş. Bunlar kendilerinin ne yapıp ne yapmadıklarına bakmıyorlar. Vatandaş neden dayanıksız konutlarda oturuyor? 19 yıldır yönettiğin bu ülkede milletim neden bu durumda diye kendi kendinize soracaksınız. Neden faiz lobilerinin cebini doldurdum diye düşüneceksiniz. Sevsinler sizin siyasi ahlakınızı…

Example HTML page

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir