Demiryolu çalışanları sürgüne karşı Ankara’ya yürüdü

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS), TCDD yönetiminin 13’ü BTS üyesi, 29 demiryolu emekçisini kendi istekleri dışında görevlendirerek “sürgün” etmesi üzerine ülkenin dört yanından  TCDD Genel Müdürlüğü’ne geldi. Demiryolcular, milletvekillerinin de katılımıyla TCDD Genel Müdürlüğü önünde basın açıklaması yaptı

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası’nın (BTS), Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) yönetiminin 13’ü BTS üyesi, 29 demiryolu emekçisinin kendi istekleri dışında başka illerde görevlendirerek “sürgün” etmesi üzerine İstanbul, İzmir, Adana ve Diyarbakır’dan başlattığı yürüyüş TCDD Genel Müdürlüğü önünde son buldu.

İzmir, İstanbul, Adana ve Diyarbakır’dan yola çıkan 84 demiryolu çalışanı TCDD Genel Müdürlüğü önünde buluştu. CHP İstanbul Milletvekili Gökan Zeybek ve HDP’li milletvekillerinin de destek verdiği yürüyüşün sonunda basın açıklaması yapmak isteyen demiryolcular, polis engeli ile karşılaştı.

KAZALARIN SORUMLUSU LİYAKATSİZ ATAMALAR

BTS Genel Başkanı Hasan Bektaş, Genel Müdürlük önüne gitmelerini engelleyen polise, “Demiryollarında memursunuz. Devlette yükselmenin şartları vardır. Bu sürgünlerin sorumlularına seslenmek istiyoruz. Yarın öbür gün demiryollarında kaza olunca siz sorumlu olacaksınız. Kazaların sorumlusu liyakatsız atamadır. Genel müdüre bu sürgünleri neden yapıyorsunuz diye sormaya benim hakkım yok mu? Bu suç mu? Bu suçsa beni alın buradayım. Sendika olarak üyelerimin hakkını sormak suçsa alın beni” sözleriyle tepki gösterdi.

SENDİKA YÖNETİCİLERİ DE SÜRÜLDÜdemiryolcular-surgune-karsi-ankara-ya-yurudu-739859-1.

Polis barikatının kaldırılmasının ardından TCDD Genel Müdürlüğü önüne yürüyen grup basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasında ise “Sürgünler durdurulsun, hülle atamalar geri alınsın” denilerek şöyle denildi:

“TCDD yönetimi tarafından 11 Mayıs 2020 tarihinde hiçbir gerekçe gösterilmeden 13’ü Sendikamız üyesi, 29 demiryolu çalışanı olmak üzere 95 kişi, daha sonra ise içerisinde sendikamız MYK üyesi ile eski genel başkanımızın da olduğu 10’dan fazla çalışan kendi istekleri dışında başka illere göndermiştir.

Bizlerin üç gündür yürüyüşünün ve bugün burada, TCDD Genel Müdürlüğü önünde olmamızın nedeni işte bu haksız ve hukuksuz uygulamanın sonlandırılması için sesimizi duyurmak, taleplerimizi iletmektir. Personelin kendi isteği dışında yasalara aykırı bir şekilde işyerinin değiştirilmesi sürgündür.

KAZANAN BİZ OLACAĞIZ

TCDD yöneticilerinin bugün yapmak istediği; TCDD’yi kendi siyasi tutumlarını sergiledikleri bir yer olarak görerek Sendikamız üyelerini korkutulmaya, sindirilmeye, baskı altına alınmaya çalışmaktır. Bütün bu hukuksuzluklara da şimdiye kadar TCDD mevzuatında hiç olmayan rotasyon uygulaması adı verilmektedir. Oysa TCDD’de rotasyon adı altında bir uygulama yoktur. Mevzuata aykırıdır. Aldığınız bu karar doğru bir karar değildir. Bu karardan bir an önce dönmeniz gerekmektedir.

Sendikamız ulaşım işkolunda 1991 yılından bu yanar faaliyet göstermektedir. Bu süre içinde Anayasa ve yasalardan aldığı güçle üyelerinin hak ve çıkarlarını korumakla beraber kurumun da verimli bir şekilde çalıştığı, iş barışının olduğu bir ortam içinde var olması için mücadele etmektedir. Aldığınız bu yanlış karar sonucu yaralar kısa zamanda sarılacak, adalet yerini bulacak, bizler eninde sonunda bu haksız ve hukuksuz karar karşısında kazanan olacağız.

TCDD GENEL MÜDÜRÜ İLE GÖRÜŞME

TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun da demiryolu emekçilerinden bir grubu makamına davet ederek görüştü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir