6,5 saatlik görüşme, YPG’ye 6 gün 6 saat süre çıktı

Example HTML page

ABD ile ilan edilen beş günlük ateşkes kararının dolmasına saatler kala Soçi’de yapılan 6 saatlik Putin-Erdoğan zirvesinden 10 maddelik mutabakat çıktı. Ateşkesin 150 saat daha uzatıldığı mutabakatta Suriye’nin ‘siyasi birliği ve toprak bütünlüğü’ne vurgu yapılırken, Barış Pınarı Harekât alanının batısı ve doğusunda 10 km derinlikte Türk-Rus ortak devriyeleri başlayacak

Suriye’nin kuzeyinde Türkiye’nin ABD ile yapılan ateşkes anlaşmasının sonra erdiği gün, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Soçi’de buluştu. Saat 13.27’de başlayan görüşme yaklaşık 6 buçuk saat sürdü.Bu görüşme ikilinin en uzun görüşmesi oldu. Zirvede, SDG’nin 150 saat içinde 30 kilometre derinlikteki ‘güvenli bölge’den çıkarılması konusunda anlaşma sağlandığı ve Türkiye ile Rusya güçlerinin, Kamışlı şehri hariç 10 km derinlikte ortak devriye yapması konusunda anlaşıldığı açıklandı.

‘SURİYE HÜKÜMETİ İLE KÜRTLER ARASINDA DİYALOG’

Görüşme sonrası ortak basın toplantısında konuşan Putin “Kalıcı ve istikrarlı barışın sağlanması ancak bu Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygı duymakla mümkündür. Türkiye ve Suriye arasında karşılıklı saygı olmazsa barış mümkün olmaz. Suriye hükümeti ile Kürtler arasında geniş bir diyalog başlatılması gerekiyor. Çok uluslu Suriye halkının vazgeçilmez bir parçası olan Kürtlerin hakları ancak böyle savunulabilir” şeklinde konuştu. Erdoğan ise, “Bundan sonra çabamız istikrar ortamını kalıcı hale getirmektir. Gerek Rus dostlarımızın endişelerinin giderilmesi gerekse sahada sükunet için var gücümüzle çalışacağız. Putin ile vardığımız mutabakatın Suriye’nin kalıcı istikrarı için yeni bir dönemi başlatacağına inanıyorum” dedi.

TÜRK-RUS ORTAK DEVRİYESİ BAŞLAYACAK

İkili zirve sonrasında, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov birlikte 10 maddelik mutabakat metnini okudu. Anlaşma gereği, Türkiye ile Rusya güçlerinin, Kamışlı şehri hariç 10 km derinlikte ortak devriye yapması konusunda anlaşıldığı açıklandı. 23 Ekim saat 12:00’de başlayan 150 saatin bitişinde, Rasulayn-Tel Abyad arası ve Kamışlı dışında kalan sınır bölgelerinde, sınırın 10 kilometre derinliğine kadar Türkiye ve Rusya orduları, ortak devriye görevine başlayacak.

Putin ile Erdoğan’ın 6 saati aşkın görüşmesinin ardından mutabık kaldığı maddeler şöyle:

>>Her iki taraf Suriye’nin siyasi birliği ve toprak bütünlüğünün muhafazasına ve Türkiye’nin milli güvenliğinin korunmasına olan bağlılıklarını teyit ederler.
>>Terörizmin tüm şekil ve tezahürleriyle mücadele etme ve Suriye topraklarındaki ayrılıkçı gündemleri boşa çıkarma yönündeki kararlılıklarını vurgularlar.
>>Bu çerçevede, Tel Abyad ve Ras Al Ayn’ı içine alan 32 km derinliğindeki mevcut Barış Pınarı Harekatı alanındaki yerleşik statüko muhafaza edilecektir.
>>Her iki taraf Adana Anlaşması’nın önemini teyit eder. Rusya Federasyonu mevcut koşullarda Adana Anlaşması’nın uygulanmasını kolaylaştıracaktır.
>>23 Ekim 2019, öğlen saat 12.00’den itibaren, Rus askeri polisi ve Suriye sınır muhafızları, Barış Pınarı Harekât alanının dışında kalan Türkiye-Suriye sınırının Suriye tarafına, YPG unsurları ve silahlarının Türkiye-Suriye sınırından itibaren 30 km’nin dışına çıkarılmasını temin etmek üzere girecektir. Bu işlem 150 saat içinde tamamlanacaktır. Aynı saat itibarıyla, mevcut Barış Pınarı Harekât alanı sınırlarının batısı ve doğusunda 10 km derinlikte Kamışlı şehri hariç Türk-Rus ortak devriyeleri başlayacaktır.
>>Menbiç ve Tel Rıfat’tan bütün YPG unsurları silahlarıyla birlikte çıkarılacaktır.
>>Her iki taraf terörist unsurların sızmalarının önlenmesinin temini için gerekli tedbirleri alacaktır.
>>Mültecilerin güvenli ve gönüllü şekilde geri dönüşlerini kolaylaştırmak maksadıyla ortak çalışma yapılacaktır.
>>Bu muhtıranın uygulanmasını gözetmek ve koordine etmek amacıyla müşterek bir denetim ve doğrulama mekanizması ihdas edilecektir.
>>Taraflar Astana Mekanizması çerçevesinde Suriye ihtilafına kalıcı bir siyasi çözüm bulunması amacıyla çalışmalarını sürdürecek ve Anayasa Komitesi’nin faaliyetlerini destekleyecektir.

Example HTML page

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir