Odatv’ye erişim engeli getirildi

Haber müdürü Barış Terkoğlu ve muhabiri Hülya Kılınç hakkında tutuklama kararı verilmesinin ardından Odatv’ye erişim engeli getirildi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Haber Müdürü Barış Terkoğlu ile muhabiri Hülya Kılınç’ın tutuklanmasına gerekçe olarak gösterilen haberin siteden kaldırılmasına rağmen Odatv internet sitesine erişim engeli getirdi.

Odatv, Twitter hesabından yaptığı duyuruda yayınlarına YouTube kanalı üzerinden devam edeceklerini bildirdi.

Odatv, sitenin açılması için gerekli itirazları avukatı aracılığıyla gerçekleştirirken, yayının odatv.net adresi üzerinden sürdürmeye başladı.

CHP’DEN TEPKİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, Odatv’ye erişim engeli getirilmesine tepki gösterdi.

Twitter hesabından paylaşım yapan Özkan, “Sözün bittiği yerdeyiz. Kendilerinden olmayana yaşam hakkı yok” diye yazdı.

Özkan, şu ifadeleri kullandı:

“Korkunç! Sözün bittiği yerdeyiz. Kendilerinden olmayana yaşam hakkı yok. Odatv yi idari kararla kapattılar. Artık yeni bir aşamadayız.

Türkiye’yi fikren ve iletişim kanalları açısından çölleştiriyorlar. Gazetecilik onlara asla yenilmeyecek.Baskı döneminde yeni aşamadayız.”

BEYAZ TV HABER MÜDÜRÜ HEDEF GÖSTERMİŞTİ

Geçtiğimiz hafta Azerbaycan dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan AKP’Li CUmhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a Beyaz Tv Haber Müdürü Odatv’ye ilişkin şu soruyu yöneltmişti:

” Odatv, Gezi sürecinde kalkışmanın önemli medya ayaklarından biriydi. Darbe girişimine basın yoluyla destek veren Odatv ‘katil devlet’ ve ‘katil polis’ gibi manşetler attı. Ancak iddianamede bunların hiçbiri yer almadı. Bu konuyla ilgili ne dersiniz?”

Erdoğan verdiği yanıtta şu ifadeleri kullanmıştı:

“Bunun gündeme getirilmesinden dolayı teşekkür ediyorum. Bunlar daha çok gündeme getirilmeli. Benim polisime ‘katil’ demenin bedelini kim ödeyecek? O günlerin bütün çekimleri yok mu? Var. Bu zatın bir defa o terör örgütleri ile beraber görüntüleri var. İşin içinde aktör ve bu aktör ile ilgili olanlar bitenler ortada. Ben burada ister istemez topu yargıya atacağım. Yargı hala ‘Gezi ile bunun alakası yok’ diyorsa kusura bakmasınlar, ortada bir gerçek var. Benim polisime ‘katil’ diyor. Bu polis kimin polisi? Bütün bu olaylar böyle cereyan eder de, yargı bunun karşısında sessiz kalırsa teröristler o zaman elini kolunu sallayarak Selim Kiraz kardeşimizin odasına girer ve onu orada şehit eder. Burada bizim tutarlı ve duyarlı olmamız lazım. Bu öyle noktaya gider ki, o noktada güvenlik adeta kendisinden endişe eder hale gelir. ‘Ne olacak? Elini kolunu sallayarak devam ediyor’ denir. Bence bütün medyanın bu konuda üzerine düşen görevi yapması lazım. Ben bunun suç duyurusunu şu anda yapıyorum. Adamın çok zengin olmasının, zengin sosyalist olmasının onu kurtarmaya yetmemesi lazım. Çünkü Gezi bu ülkeye bir ihanet olayıdır. Bu vatana ihanet olayıdır. Bunu en kritik anda yaşayan şahsımdır. Zira Dolmabahçe’deki ofisimizin girmeye çalıştılar ve ofisin karşısına çok çirkin adice sloganlar yazdılar. Bezmialem Valide Sultan Camiini 3 gün işgal ettiler. İçeriden bira kutuları çıktı. Kimsenin umurunda değil. İlla silah mı olması lazım? Bunlar bir şekilde girecekler ve ondan sonra da elini kolunu sallayarak devam edecekler? Şimdi kim bunların arkasında olanlar? Daha neler var bunların arkasında.”

NE OLMUŞTU?

‘Sessiz, sedasız ve törensiz defnedilen Libya şehidi MİT mensubunun cenaze görüntülerine Odatv ulaştı’ başlıklı haber nedeniyle gözaltına alınan Odatv Haber Müdürü Barış Terkoğlu, ve muhabir Hülya Kılınç savcılık ifadelerinin ardından tutuklanmıştı.

Barış Terkoğlu kararın ardından, “Bugün bir çetenin bizi susturma kararı yüzümüze okundu ama susmayacağız” demişti.

Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan da soruşturmaya dahil edilmişti. Pehlivan, yarın saat 10:00’da ifade vermek üzere İstanbul Adliyesi’nde olacağını belirtmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir