Yeni partinin ne zaman kurulacağı belli oldu

Example HTML page

Yeni parti girişimleri ile ilgili gelişmelere her gün bir yenisi ekleniyor. Ali Babacan’ın yeni partisinin “Kasım sonu, Aralık başı gibi” kurulacağı ifade edildi. Babacan’ın 10-15 gün içinde yeni partinin kuruluş ve ilkeleri konusunda bilgi vermek üzere kamuoyu önüne çıkarak açıklama yapması da planlanıyor

AKP’den ayrıldıktan sonra yeni parti kuruluşu için çalışmalara hız veren Ali Babacan’ın partisinin kuruluş tarihini büyük oranda netleştirdiği, yakın bir süre içinde de uzun bir aradan sonra ilk kez kamuoyu önüne çıkarak, kuracağı partinin hedeflerini ve temel ilkelerini açıklamaya hazırlandığı ifade edildi.

Babacan’ın ekibinde yer alan bir siyasi, partinin kuruluşu için, “Kasım sonu, Aralık başı gibi, yani 2019 bitmeden bu işin ete kemiğe bürünmesi, partinin tüzel kişilik kazandırılması isteniyor” bilgisini verdi.

“ÖNCE İNSAN KAYNAKLARI OLUŞTURULUYOR”

Babacan’la birlikte yeni parti oluşumu içinde yer alan bir siyasetçi BBC Türkçe’den Ayşe Sayın’a yeni parti girişiminde gelinen aşamayı anlattı.

Geçmişte AKP içinde de görev alan siyasetçi, şu anda “insan kaynağı” oluşturma aşamasında olduğunu söyledi.

Kamuoyuna yansıyan eski AKP’li bakanlar ve parti yöneticileri dışında, yeni oluşumda yer alacak isimler saklı tutuluyor.

Bir sonraki aşama olarak “politika setlerinin oluşturulması” hedefleniyor ve Babacan mümkün olan en geniş kesimin katkısıyla parti politikalarını oluşturmayı planlıyor.

“2019 BİTMEDEN BU İŞ ETE KEMİĞE BÜRÜNSÜN İSTENİYOR”

Partinin kuruluşu için kesin tarih verilmese de “Kasım sonu, Aralık başı” itibariyle partinin kuruluş dilekçesinin İçişleri Bakanlığı’na verilmesi planlanıyor.

Şu anda hemen bir erken seçim olasılığı görülmediği için partinin kuruluşunun “aceleye getirilmemesi” kararlaştırıldığı ifade edildi.

“Kasım sonu, Aralık başı gibi, yani 2019 bitmeden bu iş ete kemiğe bürünsün, bir tüzel kişilik kazansın isteniyor” diyen siyasetçi henüz parti isminin, dolayısıyla ambleminin netleşmediğini söyledi.

Yeni parti için genel merkez binası tutulması için de harekete geçildiği ve birkaç seçenek değerlendirme gündemine alındığı belirtildi ama bu konu da yine “kamuoyuna duyurulmayan, sır gibi saklananlar” kategorisinde tutuluyor.

“BABACAN DAHA GÖRÜNÜR OLACAK”

Şimdiye kadar iki basın açıklaması dışında kamuoyu önüne çıkmayan Ali Babacan’ın bundan sonra daha “görünür” olması kararlaştırıldığı belirtiliyor.

Bu kapsamda Twitter hesabını son olarak 20 Haziran 2015’te kullanan Babacan’ın yakın zamanda hesabını aktifleştirilmesi ve parti çalışmaları ve açıklamalarıyla ilgili mesajlarını buradan paylaşması düşünülüyor.

Babacan’ın 10-15 gün içinde ise yeni partinin kuruluş ve ilkeleri konusunda bilgi vermek üzere kamuoyu önüne çıkarak açıklama yapması planlanıyor. Ancak yakın çevresi, bunun hangi yöntemle olacağı konusunda ise bilgi paylaşmamayı tercih ediyor.

Example HTML page

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir