Düğünlerine belediye otobüsüyle gittiler

Example HTML page

Antalya’nın Alanya ilçesinde damat Fatih İlyasoğlu ve gelin Nursen Ayvacı, düğün törenlerine gitmek için gelin arabasını tercih etmedi. İlçe merkezinde otobüs durağında belediye otobüsü bekleyen gelin ve damat, vatandaşların da ilgisini çekti. Durakta bir süre otobüs bekleyen çift, daha sonra gelen belediyeye ait toplu taşıma aracına bindi.

Çift, yolculara, toplu taşıma aracına binme gerekçelerini, “araçların neden olduğu çevre kirliliğine dikkati çekmek” olarak açıkladı. Otobüste ayakta yolculuk yapan damat Fatih İlyasoğlu, gazetecilere, toplu taşıma araçlarının daha çok kullanılmasını istediklerini söyledi.

Bu fikrin bir yıl önce İsveç’teki arkadaşını ziyaret ettiğinde ortaya çıktığını anlatan İlyasoğlu, şöyle konuştu:

“Arkadaşımla metroya binmiştik. Bana birini göstererek, ‘Bunun kim olduğunu biliyor musun?’ dedi. Sonra da onun İsviçre Ulaştırma Bakanı olduğunu ve bakanın eve metroyla gidip geldiğini söyledi. Nedenini sorduğumda da ‘O herkesi toplu taşımaya teşvik etmeye, özendirmeye çalışıyor. Kendisi bunu söylerken de aynı zamanda metroya biniyor’ dedi.”

Bu olaydan çok etkilendiğini belirten İlyasoğlu, Türkiye’de aracı olanların çevreye daha duyarlı olmaları gerektiğine inandığı için böyle bir şey yapmaya karar verdiğini ifade etti. Herkesin aracıyla trafiğe çıktığında egzoz kirliğinin inanılmaz derece artığına değinen İlyasoğlu, “Otomobiller doğa ve çevreyi kirletiyor. ‘Gelin ve damat olarak düğün salonumuza otobüs ile gidebiliyorsak herkes işe evine toplu taşımayla gidebilir’, dedik. Vatandaşlar mümkün olduğunca toplu taşıma araçlarını kullanarak egzoz ile çevre kirlenmesini minimuma düşürebilir” dedi.

Otobüste yolculardan olumlu tepkiler aldığını belirten İlyasoğlu, yolcuların kendisine, “Düğüne jetski ile gideni gördüm, paraşüt ile gideni gördüm ama belediye otobüsü ile gideni görmedim” dediklerini anlattı.

Gelin Nursen Ayvacı ise otobüs ile düğüne gitmenin kendisi için kolay kabul edilecek bir şey olmadığını söyleyerek, “Ama mantıklıydı. Düşününce de kabul ettim” diye konuştu. 

Example HTML page

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir