Vakıfbank, İstanbul ve Ankara Büyükşehir’in bağış hesaplarını bloke etti!

Süleyman Soylu’nun genelgesinin ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Vakıfbank hesabına para yatırılamaz blokesi konulduğu belirtildi

İçişleri Bakanlığı tarafından koronavirüs bağışlarına ilişkin bugün yayınlanan genelgenin hemen ardından İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediyeleri’nin başlattıkları yardım kampanyalarına Vakıfbank üzerinden bağış yapılamadığı görüldü.

Cumhuriyet’e konuşan CHP kaynakları söz konusu bilgiyi doğrularken, VakıfBank’tan konuya ilişkin henüz bir açıklama yapılmadı.

Genelgede yer alan, “Yasalarımızda belediyelerin Yardım Toplama Kanunu’ndan muaf olduklarına dair herhangi bir hüküm bulunmamaktadır. Dolayısıyla belirli banka hesapları ilan ederek vatandaşlardan yardım talep etmek gibi yardım toplama faaliyetlerine ilişkin tüm iş ve işlemleri Yardım Toplama Kanununu hükümlerine uygun olarak yapmak zorundadırlar” ifadeleri “CHP’li belediyelerin kampanyaları durdurulmak mı isteniyor?” sorusunu akıllara getirmişti.

Bakanlık yazısının hemen ardından hesapların bloke edilmesi dikkati çekti.

Sosyal medyada da çok sayıda yurttaş bağış yapamadıklarını duyurdu.

İBB YARGIYA BAŞVURDU

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, belediyenin korona salgını ile mücadele için açtığı banka hesabını bloke eden Vakıfbank’ın işleminin iptali ve yürütmenin durdurulması için idari yargıya başvurdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir