‘Urfa’ya ait 4 bin oy pusulası, İzmir’e gönderildi’ iddiası

Example HTML page

‘Urfa’ya ait 4 bin oy pusulası, İzmir’e gönderildi’ iddiası

CHP’de sandık güvenliği eğitimi veren, Parti Okulu İzmir Koordinatörü Abdullah Aydemir, Urfa’ya ait oy pusulalarının İzmir’e gönderildiğini iddia etti. Aydemir, “İzmir’de ilçe seçim kurullarında yapılan kontrollerde İzmir’in milletvekili seçimi oy pusularının içinden Şanlıurfa milletvekili seçimi oy pusulalarının çıktığını biliyoruz.” dedi.

Türkiye, 24 Haziran erken genel ve cumhurbaşkanlığı seçimleri için geri sayıma geçti. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından basılan ve tüm illere gönderilen oy pusulaları için İzmir’de ortaya flaş bir iddia atıldı.

Egedesonsöz’den Mehmet İşler’in haberine göre, Cumhuriyet Halk Partisi’nde (CHP) sandık güvenliği konusunda eğitimler veren Parti Okulu İzmir Koordinatörü Abdullah Aydemir, Urfa’ya ait oy pusulalarının İzmir’e gönderildiğini söyledi.

Buca ve Güzelbahçe’de tespit edildiği aktarılan oy pusulalarının yaklaşık 4 bin adet olduğu öne sürüldü.


‘URFA OY PUSULALARININ SEÇİM GÜNÜ KULLANILABİLİR’

Konuyla ilgili açıklama yapan Aydemir, “İzmir’de ilçe seçim kurullarında yapılan kontrollerde İzmir’in milletvekili seçimi oy pusularının içinden Şanlıurfa milletvekili seçimi oy pusulalarının çıktığını biliyoruz. Bu karışıklık henüz iki ilçemizde tespit edildi. Oy pusulası sayısının da yüksek olduğu söyleniyor. Diğer ilçelerde de benzer durum var mı, araştırıyoruz. Şanlıurfa oy pusulalarının yanlışlıkla geldiği ve hatanın düzeltildiği söyleniyor. Oy pusulası dağıtımındaki becerisi ortada olan Yüksek Seçim Kurulu’nun seçim günü ve sonrasında yapacakları konusunda ne kadar güvenilir olacağını daha sonra göreceğiz. Bu gerçekten basit bir gönderim hatası mıdır değil midir bu da daha sonra anlaşılacak. Yine de İzmir’e gelen milyonlarca oy pusulası içinden hatalı olanları ayıklamanın kolay olmayacağı ortada. Tespit edilemeyip araya karışmış olan Şanlıurfa oy pusulalarının seçim günü kullanılma ihtimali var. Böyle bir durumda İzmir’de kullanılan Şanlıurfa’ya ait oy pusulaları geçersiz olacaktır. Bu durumu önlemek için öncelikle vatandaşımızın teslim aldığı oy pusulasına dikkat etmesi kendi seçim çevresine ait olup olmadığını kontrol etmesi son derece önemlidir. Ayrıca seçim günü görev alacak sandık kurullarının teslim aldıkları oy pusulalarını dikkatle incelemeleri kendi seçim bölgesine ait olamayanları tespit ederek tutanak altına almaları ve ilçe seçim kurulundan doğru oy pusulalarını istemeleri gereklidir” dedi.

Example HTML page

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir