CHP İSTANBUL MİLLETVEKİLİ GÖKAN ZEYBEK, KÖY ENSTİTÜLERİNİ ANDI

CHP İSTANBUL MİLLETVEKİLİ GÖKAN ZEYBEK, KÖY ENSTİTÜLERİNİ ANDI


CHP PM Üyesi ve İstanbul Milletvekili Gökan Zeybek, yayınladığı mesajla kapatılışının 67. yıl dönümünde “Köy Enstitülerini” andı.


 Milli Şef İsmet İnönü’nün talimatları doğrultusunda, Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel ve İlköğretim Genel Müdürü İsmail Hakkı Tonguç’un çabalarıyla hayata geçirilen Köy Enstitüleri’nin 27 Ocak 1954 yılında kapatılışından bu yana 67 sene geçti.

Köy Enstitüleri’nin kapanışının yıl dönümünde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Meclisi (PM) Üyesi ve İstanbul Milletvekili Gökan Zeybek, bir anma mesajı yayınladı. Köy Enstitüleri’nin verdiği eğitimin kalitesine değinen Zeybek, mesajında şu ifadelere yer verdi:

”KÖY ENSTİTÜLERİ BİRÇOK İŞ KOLUNDA ÖĞRENCİLERE BİLGİ AKTARMIŞTIR

“Eğitimin önemini bilen toplumlar, tarihin en önemli uygarlıklarını kurmuş ve yaşatmıştır. Bu uygarlıklar yine eğitimdeki yanlışlıkların doğurduğu sorunlar ve açtığı gedikler nedeniyle son bulmuştur. Genç Cumhuriyet de eğitime gereken önemi vermiş ve Milli Şef İsmet İnönü’nün talimatları doğrultusunda, dönemin Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel ve Türk eğitimine büyük katkıları olan İlköğretim Genel Müdürü İsmail Hakkı Tonguç ve diğer tüm kıymetli isimler, eğitimi yerelin her noktasında hayata geçirmek adına ‘Köy Enstitülerini’ kurmuştur. Kurtuluş Savaşı’nın ardından en büyük ikinci savaşını cehalete karşı veren Genç Cumhuriyet, uzun yıllar Köy Enstitüleri ile Van’dan İzmir’e Türkiye’nin birçok bölgesinde eğitim vermiş ve neticesinde sanatçılar, mühendisler, öğretmenler, doktorlar kazanmıştır. Verilen eğitimin kalitesi, uygulanan disiplin bakımından bugünün şartlarında bile üstün bir eğitim anlayışına sahip olan Köy Enstitüleri yalnız temel bilimleri değil, çiftçilik, işçilik, zanaatkarlık ve sanatkarlık olmak üzere birçok iş kolunda da öğrencilere bilgi aktarmıştır.

”İRFAN VE BİLİM YOLUNUN IŞIĞI OLDULAR”

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kitaplarını silah sandıklarında taşımasıyla cehalete karşı başlayan savaşın en büyük neferleri olan öğretmenler de yine Köy Enstitülerinde üstün eğitimler almış, bilimden, sosyolojiye kadar donatılarak, ilerleyen yıllarda birçok genç jenerasyonun eğitimini en üstün şekilde vermiştir. Cumhuriyet’in gençlerinin, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği irfan ve bilim yolundaki en büyük ışığı olmuş ve kapatılana kadar da böyle kalmışlardır.

Bugün kapatılışlarının üzerinden 67 sene geçen Köy Enstitüleri, Türkiye Cumhuriyeti’nin en önemli değerlerinden biridir ve bu değerin Türkiye’ye kazandırılmasına vesile olmuş Milli Şef İsmet İnönü, Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel ve İlköğretim Genel Müdürü İsmail Hakkı Tonguç’u rahmet ve minnetle anıyor, Köy Enstitüleri’nin cefakar kahramanları, öğretmenlerimize de minnet ve şükranlarımı sunuyorum. Verdikleri eğitim, bugün Türkiye Cumhuriyeti’nin üzerinde durduğu sağlam temellerin harcıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.