Avusturya’da ve İngiltere’de iki Türk vatandaşı koronavirüsten yaşamını yitirdi

Avusturya’da koronavirüsten yaşamını yitiren 28 yaşındaki Yonca Akyol’un ardından bir ölüm haberi de İngiltere’den geldi. İngiltere’de yaşayan 55 yaşındaki Hayri Ergönül koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti.

Avusturya’da böbrek ve şeker hastalığı bulunan 28 yaşındaki Yonca Akyol koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi.

Avusturya’da böbrek yetmezliği ve şeker hastalığı bulunan 28 yaşındaki Yonca Akyol yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle hayatını kaybetti. 

Türkiye’nin Viyana Büyükelçisi Ozan Ceyhun, Avusturya’da ilk defa bir Türkün koronavirüsten hayatını kaybettiğini belirtti. Ceyhun, Türkiye’nin Salzburg Başkonsolosu Berkan Pazarcı’nın aileyle temas halinde olduğunu kaydederek, Akyol’un naaşının bugün mümkün olduğunca hızlı şekilde defnedileceği bilgisini paylaştı. 

“KIZIMI SON BİR KEZ GÖREMEMİŞ OLMAK PERİŞAN ETTİ”

Baba Mustafa Akyol, böbrek ve şeker hastalığı bulunan kızına koronavirüs teşhisi konulduğunu ve geçen hafta perşembe gününden bu yana yoğun bakımda tutulduğunu anlattı.  Akyol, hastaneden edindikleri bilgiye göre kızlarının sabah erken saatlerde hayatını kaybettiğini söyleyerek, “Kızımın annesi ve ablası çok kötü durumdalar, hem kızımızı bu kadar genç yaşta yitirmiş olmak hem de elimizden hiçbir şeyin gelmemesi, kızımızı son bir kez görememiş olmak bizleri perişan etti” dedi.  Hem büyükelçinin hem de başkonsolosun kendisini arayarak olayla yakından ilgilendiğini aktaran Akyol, konsolosluktan yetkililerin Avusturya makamlarıyla temas halinde olduğunu ifade etti.  

Türkiye’nin Salzburg Başkonsolosu Berkan Pazarcı da Avusturyalı yetkililerle görüşerek başta vefat eden ailenin yakınları olmak üzere gerekli testlerin yapılması, psikolojik ve fiziki her türlü desteğin verilmesi için girişimlerde bulunduklarını aktardı.  Avusturya Sağlık Bakanlığı, ülkede virüs bulaşan kişilerin sayısının 1471’e, hayatını kaybedenlerin ise 3’e yükseldiğini açıklamıştı. 

North Middlesex Hastanesi’nde tedavi altında olan Ergönül, koronavirüs tedavisi sırasında zatürre de geçirdi. Ergönül, hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

”İngiltere”

Aslen Kahramanmaraşlı olan Ergönül’ün arkadaşlarından Ahmet Güven, basına yaptığı açıklamada, “İngiltere‘yi etkisi altına alan koronavirüs can almaya devam ediyor. Güzel insan sevgili Hayri Ergönül’ü kaybettik. Hayri, insanlar arasında dostluğun ve dayanışmanın gelişmesi için çalışan ve toplum için emek veren değerli bir insandı” dedi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir