Emsal karar: ‘Mahir, Hüseyin, Ulaş’ sloganı beraat etti

Example HTML page

2012 yılındaki 1 Mayıs gösterisinde “Mahir, Hüseyin, Ulaş… Kurtuluşa kadar savaş” diye slogan atan lise öğrencisi 8 yıllık davanın ardından beraat etti.

2012 yılında Artvin’de katıldığı 1 Mayıs eyleminde “Mahir, Hüseyin, Ulaş; Kurtuluşa kadar savaş” sloganı attığı için hakkında dava açılan E.T., 8 yıllık yargı süreci ardından beraat etti. Yargıtay’da alınan karar emsal niteliği taşıyor.

Independent Türkçe’den Cihat Arpacık’ın haberine göre, 2012 yılında Artvin’de bir lise öğrencisi olan E.T., valilik tarafında izin verilen 1 Mayıs eylemine katıldı.

Öğrenci Kolektifleri adlı gruba ait bir pankart tutan 11. sınıf öğrencisi şimdiye kadar on binlerce kişi tarafından söylenen şu sloganı attı: “Mahir, Hüseyin Ulaş… Kurtuluşa kadar savaş.”

Artvin Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı çalışan polisler E.T.’nin de içinde olduğu video kaydını çözümleyerek bir tahkikat evrakı hazırladı.

Dosya önce dönemin Erzurum Özel Yetkili Savcılığı’na ardından yine özel yetkili Erzurum 4. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.

Yerel mahkemedeki dava 1 yıl sonra sona erdi. Mahkeme kararında “Mahir, Hüseyin, Ulaş, Kurtuluşa Kadar Savaş” şeklinde atılan sloganın şiddeti çağrıştırsa bile toplumda bilinen ve kalıplaşmış sözlerden biri olduğuna kanaat getirdi ve olaysız bir gösteride atılan bu sloganın ulusal güvenlik üzerindeki potansiyel tehlikesinin sınırlı olduğunu dile getirdi.

Kararda, atılan sloganda isimler geçen isimlerin yer aldığı olayların tanığın doğumundan çok önce gerçekleştiğinden bahisle sloganın terör örgütü propagandası kapsamında değerlendirilemeyeceğine hükmederek beraat kararı verdi.

YARGITAY ONADI

Dosya 2013 yılında Yargıtay’a gitti. 3 yıl Yargıtay’da bekleyen beraat kararı, 2016’da bir karşı görüş yazısı ve oy çokluğuyla beraat kararını onandı. Bu karara rağmen dosya kapanmadı.

SAVCI DOSYAYI YARGITAY CEZA GENEL KURULU’NA TAŞIDI

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, aynı yıl içinde dosyayı Yargıtay Ceza Genel Kurulu’na götürdü.

Başsavcılığın yazısında, tanığın bu sloganı attığının bariz olduğu ifade edilerek şunlar söylendi:

“Halen terör yöntemlerini uygulamasa da başlangıçtaki felsefelerini devam ettiren bu örgütlerin terör yöntemlerini açıkça reddetmemiş̧ olmalarına, sloganların şiddeti teşvik ve tasvip eder mahiyette olmasına göre sanığa atılı silahlı terör örgütünün propagandasını yapma suçunun yasal unsurlarının oluştuğu düşünceleriyle itiraz kanun yoluna başvurulmuştur.”

Kurul dosyayı bu yıl gündemine aldı ve en baştan incelemeye başladı. Geçtiğimiz aylarda ise uzun bir gerekçeyle kararını açıkladı.

Kararda, yürüyüşe Artvin Valiliği tarafından izin verildiği hatırlatılarak, “Sanığın terör örgütünün üyesi veya destekçisi olduğunu belli edecek şekilde slogan atsa da yürüyüşün olaysız şekilde sona ermesi, ifadenin gerek içeriği gerekse açıklandığı ortam gözetildiğinde ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiği” belirtildi.

Kurulun kararıyla 8 yıllık slogan davası sona erdi. 17 yaşında bu slogan nedeniyle sanık sandalyesine oturan E.T. ise 25 yaşında beraat etti.

Example HTML page

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir