CHP’li Murat Bakan’dan esir askerler için çağrı: Saray ve AKP iktidarı ölü taklidi yapıyor

CHP’li Murat Bakan’dan esir askerler için çağrı: Saray ve AKP iktidarı ölü taklidi yapıyor

Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili ve İzmir birinci bölge ikinci sıra milletvekili adayı Murat Bakan, seçim çalışmalarına İzmir’de devam ediyor.

Üç yıldır PKK’nin elinde esir tutulan asker ve polisler için defalarca AKP Hükümeti’ne çağrı yapan İçişleri Komisyonu ve Milli Savunma Komisyonu üyesi CHP’li Murat Bakan, bir kez daha esir askerler için çağrısını yineledi.

‘DEFALARCA ÇAĞRI YAPTIK!’

Milletvekilliği görevi boyunca esir askerlerin akıbetini gündemde tutan Bakan, “PKK’nın esir tuttuğu askerler ve polislerimiz için üç yıldır Hükümet’e çağrı yapıyorum. Beş kere yazılı soru önergesi verdim, hiçbirine yanıt vermediler. İnsan Hakları Derneği (İHD) ve esir askerlerin aileleriyle TBMM’de basın açıklaması yaptık. Hükümet yine duymadı, yine görmedi” dedi.

‘SARAY VE AKP İKTİDARI ÖLÜ TAKLİDİ YAPIYOR!’

AKP iktidarını çok sert eleştiren Bakan, “Cihatçı selefi grupları kuvayı milliye ile bir tutanlar, yaşarken görmeyip şehit olduğunda al bayraklı tabutun üzerine elini koyup siyaset yapanlar üç yıldır PKK’nın esir tuttuğu askerlerimiz için kılını kıpırdatmadı. Üç yıldır, altı bayramdır evinden ailesinden uzak olan askerlerimiz kurtarılmayı bekliyor. Aileler perişan… Neden gözler kör? Neden diller lal? Ülkesi için bir emirle ölüme giden, canını feda etmekten kaçınmayan askere ve polise her koşulda elindeki her olanağı kullanmak suretiyle sahip çıkmak; devlet olmanın ve devlet onurunu korumanın gereğidir. Saray ve AKP iktidarı ise ölü taklidi yapıyor!” diye konuştu.

‘GEREĞİ NEYSE YAPILSIN’

Her ülkenin, asker kaçırılması durumlarında kendi askerini sağ kurtarmak için her türlü diplomatik ve askeri tedbirleri aldığını söyleyen Bakan sözlerini şu şekilde tamamladı:

“2006’da Irak’ta iki Amerikan askerinin kaçırılması üzerine, hava kuvvetlerinin de desteğiyle 8 binden fazla asker ile kaçırılan askerlerin kurtarılması için operasyon yapıldı. 2007’de İran tarafından 15 İngiliz askerinin kaçırılması üzerine, İngiltere dünya kamuoyunu ayağa kaldırmış, birçok Avrupa ülkesi, BM Güvenlik Konseyi’ni toplantıya çağırmış ve zamanın Türk Hükümeti de kaçırılan askerler içinde öncelikli olarak kadın askerlerin bırakılması için devreye girmişti. 2014’te İsrail’in bir askeri HAMAS tarafından kaçırıldığında, dönemin ABD Dışişleri Bakanı Kerry, o askerin serbest bırakılması için Türkiye ve Katar’dan acil yardım talep etmişti. Her ülke kendi askerini, polisini kurtarmak için elinden gelen her türlü tedbiri almakta, her yola başvurmaktadır. Buradan bir kez daha sesleniyorum; Askerlerimizin PKK’nın elinden kurtarılması için gereği neyse yapılsın!”

KAÇIRILAN ASKERLER

Vedat Kaya (Polis-24 Temmuz 2015-Diyarbakır-Bingöl karayolu), Sedat Yabalak (Polis-28 Temmuz 2015-Diyarbakır-Bingöl karayolu), Hüseyin Sarı (Uzman çavuş-13 Ağustos 2015-Diyarbakır-Lice), Sedat Sorgun (Er-13 Ağustos 2015-Diyarbakır-Lice), Süleyman Sungur (Er-13 Ağustos 2015-Diyarbakır-Lice), Semih Özbey (Astsubay-18 Eylül 2015-Tunceli-Erzincan), Müslüm Altuntaş (Er-2 Eki-2015-Tunceli-Pülümür), Adil Kavaklı (Er-2 Ekim 2015-Tunceli-Pülümür), Sedat Vardar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir