CHP Eyüpsultan Belediye Meclis Grup Başkanlığı’ndan 24 Kasım Öğretmenler günü mesajı

Example HTML page

CHP Eyüpsultan Belediye Meclis Grup Başkan Vekili ZÜLFÜ ÇAKAR’ın CHP Eyüpsultan Belediye Meclis Grup’u adına,24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla yayımladığı mesaj, şöyle:

“Nitelikli bir eğitim sistemi, ülkelerin özgürlük ve bağımsızlığının teminatı; kalkınma yarışında öne geçmenin, fırsat eşitliğini sağlamanın temel yoludur.

Eğitimin asli unsuru ise öğretmendir. Büyük Atatürk’ün başöğretmenliği kabul ettiği günün ‘Öğretmenler Günü’ olarak kutlanılması, ülkemizin öğretmenlere ve eğitime verdiği önemi gösteren bir simgedir.

Çocuklarımızı emanet ettiğimiz ve geleceğimizin mimarı olan öğretmenler en iyi koşullara sahip olmadan, ülkemizin eğitim sistemi hak ettiği seviyeye çıkamaz. Bugün ne yazık ki, öğretmenlerimizin içinde bulunduğu koşullar bu temel gerçeklere uygun değil.

Öğretmenlerimizin büyük bir çoğunluğu yoksulluk sınırının altında ücret alıyor; ekonomik nedenlerden dolayı sağlık sorunları yaşıyor, aile hayatları etkileniyor. Hükümetin uyguladığı baskı politikaları da öğretmenlerin yaşamlarını ağırlaştırmış durumda. OHAL döneminde binlerce öğretmen anayasal bir hak olan sendika üyeliği nedeniyle görevinden uzaklaştırıldı veya açığa alındı. On binlerce öğretmenin lisansı iptal edildi. Hukuk devletinin temel ilkeleri gözetilmeksizin yapılan keyfi uygulamalarla eğitim sektörü ağır bir darbe aldı.

Atanamayan öğretmenler de karşımızda önemli bir sorun. Yanlış eğitim politikaları nedeniyle, binlerce yetişmiş öğretmen öğrencilerinden, yüz binlerce öğrenci de hak ettikleri nitelikteki öğretmenden mahrum durumda. Öğretmenlerin ve eğitim sisteminin içinde bulunduğu bu acı tablo değişmek zorundadır. Eğitim sistemi çağa uygun bir şekilde değiştirilmeli. Bu hedefe ulaşmanın yolu eğitimden ve öğretmenlerden geçmektedir.

Bu duygu ve düşüncelerle atanamayan öğretmenlerimizin bir an önce öğrencilerine kavuşmasını diliyor, fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür nesiller yetiştiren tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutluyor, Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk ve mücadele arkadaşlarını saygıyla, minnetle, özlemle anıyorum dedi.

CHP EYÜPSULTAN BELEDİYE MECLİS GRUP’U

Zülfü ÇAKAR,Zafer DÖNER,Ali Haydar İŞKAR,Mustafa TÜYSÜZ,Sema BALCI,Binali ÖZGÜL,Filiz GÖKÇE,Ünsal AYKUTOĞLU,Emine ÇELİK,İlker ÇOMAK,Gülsüm POLAT,Nilgün ESENTEPE,Ramazan GÜVEN,Veli GÜNGÖR,

Example HTML page

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir