CHP’de Enis Berberoğlu toplantısı| Kılıçdaroğlu: Bekleyeceğiz

Partisinin kapalı grup toplantısında Enis Berberoğlu kararı ve sonrasında gerçekleşen sürece ilişkin konuşan Kılıçdaroğlu, “Bekleyeceğiz” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) üyeleri, kapalı grup toplantısında bir araya gelerek, mahkemenin Enis Berberoğlu kararını değerlendirdi.

Toplanıda milletvekillerine seslenen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kısa bir değerlendirme yaptı. “Biz haklıyız. Sabırlı ve sağduyulu davranacağız” ifadelerini kullanan Kılıçdaroğlu, “Bekleyeceğiz” diye konuştu.

NE OLMUŞTU?

Enis Berberoğlu, durdurulan MİT tırları görüntülerini Cumhuriyet gazetesine verdiği iddiasıyla yargılandığı davada, “siyasi ve askeri casusluk maksadıyla devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından gizli kalması gereken bilgilerini açıklamak” suçundan 5 yıl 10 ay hapis cezası aldı.

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, 20 Eylül 2018’de Berberoğlu’nun hapis cezasını onadı, milletvekilliği sona erinceye kadar cezasının infazının durdurulmasına ve salıverilmesine karar verdi.

Yargıtay kararı üzerine tahliye edilen Enis Berberoğlu hakkındaki kesinleşmiş ceza, TBMM Genel Kurulu’nda 4 Haziran 2020’de okunmuş ve CHP’li Berberoğlu’nun milletvekilliği düşürülmüştü. Ertesi gün gözaltına alınan Berberoğlu, yeniden tutuklanarak cezaevine gönderilmiş, aynı gün koronavirüs tedbirleri kapsamında izinli olarak cezaevinden çıkarılmıştı.

Bu gelişmeler ardından ise Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, Berberoğlu’nun, seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı ile kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiğine oy birliğiyle hükmetmişti.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, AYM’nin milletvekilliği düşürülen Enis Berberoğlu hakkında verdiği kararının ‘yerindelik denetimi kapsamında kaldığı’ gerekçesiyle, yeniden yargılamaya yer olmadığına karar vermiş, Berberoğlu’na verilen 5 yıl 10 aylık hapis cezasında direnmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir