Katledilişinin 12. yılında anıldı: Hrant Dink’i hiç unutmadık

AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, katledilişinin 12. yılında vurulduğu yerde anıldı.

AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayetinin üzerinden 12 yıl geçti. Hrant Dink için, bugün vurulduğu yerde anma programı düzenlendi. Anma programı nedeniyle Şişli Halaskargazi caddesi ve caddeye çıkan sokaklar saat 11.00 sıralarında polis tarafından kapatıldı. Ara sokaklara TOMA’lar konuşlandırıldı.

Anmaya katılmak üzere gelenler ile polisin kapattığı bölgeden geçmek isteyenler üzerleri aranarak içeri alındı. Anmaya katılanlar “Öldür diyenler yargılansın”, “Yaşasın hakların kardeşliği”, “Hepimiz Hrantız, hepimiz Ermeniyiz” sloganları attı.

Dink’i anmasına gelenler, Agos gazetesinin önünde saat 12.00’den itibaren toplanmaya başladı. “Adalet İstiyoruz, Hrant 12” yazılı pankartın asıldığı gazete binasının girişine “Hrant’ın Arkadaşları” tarafından kırmızı karanfiller bırakıldı. Gazete binası önünde “Sarı Gelin” türküsü Türkçe ve Ermenice olarak çalındı.

Anma programında Osman Kavala mesajı okundu. Anmada Hırant Dink’in “Su çatlağını buldu” yazısı dinletildi.

KAVALA’NIN MEKTUBU OKUNDU

Hrant Dink’in öldürüldüğü eski AGOS Binası önündeki anma programı 15.00’ta başladı. Programa başta Hrant Dink’in eşi Rakel Dink ve ailesi olmak üzere bazı CHP ve HDP milletvekilleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile çok sayıda kişi katıldı. Anmada, sık sık, “Buradayız Ahparig”, “Hrant için adalet için”, “Öldür diyenler yargılansın”, “Faşizme inat kardeşimsin Hrant”, “Yaşasın Halkların kardeşliği” sloganları atıldı. Anmada Hrant Dink’in “Su çatlağını buldu” yazısı dinletildi. Daha sonra Hrant Dink’in yakın arkadaşı Osman Kavala’nın cezaevinden gönderdiği mektup okundu.

FİLİZ ALİ KONUŞTU

Programın sonunda “Hrant’ın Arkadaşları” adına 70 yıl önce öldürülen şair yazar Sabahattin Ali’nin kızı Filiz Ali konuşma yaptı. Ali, “Sevgili Hrant, 12. kez, seni aramızdan alan karanlığa karşı, senin ve ailenin yanında durmak için, ellerinle kurduğun, büyüttüğün gazeten Agos’un önündeyiz. Bizi acılarda akraba edenlerin kurdurduğu ve ne yazık ki her geçen gün büyüyen geniş ailemizin en eski üyelerinden biri olarak sesleniyorum bugün sana. Babam Sabahattin Ali, 1948 yılında, karlı bir sabahta, benim ve annemin birkaç poz fotoğrafını çektikten sonra, Ankara’dan İstanbul’a doğru yola çıktı, bir daha geri dönmedi. Gözaltında kaybedilen ve akıbetini hala bilemediğimiz babam ne yazık ki bu ülke tarihinin ne ilk ne de son kaybı oldu. Babamı ‘Milli hislerle galeyana geldiği için’ öldürdüğünü söyleyen katilin, seni öldüren ve sonrasında bayrağın önünde poz veren katilden farkı yoktu. Sabahattin Ali 70 yıldır kayıp. Olayın iç yüzü, bugüne kadar gelmiş geçmiş iktidarlar tarafından ısrarla aydınlatılmadı, tıpkı iktidarın seni öldürenlerin ‘Ankara’nın karanlık dehlizlerinde kaybolmasına izin vermeyeceğiz’ demesine rağmen cinayeti aydınlatmamış olması gibi” dedi.

Anma programı, Sabahattin Ali’nin kızı Filiz Ali’nin yaptığı konuşmanın ardından sona erdi.

“SUSMAYANLAR VAR HALA BURADAYIZ BİR YERE GİTMİYORUZ”

Filiz Ali konuşmasının devamında, “Sevgili Hrant, yine de o kadar umutsuz değiliz. Susmayanlar var, hala buradayız, bir yere gitmiyoruz, vazgeçmiyoruz. Seni öldürdüklerinde henüz çocuk olanlar bugün burada, aramızda, öldürülmenizin peşine düşüyorlar soru soruyorlar, susmuyorlar. Sizler, kaybettiğimiz bütün değerlerimiz, bize Ocak ayazında bakarken, biz burada, her yıl gençleşen kalabalıklarla vazgeçmiyoruz demeye devam ediyoruz. Umut burada! Bu topraklar, bu ülke bizim” ifadelerini de kullandı.

ŞİŞLİ’DE BAZI YOLLAR KAPALI

Anma etkinlikleri nedeniyle bugün Şişli’de bazı yollar trafiğe kapatıldı.

İstanbul Trafik Denetleme Şube Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, öldürülen Ermeni gazeteci Hrant Dink’i anma etkinlikleri dolayısıyla, bugün 11.00’den itibaren bazı yollar trafiğe kapatılırken, trafik akışı alternatif güzergahlara yönlendirildi.

Bu kapsamda, Halaskargazi Caddesi, Tavukçu Feti Sokak, Saksı Sokak, (Ergenekon Caddesi girişi), Pangaltı 2236 nolu ışıklar, Özgür Sokak Şişli İstikameti, Zafer Sokak Şişli istikameti trafiğe kapatılacak. Taksim’den gelen akım Valikonağı Caddesi’ne, Şişli’ye gitmek isteyen sürücü ve yayalar Valikonağı ve Rumeli Caddesi Osmanbey kavşağından Şişli istikametine, Şişli istikametinden gelen akım ise Osmanbey kavşağından Ergenekon Caddesi istikametine yönlendirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir