Türkiye İş Bankası 95 Yaşında

Example HTML page

Milli Mücadele’nin mimarı Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından ‘siyasi bağımsızlığın, iktisadi bağımsızlıkla perçinlenmediği sürece payidar olamayacağı’ vizyonu ile kurulan Türkiye İş Bankası, 95 yaşında.

Bundan tam 95 yıl önce 26 Ağustos 1924’te 2 şube, 37 çalışan ve 1 milyon TL sermaye ile yola çıkan İş Bankası, bugün yaklaşık 525 milyar TL’lik aktif büyüklüğü ile Türkiye’nin en büyük özel bankası konumunda.

“Vatanı kurtaracak ve yükseltecek tedbirlerin başında olarak, halkın doğrudan itibar ve itimadından doğup meydana gelen, tam manasıyla modern ve milli bir banka kurulması…” 1924’ün temmuz ayında Bakanlar Kurulu’nu toplayan Atatürk, milli bir bankanın kurulması konusundaki arzusunu böyle dile getirmişti. Kurulduğu ilk yıllardan itibaren sadece bankacılık faaliyetleriyle değil, aynı zamanda camdan tekstil ve dokumaya, şeker fabrikalarından kömür işletmelerine kadar 300’ün üzerinde iştirakiyle Türkiye ekonomisinin kalkınmasında ve milli ekonominin tesisinde kritik rol üstlendi.

En büyük banka
İş Bankası’ndan 95. yıl ile ilgili yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

-95 yıl önce 2 şube ve 37 çalışan ve 1 milyon TL gibi mütevazı bir sermaye ile hizmete başlayan Türkiye İş Bankası, Haziran 2019 itibarıyla 524.5 milyar TL’lik konsolide bazda aktif büyüklüğü ile “Türkiye’nin en büyük özel bankası” konumunda. Aynı dönem itibarıyla konsolide bazda ekonomiye sağladığı toplam kaynak 405.2 milyar TL seviyesinde olan bankanın özkaynak büyüklüğü 58.7 milyar TL.

-İş Bankası, toplam 265.1 milyar TL’lik toplam mevduat hacmi ile ülkemizde tasarruf birikiminin önemli adreslerinden biri olmayı sürdürüyor.

-Banka bugün, yurtdışında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, İngiltere, Kosova, Irak ve Bahreyn’de şubeleriyle; Almanya, Hollanda, Rusya ve Gürcistan’da da iştirak bankalarıyla faaliyetlerini sürdürüyor. Ayrıca, Çin’de ve Mısır’da temsilcilikleri bulunuyor.

-İş Bankası, BrandFinance’in “Banking 500-2019” raporunda, ‘dünyanın marka gücü en yüksek 10 bankasından biri’ konumunda.

-İş Bankası’nda 7.7 milyon müşteri dijital kanalları kullanıyor.

-Kuruluşundan bu yana ekonomik kalkınmanın yanı sıra toplumsal hayatın gelişiminde de öncü rol üstlenen banka, uzun soluklu, yaygın ve sürdürülebilir bir anlayışla eğitim, çevre, kültür-sanat alanlarında önemli sosyal sorumluluk projeleri yürütüyor.

-Çevrenin korunması ve başta çocuklar olmak üzere toplumun çevre konusunda bilinçlendirilmesi amacıyla TEMA Vakfı ile Tarım ve Orman Bakanlığı işbirliğinde 2008 yılı sonunda “81 İlde 81 Orman” projesini hayata geçiren banka, bu proje kapsamında 81 ilde yaklaşık 1500 hektar alana 2 milyon 205 bin adet fidan dikti.

-95 yılı geride bırakan ve Türkiye’de “iktisadi bağımsızlığın adresi” olan İş Bankası, “toplumdan aldığını toplumla paylaşma” temel prensibi çerçevesinde, bundan sonra da ülkenin ekonomik ve toplumsal gelişimine katkı sunmaya devam edecek.

Example HTML page

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir