Kılıçdaroğlu Çanakkale’de, Kabine için iki isim verdi

Millet İttifakı cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, Çanakkale mitinginde yanına aldığı iki kurmayının bakan olacaklarını açıkladı.

Millet İttifakı cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Çanakkale mitinginde kabinede görev vereceği iki bakanını ilan etti.

Kılıçdaroğlu, mitingin sonunda Enerji ve Altyapı Projelerinden sorumlu CHP Genel Başkan Yardımcı Ahmet Akın ile Hukuk ve Seçim İşlerinden sorumlu CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek’i yanına aldı.

Kılıçdaroğlu, “Unutmayın; Balıkesir’in ve Çanakkale’nin birer bakanı olacak” diyerek kabinede görev vereceği iki bakanı işaret etti.

CHP kulislerinde Muharrem Erkek’in Adalet Bakanı; Ahmet Akın’ın da Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olacağı ifade edildi.

Millet İttifakı cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile cumhurbaşkanı yardımcısı adayları Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Çanakkale’de bir araya geldi, kentte düzenlenen Millet Buluşması’nda halka seslendi.

Yağmurlu havaya rağmen çok sayıda yurttaş meydanı doldurdu.

Kılıçdaroğlu kürsüye çıkınca vatandaşlar ‘iktidar’ sloganı attı. Kılıçdaroğlu, bu slogana, “Söz veriyorum. Sana söz Çanakkale, iktidar olacağız. Sana söz Çanakkale, bu ülkeye huzuru getireceğim, barışı getireceğim. Sana söz Çanakkale” diyerek karşılık verdi.

“HİÇBİR ÇOCUK YATAĞA AÇ GİRMEYECEK”

Kemal Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

* “Bu ülkede hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek, bu ülkeye huzuru, işi ve aşı getireceğiz. Hiçbir anne ‘Acaba çocuğumun beslenme çantasına ne koyacağım?’ diye düşünmeyecek. Okulda arkadaşları ile beraber suyunu, sütünü, yemeğini yiyecek, sosyalleşecek. Hiçbir anne evladını okula gönderirken asla düşünmeyecek.”

“EMEKLİLERİN BAYRAM İKRAMİYESİ 15 BİN LİRA OLARAK YATIRILACAK”

Emeklilerin Kurban bayramı ikramiyesinin 15 bin lira olarak banka hesaplarına yatırılacağını belirten Kılıçdaroğlu, “Yapamaz’ diyorlar değil mi? ‘Sen istismar ediyorsun’ diyorlar değil mi? Bay Kemal’i tanımıyorlar, Bay Kemal söz verdi mi, mutlaka yapar. İki maaş ikramiyeye de diyorlardı, ‘Parayı nereden bulacaksın?’ diye. Vermek zorunda kaldılar. Vereceğiz, emekliye hak ettiği bayram ikramiyesini vereceğiz. Torunları, evlatları ile beraber huzur içinde o da emekli ikramiyesini alacak. Hiçbir ailede yoksulluk sınırının altında gelir alınmasına izin vermeyeceğim. Her ailenin asgari gelir güvencesi olacak. Sana söz kazanacağız. Çanakkale sana söz beraber, birlikte kazanacağız” dedi.

“DEVLETTE SÖZLÜ SINAVI KALDIRACAĞIZ”

Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

* “Gençler… En büyük şikayetinizin torpil olduğunu biliyorum. Hakkınızın elinizden alındığını da biliyorum. Ama size sözüm söz. Devlette liyakati sağlayacağız ve sözlü sınavı kaldıracağız. KPSS’den ne aldıysanız atamasını yapacağız. Sevgili gençler meraklanmayın. Aşınız, işiniz olacak. Sizin çalışmanız için her türlü çabayı göstereceğiz. Size sözüm var, sizin hayalleriniz Bay Kemal’in hedefi olacak.

ATAMA BEKLEYENLERE SÖZ VERDİ

* Atama bekleyen öğretmenler, atama bekleyen sağlıkçılar, atama bekleyen teknik personel… Tamamını çözeceğim. Bir sözüm var. Onu buradan tekrar edeyim. Cumhuriyetin 100’üncü yılında 100 bin öğretmenin atamasını yapacağız. Bütün köylerdeki okulları yeniden açacağız. Ferhat ile Şirin’in buluştuğu gibi öğretmen ile öğrencisiniz buluşturacağım. Hiçbir anne ve baba çocuğumu kentteki okula göndereyim diye köyünü terk etmeyecek.

“TAMAMINI TÜRKİYE’DE ÜRETECEĞİZ”

* Tarımın ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Her gün en az 2-3 kez yemek yemek zorundayız. Eğer buğdayı, arpayı, yulafı, yemi, gübreyi dışarıdan alıyorsanız; onların utanmaları gerekiyor. Tamamını Türkiye’de üreteceğiz. Hiçbir çiftçi ve üreticiyi tarlaya, toprağa küstürmeyeceğiz. Ben Kemal geliyorum diyorum. Meraklanmayın geleceğiz. Ben Kemal geleceğim, bütün Türkiye’nin sorunlarını elbirliği ile çözeceğiz.

“BAYRAK VE VATAN KIRMIZI ÇİZGİMİZ”

* Zaman zaman bizi suçluyorlar değil mi? Vay teröristler, şunlar, bunlar. Şunu herkes çok iyi bilsin… CHP’nin 2 kırmızı çizgisi var. Bayrağımız ve vatanımız. Ama onlar, tek adam rejimi; onların ne yaptığını gayet iyi biliyorum. Bakın, gençler burayı iyi dinleyin. Süleyman Şah Türbesi’ni kaçırdılar. Bu, Suriye sınırları içinde bulunan Süleyman Şah Türbesi. 10 bin dönümlük bir alan. Terör örgütünden kaçtılar, bayrağımızı indirdiler ve vatan topraklarını terk ettiler. Bunu yapanlar asla ve asla milliyetçi olamaz. Bunu yapanlar asla ve asla vatansever olamazlar.

“SÜLEYMAN ŞAH TÜRBESİ’Nİ VATAN TOPRAĞINA GÖTÜRECEĞİZ”

* Benim bu millete sözüm var. Allah nasip eder sizlerin oyları ile iktidar olduğumuzda göreceksiniz, Süleyman Şah Türbesi’ni vatan toprağına geri götüreceğiz ve bayrağımızı dikeceğiz oraya. Bizim milliyetçiliğimiz onlarınki gibi değil, lafta değil. Bizim milliyetçiliğimizi öğrenmek istiyorlarsa Rahmetli Ecevit’e bakacaklar. Milliyetçiliğimizin Akdeniz’de nasıl olduğunu, Beşparmak Dağları’nda nasıl olduğunu herkes biliyor zaten.

“BİR HAFTA İÇİNDE GATA’YI AÇACAĞIZ”

* Dünyada hastanesi olmayan tek ordu bizim ordumuz. Hastanelerini elinden aldılar. Bir ordunun hastanesi yoksa ciddi sorun var demektir. GATA’yı elinden aldılar, askeri hastaneleri kapattılar. Bir hafta içinde GATA’yı açacağız, askeri hastaneleri açacağız, şanlı ordumuza teslim edeceğiz.

“SANDIKLARIN TAMAMINA SAHİP ÇIKACAĞIZ”

* Biz onlar gibi değiliz. Biz ordumuzun bu coğrafyada ne kadar değerli olduğunu biliyoruz. Onlar ne yapıyorlar, ben gayet iyi biliyorum. Kime hizmet ettiklerini de gayet iyi biliyorum. Ama meraklanmayın, ama asla ve asla ayın 14’ünde bugün işim var, sandığa gidecek miyim, gitmeyecek miyim diye düşünmeyin. Sandığa gidin, oyunuzu kullanın ve oyunuza sahip çıkın. Bir şeyden emin olun, sandıkların tamamına da sahip çıkacağız. Hiç endişe etmeyin.

“KIRSALDAKİ GENÇ VE KADINLARIN SOSYAL GÜVENLİK PRİMLERİNİ DEVLET ÖDEYECEK”

* Kırsalda çalışan gençler ve kadınlar… Unutmasınlar… Bunların sosyal güvenlik primlerini devlet olarak biz ödeyeceğiz. Dolayısıyla toprakta çalışıyor ve üretiyor musun? Kazanacaksın. Sen kazanırsan Türkiye kazanacak. Sen kazanırsan buğday ithal etmeyeceğiz. Sana vereceğiz parayı. Sen kazanacak ve üreteceksin. Senin sosyal güvenlik primini devlet olarak biz ödeyeceğiz. Dolayısıyla yeni bir iklimi bu ülkeye getireceğiz.

* Yeni bir iklimin özelliği şu, sokakta, caddede karşılaştığımız insanlara tanımasak bile selam vermesini ihmal etmeyeceğiz. Kucaklaşacağız; ayrılmadık, ayrışmayacağız. Onlar ayrıştırmaya çalışıyor, biz ayrıştırmayacağız. Onlar ikilik yaratıyorlar, biz bir olacağız. Bayrağımızın altında, vatanımızda bir olacağız. Bakın hala ne yapacaklarını söylemediler, biz ne yapacağımızı biliyoruz. Neyi, nasıl yapacağımızı biliyoruz.

“CUMHURBAŞKANLIĞI UÇAKLARINI SATIP, YANGIN SÖNDÜRME UÇAKLARI ALACAĞIM”

* İklim değişikliği var. Yaz aylarında Akdeniz havzasında ciddi orman yangınları çıkabilir. Bunun için yangınları söndürecek uçaklara ihtiyacımız var. Türk Hava Kurumu’nun bunu yeteri kadar yapamadığını ve yaptırmadıklarını da gayet iyi biliyoruz. Size sözüm söz. 16 Cumhurbaşkanlığı uçağını satacağım, yangın söndürme uçakları alacağım. Bizim lükse filan ihtiyacımız yok.

“HESABINI SORACAĞIM”

* Cumhurbaşkanı dediğiniz; mütevazıdır, halkını düşünür, Türkiye’deki paralarını yandaşları aracılığı ile Amerikalara göndermez. Bir parantez açayım, şunu da söyleyeyim: O Amerika’ya ve İngiltere’ye gönderdikleri paranın tamamını getireceğim ve bu millete vereceğim. Beşli çeteler beni istemezler. Beşli çeteler engellemek isterler. Beşli çeteler ‘Aman ha sakın Kılıçdaroğlu olmasın’ derler. Size sözüm, Çanakkale’ye sözüm.

* Beşli çeteler değil beş binli çete de olsa kul hakkı yiyenden hesabını soracağım. Hiç kimse endişe etmesin. Fakir ve fukaranın hakkını yiyenden hesabını soracağım. O beşli çeteler hazırlıklı olsunlar. ‘Efendim malımızı, mülkümüzü, paramızı yurt dışına gönderdik, Kılıçdaroğlu onu getiremez.’ Getireceğim, getireceğim. Son kuruşuna kadar getireceğim o paraları ve bu millete vereceğim.”

İKİ KURMAYI SAHNEYE DAVET ETTİ

Kılıçdaroğlu, Enerji ve Altyapı Projelerinden sorumlu CHP Genel Başkan Yardımcı Ahmet Akın ile Hukuk ve Seçim İşlerinden sorumlu CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek’i yanına davet etti.

“BALIKESİR’İN VE ÇANAKKALE’NİN BİRER BAKANI OLACAK”

Kılıçdaroğlu, “Unutmayın; Balıkesir’in ve Çanakkale’nin birer bakanı olacak” diyerek kabinede görev vereceği iki bakanı işaret etti.

Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı seçilmesi halinde Erkek’in Adalet Bakanı; Akın’ın da Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olması bekleniyor.

“KILIÇDAROĞLU’NU CUMHURBAŞKANI YAPARAK TÜRKİYE’YE BAHAR GELECEK”

Kürsüye çıkan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ise “Ama bıktık artık. Her seçim, kendileri gibi düşünmeyen; terörist. Hiçbir kusur bunların üstüne konmuyor. Pahalılık var, pazarcılar terörist; pahalılık var, soğancılar terörist. Terörist diye diye toplumun yarısını terörist diye itham ettiler. Bizler de en az onlar kadar Müslüman, en az onlar kadar vatanseveriz. Teröriste terörist, katile katil deriz. Hiçbir zaman mevsimlik vatanseverlik yapmayız, kimse de bizim vatanseverliğimizi ölçemez. Çok daha güzel günlerde buluşmak üzere. 15 Mayıs’tan sonra bu korku iklimini üzerimizden atıp baharlar yaratmak üzere ve CHP Sayın Genel Başkanı Sayın Kılıçdaroğlu’nu inşallah 13. Cumhurbaşkanı yaparak bütün Türkiye’ye bahar gelecek” diye konuştu.

“YİNE MİLLET, YİNE BİRLİK KAZANACAK”

Ardından kürsüye, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu çıktı. “Demokratik seçimler milletimiz için bir irade beyanıdır” vurgusu yapan İmamoğlu, “Bu nedenle seçimlerde her koşulda millet kazanır ve sadece kendi iradesini yine millet beyan eder. Yine öyle olacak yine millet kazanacak yine birlik kazanacak ve kardeşlik kazanacak. Sonuçta milletin ittifakı kazanacak. Sonuçta adaletin hak ve hukukun mücadelecisi ve bu sürecin, ittifakın lideri 13. Cumhurbaşkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu kazanacak” açıklamasında bulundu.

“HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLACAK”

İmamoğlu, konuşmasının devamında şunları söyledi:

* “Bu süreç sadece rol alan sayın cumhurbaşkanımız ya da altı lider ya da kıymetli dostum Sayın Mansur Yavaş ve ben değiliz. Sadece siyasi aktörler, adaylarımız da değil. Hep birlikte sizlerle mücadele etmeliyiz. Hep birlikte eşimizi, dostumuzu, komşumuzu, iş ortağımızı herkesi ikna etmek için güler yüzle, iyi konuşarak, iyi dinleyerek hayatımızın en üstün mücadelesini vermeye var mısınız? Sandıklara gideceğiz büyük bir oy patlaması yapacağız. Aynı zamanda hep birlikte sandıklara sahip çıkacağız. Sandıklarda da hep birlikte görev almaya var mısınız? 15 Mayıs sabahı için tek şey kalıyor o da belli. Her şey çok güzel olacak.”

ÇANAKKALE ŞEHİTLİĞİ’Nİ ZİYARET ETTİ

Kemal Kılıçdaroğlu, Çanakkale Alçıtepe’de mahalle muhtarları ile bir araya geldi. Kılıçdaroğlu daha sonra, Çanakkale Şehitliği’ni ziyaret etti.

Example HTML page

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir