ABD’de 27 yaşındaki siyah Brooks’u öldüren polis kovuldu

ABD’nin Atlanta kentinde 27 yaşındaki siyah Rayshard Brooks’u, aracında uyuduğu sırada vurarak öldüren polis görevinden kovuldu. Olay yerindeki diğer polis ise idari izne çıkarıldı

ABD’nin Atlanta kentinde siyahi Rayshard Brooks’u ateş ederek ölümüne neden olan polis memurunun görevinden kovulduğu, olay yerindeki diğer polisin de idari izne çıkarıldığı bildirildi.

ABD’de George Floyd’un öldürülmesinin ardından protestolar sürerken, Georgia eyaletinin başkenti Atlanta’da da bir başka siyah polis kurşunuyla hayatını kaybetti.

Atlanta Emniyet Müdürlüğü’nün AP haber ajansına yaptığı açıklamaya göre, cuma günü akşam saatlerinde bir fastfood zincirinin otoparkında 27 yaşındaki Brooks’a ateş eden polis memuru Garrett Rolfe’ın görevine son verildi.

Olay yerinde bulunan diğer polis memuru Devin Brosnan ise idari izne çıkarıldı.

Atlanta Emniyet Müdürlüğü ve kent yönetimi olayla ilgili soruşturma başlatırken, yetkililer olayın kapsamlı şekilde araştırılacağını açıkladı.

POLİS 3 EL ATEŞ EDEREK ÖLDÜRDÜ

Atlanta Emniyet Müdürlüğü’nün kamuoyuna açıkladığı ve olayı gösteren kamera görüntülerine göre Rayshard Brooks, cuma günü akşam saatlerinde Wendy’s adlı fastfood restoranının önünde “arabaya servis” için beklediği sırada aracında uyuyakalmış, daha sonra polisin ikazı üzerine aracını park yerine çekmişti.

Daha sonra kendisine alkol testi yapan polisler, Park alanında arabasının içinde uyuyan 27 yaşındaki siyahi Rayshard Brooks’u araçtan indirerek gözaltına almak istedi.

New York Times’ın aktardığına göre Brooks, polise direndiği sırada şok tabancası ile vuruldu. Ardından polisin elindeki şok tabancasını alarak, olay yerinden uzaklaşmaya çalıştı. Polis Garrett Rolfe, Brooks’u yakın mesafeden 3 el ateş ederek vurdu. Brooks hastanede yapılan müdahaleye rağmen kurtarılamadı.

Olayın duyulmasının ardından kentte büyük protestolar yaşandı ve artan baskı sonrasında Atlanta Polis Şefi Erika Shields istifa etmişti. (AA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir