TKP’den seçim mitingi: Aynı gemide değiliz

Example HTML page

Türkiye Komünist Partisi (TKP), İstanbul Kartal’da seçim mitingi düzenledi.


Seçimlere “Paranın saltanatı varsa halkın TKP’si var” ve “Aynı gemide değiliz” sloganıyla girecek olan TKP’nin Kartal mitingi için binlerce kişi Kartal Meydanı’nda bir araya geldi.

soL’un haberine göre mitingin sunucusu tiyatro sanatçısı Orhan Aydın, “Eşitliğin, özgürlüğün ve sosyalizmin bayrağını inadına havaya kaldıranlar hoş geldiniz. Flormar, Cargill işçileri hoş geldiniz,” diyerek katılımcıları selamladı.

Aydın, kürsüye TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan’ı davet etti.

Meselenin özünün yeni bir Türkiye yaratmak olduğunu belirten Okuyan, “Yeni derken şu suyu çıkarılan “yeni”den söz etmiyorum. Biliyorsunuz, yeni Türkiye yaratacağız dediler meğer yeni dedikleri yeni Osmanlı özlemiymiş, 100 yıl öncesinin kafasıyla ülkeyi yeniden tasarlamaya kalktılar. Sonra ana muhalefet de kendisini yenileyecekti. Hatta adını da koydular Yeni CHP diye… Meğer yeni CHP dedikleri de daha sağcı, liberal, piyasacı, laiklikten iyice uzak bir partiymiş. O yüzden “yeni” derken bu kavramı bir yurtsever gibi, devrimci gibi, komünistçe kullanıyoruz. Bizim için yeni daha ileri, daha gelişkin, daha aydınlık, daha güzel olandır. Ve iddia ediyoruz ki yeni bir Türkiye kuracağız. Çünkü sevgili ülkemize bu karanlık, bu adaletsizlik, bu eşitsizlik hiç yakışmıyor” ifadelerini kullandı.

Okuyan, sözlerine şöyle devam etti:

“Biri açıkça çıkıp hayır insan insanı sömürsün, başkalarının sırtından zengin olsun diyebilir mi? Diyemez çünkü insan olan başkasını sömürmez. Size soruyorum siz başka bir insanı sömürmek ister misiniz? Demek ki memlekete ve bütün dünyaya yakışan insanın insanı sömürmemesi.

Ancak eğer fabrikalar, tarımsal araziler, madenler, akarsular, bankalar, ticaret özel şahısların, şirketlerin elindeyse insanın insanı sömürmesi kaçınılmaz oluyor. Çok basit, başka partilerin asla söyleyemeyeceğini biz söylüyoruz. Ekonomiye özel sektör hakimse insanın insanı sömürmesi kaçınılmazdır. Demek ki bütün diğer partiler insanın insanı sömürmesinden yana… Belki çok sert, çok radikal geliyor bazı kulaklara ama “bütün zenginlikler topluma aittir” sözü boş bir söz değil.

Bundan başkalarını sömürmeyenlerin kaygı duyması gerekmiyor. Yurt dışındaki bankalarda milyarlarca lirası olanlar, onar onar konut alanlar, dev holdinglere sahip olanlar, on binlerce dönüm tarımsal araziye konanlar, banka sahipleri, rantçılar, emek hırsızları korksun. Sosyalizm insanların mutlu-mesut yaşayacağı evleri olması, bunun için bedel ödememesi demek. Sosyalizm kent içi ulaşımın, eğitim, sağlık hizmetlerinin ücretsiz olması demek. Sosyalizm herkesin sağlıklı beslenmesi demek. Sosyalizm kimsenin işsiz kalmaması demek. Sosyalizm bilimin, sanatın, kültürün önünün açılması demek. Sosyalizm kadınların eşitliği demek, kadınların özgürlüğünün kısıtlanmaması demek.”

Okuyan, “İnsanların inançları kendine, inanma ve ibadet özgürlüğü olacak ancak din işleri siyasetten ve kamusal alandan çıkarılacak. Başka? Sosyalizm bağımsızlık ve egemenlik demek. NATO’dan çıkılacak. Şimdi efendim gerçek değilmiş, çıkmak için 15 yıl gerekirmiş, dünyadaki dengeler izin vermezmiş. Ne münasebet! ABD ve bütün yabancı üslere el konacak. Türkiye’nin AB kapılarında sürünmesi sona erecek. O AB Türkiye ekonomisini daha da kırılganlaştırdı, tarımı çökertti… Sosyalist bir Türkiye gerçekten bağımsız ve egemen bir ülke olacak” dedi.

Okuyan, mitinge katılanlara “Bu akşamdan itibaren her birimiz “komünistler evimizi arabamızı elimizden alacaklar, onlar sadece yıkmayı bilirler, her şeye itiraz ederler” diyenlere tane tane anlatalım, sabırla, dostça… Evet biz eşitsizlik, adaletsizlik, yoksulluk, işsizlik, krizler, savaşlar üreten bu köhne düzeni yıkacağız. Dürüstçe söylüyoruz. Yıkacağız,” şeklinde çağrı yaptı.

Yerel seçimlere ve TKP adaylarına ilişkin açıklamalarda bulunan TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan, “Bu düzenin belediyeciliğine meydan okumaya karar verdik. Halkçı belediyeciliğin olabileceğini göstereceğiz, bu düzende bile. Rantçıların, ihalecilerin tekerine çomak sokunca, halkla beraber karar verince, halk için karar verince elbette bazı şeyler değişir. Birlikte hareket edince elbette değişir. Ve dedik ki belediye meclislerine halkın sözcülüğünü, gözcülüğünü yapacak, bekçiliğini yapacak TKP’lileri sokalım. Türkiye’nin her yerinde belediye meclisi adaylarımız var. Bu seçimlerde gelin umudu, örgütlülüğü, aydınlığı çoğaltalım. Çünkü Türkiye’nin buna gereksinimi var. Küçücük Ovacık’ın yarattığı etkiyi gördük. O zaman devamını getirelim. Biz böyle dedikçe… Oyları bölmeyin diyorlar. Böleceğiz kardeşim, seçim dediğin oylar bölünsün diyedir. Oylar bölünmesin diye diye vıcık vıcık bir siyaset kültürü yaratıldı. Partiler iç içe geçti. Kim kimi destekliyor, kim kimin adayı belli değil. Herkes “ben” diye konuşuyor” ifadelerini kullandı.

Okuyan, “Yurtseverlerin oylarını koruyacağız. Karanlıkla aydınlık aynı oyda birleşmeyecek. İleriyle geri, iyi ile kötü, güzel ile çirkin aynı oyda buluşmayacak. Çünkü aynı gemide değiliz. Onlar bu halk kürek çekmeye mahkum olsun, kendileri keyif çatsın istiyorlar diye aynı gemide olmak zorunda değiliz. Onlarınki saltanat gemisi. Saltanat gemisinde birileri keyif çatar birileri küreklere asılır. Biz ise kimse kürek mahkumu olmasın, herkes refah içinde, kardeşçe, özgürce yaşasın istiyoruz. Paraya tapanlara, saltanat düşkünlerine inat diyoruz ki; Paranın saltanatı varsa, halkın TKP’si var!” diye konuştu.

MAÇOĞLU: TEKERLERİNE ÇOMAK SOKACAĞIZ

Mitingte söz alan Ovacık Belediye Başkanı ve Dersim Belediye Başkan adayı Maçoğlu da “Ovacık’ta yakılan ateşin burada pekiştiğini görüyoruz. Bugün ülkede tarımı yok edenler kapitalistlerdir, emperyalistlerdir. Onlara karşı bilimi, aydınlığı kuşananlar olarak buradayız. 8 yıldır savaşta olan Suriye’den patates alıyoruz. Bu ülkenin emekçilerini yok etmeye çalışanların karşısına biz sosyalistler, yurtseverler, komünistler olarak çıkacağız, onların tekerine çomak sokacağız. Yeni güzel bir dünya için mücadele edeceğiz, yani yaşamı savunacağız. Derelere, ovaları ne varsa sattılar, şimdi de umudumuzu satmaya çalışıyorlar, buna izin vermeyeceğiz” dedi.

Gittikleri her yerde yaptıkları çalışmaları ütopya olarak tanımladıklarını söyleyen Maçoğlu, “Ütopyamıza ulaşana kadar mücadele edeceğiz, onun ütopya olmadığını herkese göstereceğiz. Artık büyük bir havuza vicdanların dolduğunu görüyoruz, hepimizin vicdanı orada buluşacak, bu havuz taşacak, ülkemize, ülkemiz dışında mazlum halklara taşacak. Şimdi sosyalistler geliyor, şimdi komünistler geliyor. 31 Mart’ta komünistleri destekleyin, TKP’ye oy verin yoldaşlar. Sizleri üyesi olduğum SMF adına selamlıyorum” ifadelerini kullandı.

Example HTML page

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir