Sağlık Bakanlığı, ikinci doz BioNTech aşısının erteleme kararını iptal etti!

Sağlık Bakanlığı’nın dün yapılan Bilim Kurulu toplantısı ardından aldığı, ikinci doz BioNTech aşılamasının 6-8 hafta sonra yapılması kararı, daha önce ilk dozu yaptıranlar yönünden bozuldu. Bakanlığın açıklamasına ilk dozu yaptırmış olanlar 4 hafta sonraya randevu alabilecek. İlk kez aşı yaptıranlar ise ikinci dozu 6-8 hafta sonra yaptırabilecek. Dün yapılan Bilim Kurulu toplantısı ardından BioNTech aşısında ikinci doz için 4 hafta olarak belirlenen bekleme süresinin 6-8 haftaya çıkarılmıştı. Sağlık Bakanlığı, kararı iptal etti. İsteyenler ikinci doz aşıyı olabilecek.

Dün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, BioNTech aşısında ikinci doz için 4 hafta olarak belirlenen bekleme süresinin 6-8 haftaya çıkarıldığı duyurmasının ardından yeni bir karar alındı. Bakanlık, ilk doz aşısını yaptırmış olanlar yönünden kararı iptal etti. İlk doz aşısını yaptıranlar, ikinci doz randevularını 28 gün sonraya alabilecek.

Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, BioNTech aşısının iki dozunun uygulanması arasındaki sürenin 6-8 hafta çıkarıldığını duyurmuştu.

Kararın, mevcut randevuları da etkilediği belirtilmişti. Bu kapsamda, randevular düşürülmüştü. Ancak, bu uygulamadan vazgeçildi.

Sağlık Bakanlığı, “Biontech aşısında alınan ikinci doz randevular korunacak. Yeni randevular 6-8 hafta arasına verilecek” açıklaması yaptı.

RANDEVULAR NASIL ALINACAK?

Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı bilgilendirmeye göre, dün gönderilen mesajlar ardından randevularını iptal edip daha ileri bir tarihe kaydıranlar, tekrar 28 gün sonraya denk gelen tarihlerde randevu alabilecek.

Dünkü karar ardından randevularını iptal etmeyenlerde ise, randevular korunacak.

BioNTech aşısının ilk dozu için yeni randevu alanlar ise ikinci doz aşı için 6-8 hafta sonraya randevu alabilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.